18.04.17

Zvieratá majú v Košiciach svoje rehabilitačné centrum

foto: Peter Krbaťa

Rehabilitačné centrum wetPet v Košiciach je otvorené len od októbra minulého roka.

Poskytuje zvieratám pooperačné cvičenia a rehabilitácie na špeciálnych prístrojoch, ktoré zlepšujú ich pohybový aparát.  

Terapia pre zvieratá

Majiteľke centra Alžbete Klímovej v čase, keď jej psy mali zdravotný problém, takéto zariadenie v Košiciach chýbalo. Keďže najbližšie bolo v Bratislave, rozhodla sa vyplniť dieru na trhu. „Bola to dlhá cesta, ale na svojich psoch vidím obrovský rozdiel. A viem, že keď sme pomohli im, vieme pomôcť skoro každému,“ hovorí. 

Zameriavajú sa hlavne na terapiu psov a mačiek. Príjmu aj iné zvieratá. „Spolupracovali sme už aj na terapii koní, hlavne pri ošetrovaní rán s pomocou laseru. Momentálne s klinikou prežúvavcov Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie skúšame rehabilitáciu niekoľkomesačného kozliatka,“ opisuje veterinár wetPet, Tomáš Procházka.

Na fyzioterapiu či rehabilitáciu môže poslať zvieracieho pacienta veterinár, napríklad po operácií. Využiť ich služby však môže aj majiteľ s domácim miláčikom z vlastnej iniciatívy, keďže fyzioterapia, rehabilitácia alebo kondičné tréningy sú prospešne aj pre zdravé zvieratá. 

Uzdravujúce metódy

Najrozšírenejšou metódou v centre z nich je Hydroterapia. Zviera pri tejto praktike môže chodiť po špeciálnom podvodnom páse pod dohľadom terapeuta. Voda pri pohybe nadľahčuje a pri cvičení nedochádza k záťaží kĺbov. „Hydroterapia je veľmi vhodná pre psy a mačky trpiace nadváhou,“ vysvetlila veterinárka Dorota Rozenkrancová z wetPet.

 

Súčasťou vybavenia je aj terapeutický veterinárny laser, ktorý lieči ťažko sa hojacie rany, ktoré sa zmenšujú pred očami. Hydroterapiu využívajú aj pri neurologických problémoch. „Okrem hydroterapie a laserovej terapie využívame aj elektroterapiu a rôzne fyzioterapeutické cvičenia. Postupne rozširujeme naše služby aj o magnetoterapiu a taktiež máme externú spolupracovníčku, ktorá nám zabezpečuje Dornovu terapiu u psov,“ vysvetľuje veterinár.  Taký manetoterapeutický prístroj má široké uplatnenie pri ortopedických problémoch. „S príchodom lepšieho počasia  by sme pomaly chceli rozbehnúť malý, turistický Adventure klub pre psíkov a ich majiteľov,“ prezrádza novinky Tomáš Procházka. 

Za svoj krátky čas pomohli približne 35 pacientom. Jednou zo spokojných pacientok je aj jazvečíčka Ela, ktorá ma za sebou operáciu medzistavcovej platničky. Keď táto fenka prišla do ambulancie bola ochrnutá na panvové končatiny. „V súčasnosti, o necelé dva mesiace po ukončení terapie, Ela opäť behá ako divá,“ prezrádza veterinár Tomáš.  Stále však spolupracuje s lekármi, aby sa jej stav dostal do úplného uzdravenia.

Oľga Točiková
foto: Peter Krbaťa

Točiková
Zdieľať článok:

Je absolventkou mediálnych štúdií v Prešove. Popri štúdiu praxovala v Zajtrajších novinách či Korzári. Počas filmového festivalu sa podieľala na prílohe denníka artfilmfest:dnes. Momentálne pôsobí v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím