15.05.17

Z Bratislavy do Košíc za 25 minút?

Vizualizácia: HTT

Vysokorýchlostný potrubný dopravný systém, ktorého autorom je známy vizionár Elon Musk, by mohol v blízkej budúcnosti fungovať aj na Slovensku.

Spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies, ktorá má v pláne tento koncept pretvoriť do komerčného projektu, začala po dohode s Ministerstvom hospodárstva SR skúmať možnosti realizácie projektu v našich podmienkach, s víziou vytvorenia ciest spájajúcich Bratislavu s Viedňou a neskôr Budapešťou. Špekuluje sa aj o vnútroštátnom prepojení s Košicami. Vzdialenosť približne 400 kilometrov by táto technológia skrátila z 4,5 hodinovej jazdy na 25-minútový výlet.  

Projekt Hyperloop by dokázal rýchlosťou a bezpečnosťou konkurovať cestovaniu lietadlom, vlakom, či autom. Jeho priemerná rýchlosť sa má pohybovať na úrovni 1225 km/h. Premávka v úzkom potrubnom systéme a vždy len jednosmerne vylučuje riziko „vykoľajenia“ či zrážky s cudzím objektom. Naviac je ekologický a energeticky úsporný, keďže elektrická energia, ktorá je základom pohonu, sa má získavať výhradne zo slnečného žiarenia, ktoré budú zachytávať solárne panely umiestnené na potrubí.

V oknách kapsulí by prebiehala simulácia externej scenérie, aby cestujúci nehľadel do tmavého priestoru úzkeho tunela.
V oknách kapsulí by prebiehala simulácia externej scenérie, aby cestujúci nehľadel do tmavého priestoru úzkeho tunela.

Náklady na výstavbu ministerstvo hospodárstva zatiaľ vyčísliť nevie, pretože neexistuje možnosť porovnania s iným projektom tohto typu v európskom prostredí. Pre akúsi hrubú predstavu je možné to porovnať s rozpočtom, ktorý majú v USA, kde 1 míľa, t.j. 1,61 km trate má stáť 18 miliónov eur. Odhaduje sa, že v Európe by to mohlo byť menej. Tieto náklady by si podľa memoranda malo deliť ministerstvo spolu s HTT.

Nejasné náklady na vybudovanie infraštruktúry, ako aj možná prirodzená nedôvera voči novému, neodskúšanému projektu, môžu byť veľmi ťažko prekonateľnou prekážkou pre potenciálnych investorov. Ak budú podmienky priaznivé mal by byť vnútro-mestský okruh v Bratislave dokončený do roku 2020, zatiaľ čo prepojenie s Viedňou je naplánované na rok 2022.

(SV, HTT)
Vizualizácie: HTT

Čítajte viac: doprava

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím