12.01.17

Myslíte si, že parky v našom meste sú bezpečné?

Foto: Veronika Janušková

Bezpečnosť je v prieskumoch verejnej mienky na celom svete dlhodobo jedným z hlavných kritérií ľudí na kvalitu života. Ako sú na tom z tohto pohľadu Košice a ich parky? 

Košičanov stráži spolu 96 kamier, ktoré spravuje Mestská polícia a kamerový systém sa z roka na rok rozrastá. Len v priebehu minulého roka pribudlo v našom meste 28 kamier. Umiestňujú ich na miestach, kde sa zdržuje väčší počet obyvateľov, kde sa kumulujú osoby s asociálnymi prejavmi správania a kde najčastejšie dochádza k trestnej činnosti.

Pomohla dotácia

Začiatkom minulého roka mesto získalo dotáciu na modernizáciu a rozšírenie kamerového systému. Kamery tak pribudli aj na viacerých sídliskách - na Sídlisku nad jazerom, v Ťahanovciach, v metskej časti Košice - Západ, a zároveň vymenili tri kamery na Hlavnej ulici. Má ísť o technicky najmodernejšie rotačné zariadenia, ktoré spĺňajú najprísnejšie kritériá a požiadavky kladené na moderný kamerový systém.

(Ne)bezpečné parky

Najkritickejšími miestami ostávajú parky. Po zotmení je práve tu najväčšia pravdepodobnosť prepadnutí, krádeží či rôznych priestupkov. Čo si o tom myslia Košičania?

„Keďže sa veľmi nepotulujem po nociach, tak to neviem zhodnotiť objektívne, ale myslím si, že stále je čo vylepšovať,“ hovorí mladá Košičanka.

„Podľa mňa je bezpečnosť v parkoch v poriadku, zatiaľ som nemal skúsenosti so žiadnym prepadnutím,“ pripája svoj názor študent z Košíc.

A tak sme zisťovali, ako sú na tom ostrovy zelene a oddychu v skutočnosti.

Park na Komenského a Moyzesovej ulici

Park na Komenského ulici je po zotmení zabezpečený verejným osvetlením, ktoré zrekonštruovali v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013. Najbližšia bezpečnostná kamera v blízkosti parku je na konci Komenského ulici. V rámci prevencie proti páchaniu trestnej činnosti tam hliadky príslušného oddelenia Policajného zboru SR vykonávajú dohľad nad verejným poriadkom. Aj vďaka tomu počet priestupkov na úseku tam vlani v porovnaní s rokom 2015 klesol o 44.

Počet priestupkov
Rok 2015 - 188
Rok 2016 - 144
V parku na Komenského zaznamenali vlani pokles kriminality.  / Foto: veja
V parku na Komenského zaznamenali vlani pokles kriminality. / Foto: veja

Park na Moyzesovej ulici je takisto v nočných hodinách zabezpečený verejným osvetlením, ktoré prešlo rekonštrukciou. Aj tam kriminalita vlani mierne klesla. Prevažne išlo o okrádanie osôb pod vplyvom alkoholu.

Počet priestupkov
Rok 2015 - 63
Rok 2016 - 55
Počet priestupkov klesol aj v parku na Moyzesovej ulici. / Foto: veja
Počet priestupkov klesol aj v parku na Moyzesovej ulici. / Foto: veja

Mestský park

K najmenej bezpečným miestam v Košiciach patril v minulosti Mestský park (predtým Park generála Petrova). V súčasnosti je najväčší park v našom meste pod dohľadom 15 bezpečnostných kamier. Na mieste ich nepretržite spravuje súkromná bezpečnostná služba, ktorá tam má aj svoje stanovisko. Spolupracuje s ňou aj Mestská polícia v rámci výkonu služby, ktorá má dohľad nad verejným poriadkom. Po celkovej rekonštrukcii a revitalizácii k bezpečnosti parku prispelo aj celkové oplotenie vysoké takmer tri metre. Vstup do parku sa tak obmedzil len na vchody z určitých strán, po 22. hodine ich zatvárajú.

Zvýšením bezpečnostného štandardu sa výrazne znížila kriminalita a zlepšila sa aj ochrana zelene a rekonštruovaných kultúrnych objektov pred vandalizmom alebo neprispôsobivými občanmi. Na jednej strane je to dobré, lebo sa tam nezdržiavajú asociáli alebo kriminálne živly, ale na druhej strane ľudia, ktorí by si chceli večer skrátiť cestu krížom cez park, musia ho celý obísť.  S určitosťou tak vieme povedať, že Mestský park je od rekonštrukcie nielen najlepšie stráženým, ale aj najbezpečnejším parkom v Košiciach.

Počet priestupkov
Rok 2015 - 63
Rok 2016 - 45

 

Oplotenie parkov je aj vo svete bežné

Plot okolo Mestského parku si časť obyvateľov chváli, iným zavadzia. Aj známe parky vo svetových metropolách ako Central park v New Yorku s rozholou 3,41 km2 (na snímke), Luxemburské záhrady v Paríži či park Güell v Barcelone sú oplotené dokonca od ich vzniku. Okrem bezpečnostných dôvodov, ktoré spĺňajú, sú architektonickým prvkom s nádychom histórie, ktorá je často spätá s lokálnymi tradíciami. Rovnako sú plotom ohradené aj parky v centre Košíc - medzi Dómom sv. Alžbety a Južnou bránou, pred Štátnym divadlom a pri Immaculate. 

Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Veronika Haberová, Barbora Slivková
Foto: shutterstock, Veronika Janušková

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím