15.12.16

Zaplatí za pozemky štát?

Foto: Veronika Janušková

Poslanec mestského zastupiteľstva a starosta Západu Ján Jakubov tvrdí, že chcú, aby bol Borovicový háj prístupný verejnosti a aby sa na odškodňovaní majiteľov pozemkov podieľal štát. Poslanci namiesto toho, aby vzali petíciu na vedomie, schválili uznesenie, ktoré potvrdzuje predchádzajúci plán na neverejný háj.

Zaplatí za pozemky štát?

Viac k téme

15.12.16
Zaplatí za pozemky štát?

Petičiari žiadali zachovanie verejnej zelene na celom území Borovicového hája a zároveň plnenie záväzkov voči majiteľom pozemkov, poslanci však pri prerokovaní petície schválili návrh poslanca Jakubova. 

Petíciu za zachovanie verejného prístupu do hája podpísalo približne 2-tisíc ľudí. / Foto: Veronika Janušková
Petíciu za zachovanie verejného prístupu do hája podpísalo približne 2-tisíc ľudí. / Foto: Veronika Janušková

Verejná - neverejná zeleň

Ten hovorí o zachovaní verejnej zelene len na pozemkoch, ktoré patria mestu. Zvyšok navrhol označiť ako zeleň neverejnú z dôvodu prebiehajúcich súdnych sporov a aj preto, že nepatrí mestu, a teda ani verejnosti. „Môj návrh spočíval v tom, aby Borovicový háj ostal naďalej verejnou zeleňou, teda aby slúžil všetkým obyvateľom,“ vyhlásil v rozpore s textom uznesenia Jakubov. „Návrh, ktorý predložil pán Jakubov, je iba zopakovaním skôr predkladaného návrhu. Dve tretiny neverejné a jedna tretina verejná,“ zhodnotil člen petičného výboru Ladislav Rovinský. 

Borovicový háj chcú riešiť inak

Viac k téme

07.12.16
Borovicový háj chcú riešiť inak

Rovinský však dodal, že vidí pozitívny smer, pretože mesto ukázalo novú cestu k možnému odškodňovaniu majiteľov pozemkov. „Rokovali sme s odbormi životného prostredia okresného úradu a dohodli sme sa, že spolu s mestom nájdeme spôsob, aby sme zvýšili ochrannú bonitu tohoto územia na štátnu úroveň tak, aby sme v budúcnosti vedeli požiadať o štátne zdroje na pomoc pri odškodnení vlastníkov pozemkov,“ povedal Jakubov. Aktuálne vyčíslená cena za štvorcový meter pozemku je 75 eur. Spolumajiteľ jednej z parciel nám potvrdil, že s touto cenou by súhlasili. Pred dvoma rokmi boli dokonca ochotní predať „štvorák“ po 35 eur.

Foto: Veronika Janušková

Šulc
Zdieľať článok:

Je absolventom Univerzity Komenského v Bratislave v odbore žurnalistika. Svoju kariéru však odštartoval ako redaktor v Hospodárskych novinách a dnes pôsobí v KOŠICE:DNES ako redaktor spravodajstva.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím