12.01.17

Vietor-nevietor, za poškodené vlajky hrozí pokuta

Foto: Veronika Janušková

Používanie štátnych symbolov na verejných budovách má svoje pravidlá. Tie vyplývajú zo zákona z roku 1993 o štátnych symboloch Slovenskej republiky. Patria medzi ne aj vlajky.

Vlajky sa používajú na trvalé označenie budovy, v ktorej má sídlo orgán štátnej správy a územnej samosprávy, alebo v rámci dočasnej výzdoby. Od 1. mája 2004 je súčasťou vlajkovej výzdoby aj verzia so symbolom Európskej únie. 

Roztrhaný symbol únie

V zákone sa píše, že štátna vlajka a zástava sa nesmie použiť poškodená, zašpinená alebo sa nesmie zväzovať do ružice. Čo sa týka poslednej uvedenej podmienky - košickému vetru nerozkáže asi nikto. Vo viacerých prípadoch sme narazili na špinavé a dotrhané vlajky. Príkladom je Gymnázium a základná škola Sándora Máraiho. Zatiaľ čo slovenská vlajka je v dobrom stave, tá so symbolom Európskej únie veje roztrhnutá na dva kusy. Škola problém eviduje a rieši. „Menili sme zástavu Slovenskej republiky a v priebehu dneška zmeníme aj Európskej únie,“ uviedla včera sekretárka školy Terézia Hajasová.  

Problém riešia

Ďalšou budovou s potrhanými a špinavými vlajkami je divadlo Thália, v ktorej sídli aj stredná škola. Podľa slov výkonnej riaditeľky divadla Evy Jopek situáciu bezodkladne riešia. „Poslali sme objednávku a čakáme. Zdržali sme sa kvôli správnemu rozmeru vlajok. Ďakujeme za upozornenie,“ uviedla. Po našom telefonáte vlajky stiahli. 

Aj Obvodné oddelenie Policajného zboru na Pribinovej ulici má dotrhaný štátny symbol. Policajt na vrátnici nám povedali, že o čistotu a prevádzku budovy sa stará súkromná firma, ktorá by mala riešiť aj stav vlajok. 

Výčiny počasia zamestnávali hasičov,  záchranárov i policajtov

Viac k téme

09.01.17
Výčiny počasia zamestnávali hasičov, záchranárov i policajtov

Kontrola a pokuty

Dohľad nad dodržiavaním tohto zákona vykonáva Ministerstvo vnútra a obvodné úrady, ktoré by mali upozorňovať na zistené nedostatky a kontrolovať ich odstránenie. Za porušenie ustanovenia môže byť uložená pokuta do 6 638 eur. Pri jej ukladaní a rozhodovaní o výške sa prihliada na závažnosť, spôsob konania a trvanie protiprávneho stavu. Výnos pokút je príjmom štátneho rozpočtu.

Foto: Veronika Janušková

Kacejová
Zdieľať článok:

Mladá talentovaná redaktorka spravodajstva, ktorá sa v KOŠICE:DNES venuje občianskym problémom a tipom čitateľov.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím