20.04.17

Spor urbárnikov s radnicou

Foto: mv

Členom Urbariátu Kavečany došla trpezlivosť a rozhodli sa bojovať za svoje práva. Na parkovisku pri Zoologickej záhrade Košice začali vyberať od návštevníkov parkovné. Prekvapilo to vedenie zoo i Magistrát mesta Košice, ktorý zvažuje podanie trestného oznámenia.

Nájom za vstup na parkovisko cez víkend pred zoologickou záhradou bol dve eura pre osobné autá, autobusy si priplatili o ďalšie tri eurá viac.

Užívali vlastné pozemky?

Urbariát kladie otázku, komu ublížil, že vyberal nájomné za užívanie vlastných pozemkov. Zdôvodnili to tým, že ešte v marci sa na mestskom magistráte stretli s kompetentnými – riaditeľom zoo, starostom mestskej časti Kavečany či zástupkyňou mesta.

„Prezentovali sme náš názor, že treba lepšie komunikovať a hľadať cesty prieniku, aby sme sa lepšie pochopili, že prezentujeme vôľu takmer 800 členov pozemkového spoločenstva,“ reagoval v stanovisku Urbariátu Kavečany jeho predseda Jozef Človečko.

Foto: mv
Foto: mv

Bez odpovede

Na stretnutí sa mali dohodnúť aj o ponuke na prenájom lesných pozemkov vo výmere viac ako 464-tisíc metrov štvorcových, na odpoveď čakali do konca marca.

„Mesto nereagovalo, nekomunikovalo, preto sme 5. apríla doručili do podateľne magistrátu list, v ktorom ho vyzývame na komunikáciu,“ doplnil J. Človečko. 

V liste okrem iného napísali, že ak nebude nájomné v lehote zaplatené, vstúpia urbárnici do oprávnenej držby a užívania daných nehnuteľností. 

Prvý krok

Členovia urbariátu tvrdia, že napriek tomu s nimi nikto nekomunikoval, a tak sa rozhodli pre prvý krok a začali vyberať nájom na pozemkoch, kde zvyčajne parkujú bezplatne návštevníci zoologickej záhrady. Každý, kto zaplatil, dostal aj bloček. Na miesto privolali aj policajtov.

„Policajti skonštatovali, že nedochádza k narušovaniu verejného poriadku a po podanom vysvetlení odišli preč,“ doplnil J. Človečko.

Pomáhal starosta

Urbariát Kavečany vznikol v decembri 2016. Pri jeho vzniku stál aj súčasný starosta mestskej časti Martin Balčík.

„Pomáhal som tam ako súkromná osoba, nie ako štatutár. Som právnik s dlhoročnou skúsenosťou a v urbariáte je prevažná časť obyvateľov Kavečian, pričom podiel tam má aj mesto Košice,“ poznamenal M. Balčík.

Je to trávnik

Podľa starostu urbárnici nevyberali parkovné, ale nájom za užívanie ich pozemkov. „Zapísané je to ako trvalý trávnatý porast a na katastrálnej mape to figuruje ako pozemok, na ktorom sú rokliny, výmole či iné plochy. Stavba tam nie je zapísaná,“ tvrdí M. Balčík, ktorý sa trestného oznámenia zo strany radnice neobáva, keďže to nie je trestný ale civilný spor.

Mesto oponuje

Radnica tvrdí, že poplatky urbárnici vyberali neoprávnene, keďže vlastníkom stavby parkoviska, cestného telesa, je mesto Košice.

„Toto parkovisko je prístupné verejnosti ako bezplatné a mesto nikdy nerozhodlo o jeho spoplatnení. Mesto Košice podnikne v najkratšom možnom čase všetky právne kroky, aby sa situácia z Veľkonočnej nedele na parkovisku košickej zoo už nezopakovala, vrátane podania trestného oznámenia,“ reagovala na vzniknutú situáciu hovorkyňa radnice Linda Šnajdárová.

Foto: mv

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím