11.01.17

Prírodovedci sa spamätávajú po šoku z ničivého požiaru

Foto: Veronika Janušková

V budove Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ktorú 9. decembra minulého roku zachvátil ničivý požiar, neustal pracovný ruch ani počas týchto chladných dní. Na obnove dát z poškodených počítačov zas pracujú zamestnanci univerzity.

Zisťovali sme, čo sa na fakulte momentálne deje. 

„Sanačné práce prebiehajú podľa plánu, chemická dekontaminácia je už na 95 percent hotová. Pokračuje sušenie stropov, stien a podláh. Strechu sme už vypratali, je už aj odľahčená, starý krov bol odstránený,“ dozvedeli sme sa od Richarda Balciara, projektového manažéra firmy SANAC, ktorá tieto práce na budove vykonáva.

Pracujú aj v mrazoch

Počasie prácam vo vonkajšom priestore veľmi nepraje. Stabilne však v budove pracuje 15 až 18 ľudí. „Je to pre nás komplikácia, ale chlapi sú dobre pripravení na takéto počasie. Samozrejme, že majú teraz dlhšie prestávky, aby sa aspoň trochu zahriali,“ hovorí projektový manažér, ktorý dodáva, že potrebujú dokončiť už iba hydroizoláciu strechy a dočasný krov. „Keď bude budova dostatočne zabezpečená pred zimou, to znamená, že vo vnútri bude sucho a dočasná strecha bude prekrytá, tým naša práca skončí. Ideme aj napriek počasiu podľa plánu a všetko by sme mali ukončiť do konca januára.

Dáta sa darí zachraňovať

Po ničivom požiari sa však podarilo zachrániť skoro všetky počítače, z ktorých sa zamestnanci fakulty pokúšali zachrániť uložené dáta. „Podarilo sa nám získať podstatné dáta zo všetkých médií, ktoré sme doteraz skontrolovali, zároveň sme ich aj zálohovali. Niekoľko dátových médií je ešte potrebné spracovať,“ uviedla hovorkyňa UPJŠ v Košiciach.

Zbierka pokračuje
Aj naďalej prebieha finančná zbierka na účte Občianskeho združenia Prírodovedec (IBAN: SK2809000000000571404383, BIC: GIBASKBX). Získané peniaze budú použité hlavne na obnovu chemických laboratórií pre študentov. „Na obnovu Ústavu chemických vied PF UPJŠ v Košiciach boli poskytnuté finančné dary v sume približne 22 tisíc eur,“ uviedla včera hovorkyňa UPJŠ.

 

 

Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: upjs poziar

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím