20.04.17

Urán na Jahodnej stále kontroluje Ludovika

Foto: Ivan Fleischer

Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny Košice 2013 upozornil, že aj keď ministerstvo životného prostredia ešte v roku 2015 nepredĺžilo firme Ludovika Energy licenciu na geologický prieskum, dodnes jej neodobralo kontrolu nad uránovým ložiskom.  

Predseda organizácie Ladislav Rovinský naráža na stále platné rozhodnutie z roku 2009, ktorým ministerstvo určilo Ludoviku ako organizáciu, ktorá bude ložisko severne od Košíc „evidovať a zabezpečí jeho ochranu".   

Ochranári žiadali toto rozhodnutie zmeniť tak, aby ložisko na Jahodnej bolo zverené do správy Štátnemu geologickému ústavu Dionýza Štúra. Začiatkom apríla im prišla na ich podnet odmietavá odpoveď. 

Ministerstvo: Nie je dôvod

„Určená organizácia si plní povinnosti, ktoré jej zákon ukladá... Zo žiadneho právneho predpisu nevyplýva, že ministerstvo musí zmeniť rozhodnutie vydané na základe banského zákona z podnetu tretej osoby," odpísala Vlasta Jánová, generálna riaditeľka sekcie geológie a prírodných zdrojov ministerstva.      

Pre denník KOŠICE:DNES envirorezort doplnil, že aj keď Ludovika Energy zabezpečuje kontrolu, neznamená to, že má právo na danom území vykonávať prieskum alebo ťažbu. „Ide o evidenčné, administratívne povinnosti bez dopadu na životné prostredie či obyvateľov. Napríklad, spoločnosť každoročne musí ministerstvu predložiť evidenčný výkaz,“ vysvetlil hovorca Tomáš Ferenčák.  

Súdne spory 

Rovinský pripomína, že Ludovika s ministerstvom vedie najmenej dva súdne spory, čo je podľa neho dôvod, aby bolo ložisko z rúk kanadskej firmy so slovenským manažmentom definitívne odobraté. 

Zaslali preto list ministrovi životného prostredia László Sólymosovi (Most-Híd). „Žiadame, aby sa osobne zasadil aj o zmenu doterajšej praxe, v rámci ktorej sú dotknuté samosprávy sekciou zámerne opomínané ako účastníci konaní týkajúcich sa prieskumných území,“ dodal Rovinský. 

Foto: Ivan Fleischer

Čítajte viac: jahodna tazba uranu

Šulc
Zdieľať článok:

Je absolventom Univerzity Komenského v Bratislave v odbore žurnalistika. Svoju kariéru však odštartoval ako redaktor v Hospodárskych novinách a dnes pôsobí v KOŠICE:DNES ako redaktor spravodajstva.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím