05.01.17

Vtáčia chrípka v zoo

Foto: archív kd

Zoologická záhrada Košice je od včerajška pre verejnosť zatvorená. U štyroch kačíc zistili vírus vtáčej chrípky. 

Rozhodla o  tom Regionálna a  potravinová správa Košice – mesto po potvrdení nákazy. „Laboratórnymi testami bol zistený výskyt vírusu vtáčej chrípky. Čakáme na ďalšie referenčné výsledky,“ uviedol riaditeľ košickej zoo Erich Kočner.  

V rámci preventívnych opatrení uzatvorili areál zoologickej záhrady pre verejnosť až do odvolania. Podľa Kočnera sa nákaza rozšírila počas presunu cudzích vtákov: „Naša zoo leží v koridore migrujúcich vtákov zo severu na juh, pravdepodobne tam treba hľadať príčinu,“ uviedol riaditeľ.  

Vírus identifikovala ošetrovateľka zoologickej záhrady pri rannej kontrole zvierat. Privolaný veterinár ochorenie potvrdil. Štyri kačice druhu Pižmovka lesklá odchytili, utratili a v ten istý deň odoslali na laboratórne vyšetrenie do Národného referenčného laboratória pre aviárnu influenzu vo Zvolene.  

Podľa riaditeľa má zoo šťastie v nešťastí: „Od októbra je väčšina vzácnych vtákov zazimovaná v uzatvorených priestoroch bez kontaktu s voľne žijúcimi vtákmi, a preto nepredpokladáme ďalšie masové šírenie nákazy.“  

Záhrada zrušila aj všetky podujatia v areáli. Košický prípad je už druhým nálezom vírusu aviárnej infl uenzy subtypu H5, teda vtáčej chrípky na Slovensku. Prvý nález bol identifi kovaný 27. decembra v Bratislavskej Dúbravke.  

Kacejová
Zdieľať článok:

Mladá talentovaná redaktorka spravodajstva, ktorá sa v KOŠICE:DNES venuje občianskym problémom a tipom čitateľov.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím