12.01.17

Torty, z ktorých nepriberiete

Foto: archív Petra Dědičová

Košičanka Petra Dědičová má netradičnú záľubu. Vyrába originálne torty z plienok a detských dekorácií. Jej umenie sa páči v celej Európe. Mamička Petra prišla k svojej záľube v čase, keď čakala syna.

Od kamarátok si mala vybrať darček. Jedným z  nápadov bola aj torta z plienok. Keďže ju  ponúkaný výber na internete nezaujal, rozhodla sa, že ich bude vyrábať sama. Vymyslí však niečo luxusnejšie a elegantnejšie. 

Plienky treba nonstop

„Čo dať rodinke s novorodencom, keď nevieme, čo má doma a čo jej chýba? Plienky treba nonstop,“ hovorí Petra o dare, nad ktorým rozmýšľa nejedna návšteva pri oslavách dieťatka. Navyše, tortička s praktickými vecami  môže vyzerať luxusne.  

Plienkové torty majú tri až sedem poschodí. Do jedného diela sa zmestí do 100 kusov plienok. Vrch je ozdobený originálnou hračkou alebo plyšovým zvieratkom. Súčasťou výtvoru sú aj hrkálky, ponožky, podbradník či topánočky.  

Torty z plienok sa dajú vyrobiť aj pri príležitosti Veľkej noci či Valentína. / Foto: archív Petra Dědičová
Torty z plienok sa dajú vyrobiť aj pri príležitosti Veľkej noci či Valentína. / Foto: archív Petra Dědičová

Každý kus je originál

Výroba tortičky trvá približne tri až štyri hodiny. „Niekedy ju večer vyrobím a som spokojná. Ráno sa na ňu pozriem a už sa mi nezdá dokonalá, tak ju prerobím,“ popisuje Petra svoju záľubu.  

Dekorácie si prináša nielen z Európy, ale aj z krajín, ktoré  navštívi. Ozdoby pochádzajú z Ameriky, Afriky či Ázie. „Kópie nerobím, keďže je nemožné opäť sa dostať k rovnakým dekoráciám.“ Každá tortička je preto originál.  Doteraz ich vyrobila vyše tristo. 

Radosť robí tým, ktorí to potrebujú

„Tortičky rada darujem na mieste, kde urobia radosť. Napríklad na detskej onkológii, gastroenterológii, fyzioterapii či detskej ambulancii. Nech sa detičky potešia. Tiež som prispela do krízového centra na týrané matky, do súťaží krásy, na plesy, aj do tomboly,“ vysvetlila výtvarníčka.  Ináč sa ceny odvíjajú od želania zákazníka. „Aby si tortu mohol dovoliť každý a potešiť blízkeho,“ dodala. „Tortičky som posielala po Slovensku, do Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska, Nemecka, Švajčiarska a na Ukrajinu.“

Jej nápady kopírujú iní

„Každú tortičku personalizujem a dávam k nej paličku s menom, udávam dátum krstu, miery bábätka a  dátum narodenia. Je to môj nápad. Už som si všimla, že ma kopírujú, no originál je vždy len jeden a môj. Vždy ma to len posunie ďalej a som o krok vpred,“ opisuje zápasenie s konkurenciou.  

Tortičky sa hodia na rôzne príležitosti. „Robila som tortičky pre moderátorky, missky, pre deti hokejistov či futbalistov.“ Sortiment Petra rozšírila aj o tortičky z toaletného papiera, sladkostí alebo uterákov.

Oľga Točiková
Foto: archív Petra Dědičová

Čítajte viac: deti podnikanie

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím