19.04.17

U.S. Steel môže pripraviť o milióny Smerekov podpis

Foto: Veronika Janušková

U.S. Steel Košice musia pred predajom čínskemu He Steel riešiť súdny spor z rezešovskej éry. Krajský súd v Košiciach v ňom zriadil záložné právo na približne dve tretiny pozemkov pod továrňou.

S oceliarskou spoločnosťou sa súdi americká schránková firma Adams & Co, ktorá sa domáha zaplatenia približne 16 miliónov eur. Informáciu ako prvý priniesol denník SME, záložné právo je zverejnené aj v online verzii výpisu z katastra. Ak by súd potvrdil nárok americkej firmy, majiteľom pozemkov by sa stala v prípade, že by jej U.S. Steel milióny nevyplatil. 

V roku 2014 týždenník Trend informoval, že Adams podala žalobu pre nekalú súťaž. Oceliarne sa jej mali dopustiť tým, že poskytli know-how americkej firmy aj ďalším železiarenským spoločnostiam zo skupiny VSŽ. Zmluvu mali pritom iba s VSŽ Oceľ. 

V zmluve sú sankcie 

Zo zmluvy medzi Adams a VSŽ Oceľ vyplýval záväzok uchovávať v prísnej tajnosti voči tretím osobám všetky informácie týkajúce sa know-how. Za každé porušenie tejto povinnosti sa VSŽ Oceľ zaviazali zaplatiť sankciu 30-tisíc dolárov.

VSŽ Oceľ malo zavedením systému ušetriť milióny eur na firemných procesoch. „Nastavili sme podmienky pre vnútorné finančné toky, zaviedli nový systém interných objednávok medzi prevádzkami,“ uviedol vtedy pre Trend Adams.

Nárok na vyplatenie sankcií má podľa materiálov Adams dokazovať tiež vnútorná norma, ktorú podpísal bývalý prezident železiarní Ján Smerek. Nariadil ňou implementovať ich systém všetkým šesťdesiatim spoločnostiam skupiny VSŽ.

Cena stúpa

Kým ešte v roku 1999, keď podnik riadil Gabriel Eichler dosadený veriteľskými bankami, železiarne ponúkali v mimosúdnom vyrovnaní 410-tisíc dolárov, Adams to neakceptoval. V roku 2000 písalo ČTK o nároku 9,6 milióna dolárov. Dnes požadujú približne 16 miliónov.  

Na základe čoho železiarne odmietajú nároky protistrany, sme sa pýtali hovorcu U.S. Steel Jána Baču. Uviedol, že nebudú komentovať prebiehajúce súdne spory. 

Oslovili sme aj aktuálne jediného majiteľa slovenského zastúpenia firmy Adams & Co Martina Tataru. Vo svojom životopise si uvádza, že „partnerom“ tejto poradenskej firmy bol od roku 1996, teda aj v období, keď sa zavádzal systém vo VSŽ Oceľ. 

Pobočka na Slovensku 

O tom, že systém riadenia spúšťala v železiarňach slovenská pobočka americkej firmy ako aj o tom, že začala súdny spor, písali v rokoch 1998 a 2000 Trend aj ČTK.  

„O tomto nič neviem, a to je všetko, čo vám k tomu môžem povedať,“ tvrdí Tatara. 

Zatiaľ nie je známe, prečo súd o zriadení záložného práva rozhodol. Verdikt v registri rozhodnutí na internetovej stránke ministerstva spravodlivosti chýba. Hovorkyňa súdu Marcela Gálová povedala, že ho poskytnú na základe infozákona. Na webe ministerstva by sa podľa nej malo rozhodnutie objaviť v priebehu týždňa.

Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: pozemky u.s.steel

Šulc
Zdieľať článok:

Je absolventom Univerzity Komenského v Bratislave v odbore žurnalistika. Svoju kariéru však odštartoval ako redaktor v Hospodárskych novinách a dnes pôsobí v KOŠICE:DNES ako redaktor spravodajstva.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím