17.03.17

Ukazujú skutočnú tvár Košíc, turistov vozia na starej škodovke

Foto: archív Authentic Košice

Slavo Stankovič a Mirka Rybárová z cestovnej agentúry Authentic Košice ponúkajú najmä zahraničným turistom prehliadky miest mimo historického centra mesta. Jazdou v embečke sprostredkúvajú autentické zážitky reálnych miest, ktoré Košiciam dali unikátny charakter.
 

Odkiaľ prišla myšlienka založiť cestovnú kanceláriu Authentic Košice? 

V roku 2009 bratia Peter a Braňo Chrenkovci založili cestovnú kanceláriu Authentic Slovakia. Snažili sa turistom sprostredkovať zážitok z spoznávania socialistickej minulosti, ktorý ešte umocnili tým, že na svoje prehliadky začali používať staré škodovky. Bratia hľadali niekoho aj v Košiciach, ale nikoho v tom čase nenašli. Až neskôr, keď bola šéfkou Visitu Iveta Niňajová, prišla myšlienka spolupráce medzi nami a Bratislavou. Mne sa to veľmi páčilo. Rád prinášam zážitok, ktorý je pre mňa dôležitejší, ako nejaké faktografické údaje. Slovo dalo slovo a od roku 2015 spolu s Mirkou Rybárovou ponúkame turistom autentické prehliadky Košíc a okolia. 

Foto: archív Authentic Košice
Foto: archív Authentic Košice


Aké miesta turistom ukazujete? 

Prehliadky, ktoré turistom ukazujeme nie sú spojené len s peknou fasádou historického centra. Usilujeme sa poukázať na každodenný život a na fragmenty, ktoré určili smerovanie mesta. Sprevádzame ich po miestach, ako US Steel, Kasárne kulturpark, T-Systems, Steel Aréna, Biely dom, Luník IX, Pancierový kryt na KVP, Ťahanovský most, Tabačka. Miesta sú rôzne. Vždy záleží na tom, či ma turista záujem o kultúru, šport, architektúru alebo socializmus. 


Majú záujem o výlet Košičania? 

Celá tour je smerovaná pre zahraničných turistov. Vyslovenie pre niekoho, kto chce Košice naozaj spoznať. Pre lokálnych je to nostalgia. Nemyslím si, že by boli ochotní platiť za niečo, čo poznajú a každodenne zažívajú na vlastnej koži.
 

Aké národnosti ste už viezli? 

Je to rôzne. Ak mám konkretizovať tak, viezli sme ľudí z Nemecka, Francúzska, Dánska, Nórska, Ameriky, Talianska, Katalánska, či Turkménska.


Komunikuje len v angličtine? 

Áno. Nie je to úplne dokonalé, ale snažím sa zlepšovať. Dôležité je, že sa chápeme (smiech). Okrem angličtiny, sa dohovorím ešte rusky, ale nemali sme ešte turistov z Ruska.


Z čoho sú najviac očarení? 

Páči sa im všetko. Od historického jadra mesta až po ľudí, ktorí tu žijú. Ale najväčším zážitkom pre nich boli drevenice na paneláku vo Furči. Niečo také ešte nevideli. Chýbalo im, že nemôžu ísť hore a dotknúť sa. Raz tu boli turisti z Miami. Vyžiadali si člnkovanie na Bukovci. Keď sme zakotvili v strede vodnej nádrže, chceli tam len ostať a byť ticho. Sedeli sme v člne asi pol hodinu bez slov. Povedali, že ešte nič také krásne nevideli a pritom išlo len o vodnú nádrž, ktorá nie je pre lokálnych ničím výnimočná. 
 

Jazdite na dvoch škodovkách. Ako na nich reagujú návštevníci? 

Naša Zelda a Bonnie spôsobujú dve reakcie. Prvou je úsmev a tá druhá rozčarovanie. Keď zistia, že miesto určené na batožinu patrí motoru auta. Pre nich je to zážitok viesť sa v takom aute a chcú ho šoférovať. Lenže sa nám občas kazia. Počas cesty sa veľakrát stane, že vyviera motor, vybije sa batéria. A vtedy nám nič iné neostáva, len ju tlačiť alebo zavolať taxík a utekať po novú. 

Foto: archív Authentic Košice
Foto: archív Authentic Košice


Spomínate si na vašu prvú jazdu? 

Človeka vždy pri niečom nepoznanom pohlcuje zodpovednosť a tréma. Môj prípad. Nemal som ani predstavu, ako jazda bude prebiehať. Doslova som turistov sledoval v zrkadle. Ich pohyby, reakcie a záujem. Najnáročnejšie však bolo zvyknúť si na auto a zvuky, ktoré vydáva. Bolo potrebné pochopiť nový level šoférovania, keďže škodovka napríklad nemá pravé spätné zrkadlo. V súčasnosti je to pre autá samozrejmosť a zrazu pri presúvaní sa z jedného pruhu do druhého, musíte otáčať hlavou, či celým telom. 
 

Zažili ste aj nepríjemnú situáciu? 

Len raz. Zaparkoval som na trávniku a prišli policajti. Bola to moja chyba. Neobišla ma mastná pokuta a odobratie vodičského preukazu. Len kvôli zlému parkovaniu. Policajti sa správali neadekvátne a bolo to veľmi nepríjemné. Nie len pre mňa, ale aj pre turistov, ktorí boli z Čiech a všetkému bohužiaľ rozumeli. Nakoniec to dopadlo dobre, pokračovali sme v taxíku a dopriali tak ďalší nevšedný autentický zážitok pre návštevníkov Košíc.
(JH)
Foto: archív Authentic Košice

Čítajte viac: cestovanie

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím