09.05.17

Amerického veterána renovoval zanietený Košičan tri a pol roka

Foto: Veronika Janušková

Cassovia retro patrí k pravidelným májovým podujatiam. Nadšenci vytiahli krásavcov z garáží a predviedli v plnej paráde. Okoloidúcich zaujali viaceré vozidlá, medzi nimi aj veterán Nash, ktorý Vojto Tomaškovič objavil v stodole.

Do bývalého Československa sa nádherný historický automobil dostal počas druhej svetovej vojny alebo tesne po nej, presný termín nie je zberateľovi známy.

Zo Šumavy do Košíc

„Našiel som ho v stodole na Šumave a priniesol do Košíc. Renovácia auta mi zabrala 3,5 roka čistého času. Každý deň som bol zatvorený v garáži, no stálo to za to,“ uviedol Vojto Tomaškovič.

Vojto Tomaškovič pri svojom veteránovi Nash. foto: veja
Vojto Tomaškovič pri svojom veteránovi Nash. foto: veja
Foto: veja
Foto: veja

Záľube prepadol v roku 1995, odvtedy zrenovoval už štyri automobily. Americký Nash mu dal poriadne zabrať, ťažko sa mu získavali súčiastky. „Náhradné diely som si musel vyrábať sám. Našťastie sa mi podarilo z Ameriky niečo objednať, napríklad kľučky alebo pneumatiky,“ doplnil V. Tomaškovič.

Veterány zvládli náročnú trať

Viac k téme

07.05.17
Veterány zvládli náročnú trať

Starček s nevídaným apetítom

Nash bol vyrobený v roku 1929, má 66 koní a trojrýchlostnú prevodovku. Na 100 kilometrov spotrebuje približne 16 litrov benzínu... Na Hlavnej ulici sa dokopy ukázalo až 77 historických automobilov. „Prišlo aj 26 motoriek. Som rád, že nám celý čas vydržalo pekné počasie, a tak si ľudia mohli prísť pozrieť veteránov,“ uviedol spoluorganizátor podujatia Cassovia retro Peter Luczy.

Foto: veja
Foto: veja

Foto: Veronika Janušková

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím