24.02.17

Zrekonštruovaná ŽST Košice patrí medzi najkrajšie na Slovensku

Foto: žsr

Z vyše 300 železničných staníc v správe ŽSR je práve košická príkladom, ako by moderná stanica tretieho tisícročia mala vyzerať. Po stránke architektonickej, stavebnej, technologickej, ale predovšetkým svojím vybavením a službami pre verejnosť.

História železničnej stanice v Košiciach sa začala písať v roku 1860 v súvislosti so začatím prevádzky Potiskej železnice, ktorá spájala Košice s Miškolcom a s následným budovaním Košicko-bohumínskej železnice. Roky 1896, 1974 a naposledy rok 2016 priniesli buď úplne alebo čiastočne novú tvár železničnej stanice v metropole východu.

Košická stanica pred rekonštrukciou/ Foto: žsr
Košická stanica pred rekonštrukciou/ Foto: žsr

Poslednú komplexnú rekonštrukciu ŽST Košice sa Železnice Slovenskej republiky rozhodli riešiť pilotným projektom revitalizácie. Jeho princípom je partnerstvo so súkromným investorom, ktorý za svoje vlastné prostriedky celú ŽST zrekonštruoval a ako protihodnotu získal zmluvu na využívanie komerčných nebytových priestorov na dobu 30 rokov. Partner – spoločnosť ACHILES Slovakia a.s. sa zaviazal preinvestovať 6,7 miliónov €.

Prvá fáza

Revitalizácia ŽST Košice začala prvou fázou prostredníctvom vysúťaženej nájomnej zmluvy z roku 2006 na rekonštrukciu pravého krídla stanice a vybudovanie priestorov na nákupy a občerstvenie. Rekonštrukcia sa realizovala od októbra 2006 a nové priestory boli skolaudované na konci júla 2007.

Druhá fáza revitalizácie

Pokračovala od roku 2010, pričom stavba bola rozdelená na 2 časti z dôvodu, že k časti pozemkov mesta nemali ŽSR vlastnícky ani užívateľský vzťah, ktorý bol podmienkou pre vydanie územného a stavebného povolenia. Najprv sa vynovili interiérové priestory a po zámene majetku medzi ŽSR a mestom Košice mohla začať aj druhá časť stavby – prístavba a prestavba.

S koncom roku 2016 sa ukončili aj všetky zásadné časti revitalizácie. Úplnou novinkou je na úrovni 3. nadzemného podlažia vybudovaná tzv. "šošovka", čím budova železničnej stanice získala nový špecifický architektonický prvok. Cestujúci dnes využívajú oba hlavné vstupy do budovy, budova je vykurovaná a v lete klimatizovaná, je tu sektorové sedenie. Údržbu a opravy v komerčných priestoroch si investor zabezpečuje vo vlastnej réžii.

,,V prvom rade by sme sa chceli poďakovať cestujúcim a návštevníkom mesta Košice za ich trpezlivosť počas prebiehajúcich rekonštrukčných prác. Zároveň touto cestou ďakujeme našim dodávateľom a zamestnancom ŽSR, ktorí nám pomohli úspešne uskutočniť tento projekt. Sme radi, že dnes môžeme v priestoroch ŽST Košice ponúknuť služby, ktoré sú štandardom v európskych železničných staniciach“, uviedla Helena Hrobáková zo spoločnosti ACHILES Slovakia a.s.

,,Nesporným prínosom celého projektu revitalizácie bolo, že sa celý realizoval bez uzatvorenia stanice, resp. prerušenia vlakovej dopravy. Dnes môžeme železničnú stanicu Košice smelo označiť ako pýchu, je to moderné, príjemné a hlavne bezpečné centrum cestovania a poskytuje denne približne 25 000 návštevníkom kvalitné služby či pohodlné čakanie v zrekonštruovaných priestoroch. Je našou ambíciou, aby takúto tvár dostali aj ďalšie uzlové stanice“, uviedol generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy.

Po rekonštrukcii/ Foto: žsr
Po rekonštrukcii/ Foto: žsr

Parametre revitalizácie

Revitalizáciou vzrástla zastavaná plocha ŽST Košice o 294 m2 a úžitková plocha o 3 704 m2, keďže bolo pridané jedno celé poschodie. Až 82% investovaných prostriedkov bolo nasmerovaných do prevádzkových a ostatných (tzv. spoločných) priestorov.

Pri výstavbe bolo použitých 311 ton ocele (interiér 163 ton, prístavba a šošovka 148 ton), vyvezených 1 419 ton stavebnej sute po búracích prácach na objekte. Nainštalovaných bolo 230 svietidiel a cca 1,9 km elektroinštalačných káblov do priestorov pre cestujúcich.

 

(ŽSR)
Foto: žsr

 

 

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím