21.03.17

Západ má platiť tisíce bývalému prednostovi

Foto: Veronika Janušková

Rozhodnutie pravicových miestnych poslancov na Západe spred desiatich rokov, ktoré vyvolalo spor so starostom Pavlom Mutafovom (Smer), budú stáť mestskú časť minimálne 7-tisíc eur.

V roku 2007 zastupiteľstvo mestskej časti znížilo pracovný úväzok prednostu Vladimíra Turzáka na polovicu. Urobilo tak cez zmenu organizačnej štruktúry úradu. V zastupiteľstve Terasy mali vtedy väčšinu poslanci pravicovej koalície SDKÚ-KDH-SMK. Vtedajší starosta Západu uznesenie nepodpísal, ale poslanci jeho veto prehlasovali.      

Mutafov potom podal podnet na prokuratúru, ktorá mu vyhovela s tým, že o úväzku šéfa miestneho úradu má rozhodovať starosta a nie zastupiteľstvo. Spor sa dostal až na Najvyšší súd, ktorý v roku 2010 potvrdil, že poslanci Turzákovi skresali úväzok neoprávnene.  

V roku 2011 sa preto už bývalý prednosta začal na súde domáhať finančnej ujmy. Žiada 7-tisíc ako ušlý plat a 12-tisíc ako úroky a ďalší ušlý zisk. Namieta napríklad aj to, že pre zníženie platu nemohol platiť poistky, čím prišiel o peniaze. 

Dal to exekútorovi

Tento rok v januári sa stal právoplatným rozsudok okresného súdu, podľa ktorého je mestská časť povinná Turzákovi zaplatiť 7-tisíc eur. O zvyšku nároku sa má rozhodovať v samostatnom konaní. Mestská časť ešte voči právoplatnému rozsudku podala dovolanie. Tento mimoriadny opravný prostriedok ale nemá odkladný účinok.  

Pred minulotýždňovým zasadnutím zastupiteľstva na Západe poslal Turzákov právnik list o aktuálnom stave súdneho konania. Poslanci následne mimoriadne zaradili informáciu o tomto súdnom spore do programu rokovania. „Rozhodol som sa postúpiť moju pohľadávku na vymoženie exekútorovi,“ uvádza exprednosta v liste.

Návrh na začatie exekúcie potvrdil Turzákov právny zástupca Jozef Koľ. „Je to na nich, neviem čo urobia. Bolo začaté exekučné konanie a či bude alebo nebude pokračovať, závisí aj od toho, aké opravné prostriedky využije druhá strana,“ povedal. 

Turzák po právnikovi odkázal, že sa nebude v súčasnosti vyjadrovať, lebo nevie, čo odznelo na zasadnutí zastupiteľstva.

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Buráš: Nespomínam si 

Za zníženie úväzku Turzákovi vtedy hlasoval Eduard Buráš (SDKÚ). Tvrdí, že si na prípad už veľmi nespomína. „Neviem, čo všetko s tým bolo spojené, musel by som sa pozrieť so zápisov,“ vraví. 

Za bol aj Štefan Rychnavský (vtedy KDH), ktorý je miestnym poslancom aj dnes. Hovorí, že agenda mestských častí v roku 2007 nebola rozsiahla, preto stačil „polovičný“ prednosta. „Boli iné pomery ako sú teraz. Neviem, či súd na to prihliadal,“ povedal.  

Proti zmene organizačnej štruktúry hlasoval Stanislav Kočiš (Smer). Spomína, že už pri spornom hlasovaní upozorňoval na rozpor so zákonom. „Vtedy väčšina prehlasovala menšinu,“ povedal.

Súčasná poslankyňa Terasy 

Beáta Zemková (nezávislá) v čase rozhodnutia o úväzku prednostu mandát nevykonávala. „Boli to také politické boje, ktoré sú na škodu všetkých. Aj zamestnancov, aj obyvateľov mestskej časti,“ zhodnotila. 

Foto: veja

Šulc
Zdieľať článok:

Je absolventom Univerzity Komenského v Bratislave v odbore žurnalistika. Svoju kariéru však odštartoval ako redaktor v Hospodárskych novinách a dnes pôsobí v KOŠICE:DNES ako redaktor spravodajstva.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím