PR 11.12.16

Vianočný benefičný koncert U. S. Steel rozozvučal Štátne divadlo

Do charitatívnej zbierky na pomoc detským onkologickým pacientom sa zapojili zamestnanci, ako aj vedenie spoločnosti. Vyzbierali úctihodných 79 224 eur. Hutníci tiež splnili priania deťom z detských domovov i kolegom, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii. Sviatočnú atmosféru piatkového koncertu podčiarkli vystúpenia významných slovenských interpretov

Večer slávnostne otvoril známy operný spevák Filip Tůma v sprievode orchestra Štátneho divadla Košice a detského zboru Opery ŠDKE pod taktovkou dirigenta Karola Kevického symbolickou skladbou Narodil sa Kristus Pán.

Bohatý program

Na pódiu sa počas celého večera vystriedalo viacero talentovaných slovenských aj košických interpretov. Nechýbala „superstaristka“ Dominika Mirgová či nadaná speváčka, tanečníčka a skladateľka žijúca v Košiciach Lina Mayer. Vianočné tóny v modernom prevedení interpretované spolu s orchestrom a detským zborom naplno rozozvučali historické priestory divadla. Návštevníci si vychutnali aj skladby prešovského zoskupenia Free Voices či košickej kapely Peter Bič Project. Trojica operných spevákov, ktorí interpretujú populárne piesne v štýle belcanta, pod názvom La Gioia odspievala okrem iného skladby, ktoré k vianočnému obdobiu rozhodne patria – Svet lásku má a Hallelujah. Diváci si takisto mohli vychutnať vianočný program detí z detského domova v Podolínci. Moderátorkou večera bola Janette Štefánková.

Pomoc pre onkologické deti

Vďaka zbierke, do ktorej sa zapojilo 7 642 hutníkov a prispelo sumou 39 612 eur, bude môcť Oddelenie detskej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach zakúpiť pre malých pacientov elektrické polohovateľné postele. A to až v celkovej hodnote 79 224 eur, keďže firma ocenila štedrosť svojich zamestnancov tak, že prispela rovnakou sumou. „Bol som skutočne dojatý, keď som sa dozvedel, koľkí zamestnanci  U. S. Steel Košice otvorili svoje srdcia a akou sumou prispeli na charitatívne účely,“ priznal vo svojom príhovore prezident spoločnosti U. S. Steel Scott Buckiso. „Som veľmi hrdý na všetkých kolegov, ktorí obetujú svoj čas, peniaze a energiu na pomoc detským domovom a ľuďom v núdzi,“ dodal. Výťažok z dobrovoľného vstupného na vianočný koncert, ktorý prekonal sumu 3000 eur, venovali oceliari organizácii Svetielko pomoci, ktorá takisto pomáha rodinám s onkologicky chorými deťmi.

Stromček prianí

Tradíciou predvianočného obdobia je pre zamestnancov U. S. Steel aj tzv. Stromček prianí. Oceliari tento rok splnili túžby takmer 160 detí z dvoch detských domovov, dvoch domovov na polceste a rodín v zložitej životnej situácii. Zo stromčekov prianí zvesili kartičky s ich želaniami a kúpili vysnívané darčeky.

Šestnásť rokov pomoci a práce

Spoločnosť U. S. Steel Košice už 16 rokov podporuje detské domovy na východnom Slovensku. Pomoc vyjadrená vo financiách za toto obdobie predstavuje čiastku takmer 324 000 eur. Už 10 rokov môžu deti vypĺňať kartičky prianí a písať si na ne svoje želania, ktoré im potom oceliari na Vianoce plnia. Stromčeky prianí si získali srdcia samotných zamestnancov a pre mnohých z nich sa stalo zvykom obdarovať na najväčšie sviatky roka nielen svoje vlastné deti, ale aj tie z detských domovov.

Nové priateľstvá

Najdlhšie trvá spolupráca s detským domovom v Podolínci, ako aj s Detským domovom na Uralskej ulici v Košiciach. Okrem Vianoc pre nich organizujú oceliari aj iné pravidelné športové dni, opakovane sa zúčastňujú na akcii Košické Benátky či na Medzinárodnom maratóne mieru. „Zo spolupráce s U. S. Steel sa veľmi tešíme. Medzi nami a ľuďmi z U. S. Steel vznikajú rôzne priateľstvá. Tešíme sa na ďalšie zážitky a spoločné stretnutia,“ uviedol riaditeľ Detského domova v Podolínci Štefan Straka.

„Je pre nás prirodzené byť súčasťou komunity, komunitného života, života našich zamestnancov, ale aj tých, ktorí pomoc potrebujú, a tým sú práve deti v detských domovoch,“ reagoval Scott Buckiso. 

 

Finančná pomoc

V piatok večer si z rúk zástupcu U. S. Steel prevzali symbolické šeky s finančnými darmi zástupcovia dvoch detských domovov a dvoch domovov na pol ceste, ktoré podporujú už plnoleté deti ľahšie sa začleniť do spoločnosti.  „Ďakujeme za tento krásny večer a tak štedré obdarovanie, ale tiež za dlhodobú pomoc.

Práve kontinuálna pomoc posúva mladých ľudí dopredu,“ reagovala na poskytnutý finančný dar Judita Varcholová, riaditeľka košického Domova na pol ceste.

Podpora zamestnancov

Spoločnosť U. S. Steel Košice realizuje už päť rokov ďalší dobročinný projekt s názvom Sme s vami v pravý čas, tentokrát na podporu vlastných zamestnancov, ktorí sa z rôznych dôvodov ocitli v ťažkej životnej situácii. „Naši zamestnanci každý deň vynakladajú maximálne úsilie na to, aby sa spoločnosti U. S. Steel darilo. Preto je pre nás nesmierne dôležité podporovať ich, pomáhať im a vrátiť im to v čase, keď to najviac potrebujú,“ zhodnotil prezident spoločnosti Buckiso.

Myšlienkou projektu je poskytnúť zamestnancom v núdzi jednorazovú finančnú pomoc, ale takisto ponúknuť deťom zážitky na rôznych podujatiach, ktorých sa v priebehu roka zúčastňujú (návšteva Jasovskej jaskyne, hokejového zápasu HC Košice, košickej zoo či korčuľovanie v Steel Aréne). Aj v roku 2017 bude do projektu Sme s vami v pravý čas zaradených 10 rodín železiarov. 

Poďakovanie za nezištnú pomoc

Aj tohto roku máte na vianočných trhoch na Hlavnej ulici v Košiciach možnosť aj vy podporiť množstvo neziskových organizácií, a to práve v stánku USSK.

Koncert v divadle bol poďakovaním pre všetkých ľudí s dobrým srdcom, ktorí sú ochotní nezištne pomáhať. Stal sa vyvrcholením charitatívnych akcií spoločnosti U. S. Steel. Záznam z benefičného koncertu odvysiela aj RTVS 18. decembra o 17.30 hod. na Dvojke.  

(JK)
Foto: Veronika Janušková

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím