01.02.17

Objavte čaro romantických Košíc, zabudnite na stres a zhon

Foto: Veronika Janušková

Košice patria nielen k tým najkrajším, ale aj najromantickejším mestám na Slovensku. Sú historické, s množstvom nádherných pamiatok, múzeí a malebných uličiek. Zoberte svoju polovičku na miesta, kde čas plynie pomalšie a zabudnite na okolitý stres a zhon.

V centre Košíc nájdeme viacero lokalít či stavieb, ktoré  romantikou priam dýchajú. Poďme sa teda pozrieť na miesta, kde by zamilované páry mali určite zájsť.

Najromantickejšia stavba – hudobný altánok

Medzi najpokojnejšie časti nášho mesta určite patrí Mestský park, ktorý už pred viac ako sto rokmi bol miestom oddychu. Slúžil ako promenáda, po ktorej sa prechádzali vyobliekaní Košičania. Dámy v obrovských krinolínach a páni v čiernych oblekoch so stojatými goliermi na košeliach. V parku sa však aj „piknikovalo“ a zaľúbenci si počas prechádzok potajme vymieňali letmé úsmevy.

Vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 bol altánok zrekonštruovaný do dnešnej podoby, a vy si tak aj dnes môžete vychutnať  jeho nestarnúcu krásu.
Vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 bol altánok zrekonštruovaný do dnešnej podoby, a vy si tak aj dnes môžete vychutnať jeho nestarnúcu krásu. / Foto: Veronika Janušková

Aj to boli dôvody na to, aby nedeľné korzovanie spríjemňovala živá hudba. V roku 1885 sa preto mesto rozhodlo, že dá postaviť hudobný altánok. Od čias jeho vzniku sa stal dominantou zeleného srdca Košíc. „Postavený bol podľa projektu mestského staviteľa Júliusa Pöschla. Stojí na osemuholníkovej konštrukcii, ktorú vyhotovil umelecký kováč majster Kozzig, vďaka ktorému je považovaný za jeden z najkrajších objektov parku, ktorý nie je možné prehliadnuť,“ hovorí košická sprievodkyňa Dominika Nazarejová.

Vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 bol zrekonštruovaný do dnešnej podoby, a vy sa tak aj dnes môžete pokochať  jeho nestarnúcou krásou.  Altánok je najstaršou stavbou v parku,  ktorý opäť slúži svojmu pôvodnému účelu. Tóny klasickej či jazzovej hudby môžete z neho počuť najmä v letnom období. Jeho romantickú atmosféru spríjemňuje aj okolité prostredie v objatí prírody či zaujímavé sochy a stavby, ktoré sa nachádzajú v jeho tesnej blízkosti.

Najzamilovanejšie miesto – most lásky 

Ak sa rozhodnete vydať na prechádzku z Mestského parku do historického jadra Košíc, vaše kroky budú určite viesť cez Mlynskú ulicu. Tá sa po vzniku železnice v 60. rokoch 19. storočia stala spojnicou s centrom mesta. Cez Mlynskú vedie most, pod ktorým kedysi tiekol Hornád. Voda v Mlynskom náhone prinášala tejto časti Košíc pôvab a vytvárala tak čarovné miesto. Samotný Mestský park ako aj okolie náhonu bolo tichou lokalitou, kde ľudia relaxovali a oddychovali, čím sa vytvárala nádherná idyla. V 60. rokoch  minulého storočia sa Mlynský náhon premenil na frekventovanú cestu. 

Na moste lásky si svoju lásku spečatilo takmer 3 000 zamilovaných párov.foto na strane: Veronika Janušková
Na moste lásky si svoju lásku spečatilo takmer 3 000 zamilovaných párov. / Foto: Veronika Janušková

Cez Mlynskú dnes vedie tak­zvaný most lásky, ktorý tento prívlastok dostal na Valentína v roku 2013. Takýto most sa nachádza takmer v každej európskej metropole a Košice nie sú výnimkou.  

„Košičania naň môžu pridávať svoj symbol lásky vo forme kladky. Myšlienka ich zamykania pochádza pravdepodobne z Číny, kde ich dvojice upevňovali na Veľký čínsky múr a kľúče zahadzovali. Pod tým košickým sa nachádza štvorprúdovka, a preto si zaľúbené páry môžu kľúčik uschovať ako spomienku na pekný okamih alebo len tak pre istotu, ak by kladku chceli odomknúť,“ s úsmevom konštatuje sprievodkyňa.

S jej pripevnením si môžete svoju lásku symbolicky spečatiť naveky. Stačí, ak na ňu napíšete iniciály alebo meno vás, vášho partnera, dátum výročia a jednoducho ju umiestniť na zábradlie. Na košickom moste lásky dnes nájdeme približne 3 000 visiacich zámok. Dalo by sa preto povedať, že sa teší naozaj veľkej obľube. Či láska bude večná alebo nie, to sa povedať nedá, ale upevnenie takejto kladky je určite romantickým gestom. 

Najrozprávkovejšia stavba – Jakabov palác

O pár krokov ďalej, na rohu Mlynskej a Štefánikovej ulice, zazriete jednu z najkrajších stavieb v našom meste. Názov nesie po jeho architektovi Arpádovi Jakabovi. Palác bol postavený v rokoch 1899 až 1903 na brehu čarokrásneho, umelo vytvoreného vodného toku, zvaného Mlynský náhon. Aj keď bol náhon neskôr pretvorený na miestnu komunikáciu, dnes je aj napriek tomu čiastočne obklopený zeleňou a svojou rozprávkovou formou obohacuje scenériu s mostom a parkom v pozadí.

Na rohu Mlynskej a Štefánikovej ulice sa nachádza jedna z najkrajších stavieb, akú v našom meste máme.
Na rohu Mlynskej a Štefánikovej ulice sa nachádza jedna z najkrajších stavieb, akú v našom meste máme. / Foto: Veronika Janušková

„Postavený je v neogotickom štýle, ktorý vychádza z romantického obdivu k rytierskemu stredoveku. Za zmienku však určite stojí, že pri jeho stavbe boli použité kamenné články vyradené pri rekonštrukcii Dómu sv. Alžbety,“ hovorí  košická sprievodkyňa. Jakabov palác v sebe ukrýva niekoľko zau­jímavostí. „V roku 1943 na fasádu vedľa vchodu pribudol havran, ktorý má v zobáku prsteň, čím symbolizuje kráľa Mateja Korvína. Je pripomienkou na to, že sa pred 500 rokmi tento panovník narodil,“ konštatuje Nazarejová. 

Na Jakabovom paláci môžeme obdivovať jeho rozprávkovú strechu a fasádu.
Na Jakabovom paláci môžeme obdivovať jeho rozprávkovú strechu a fasádu. / Foto: Veronika Janušková

Jeho obyvateľom, aj keď iba na niekoľko mesiacov, bol dokonca prezident Československej republiky, Edvard Beneš. „Od ja­­nuá­ra až do májového oslobodenia Prahy v roku 1945 boli Košice dočasným hlavným mestom Československa. Význam pobytu a pôsobenia prezidenta pre mesto dokumentuje pamätná tabuľa umiestnená na južnej strane budovy,“ dodáva sprievodkyňa. 

Jakabov palác patrí medzi najvýznamnejšie národné kultúrne pamiatky v Košiciach. Od  roku 2001 je táto romantická stavba zatvorená pre súdne spory o jej vlastníctvo. Pokiaľ neotvorí svoje brány, môžeme obdivovať jej rozprávkovú fasádu. 

V čom spočíva ich NAJ?

  • Hudobný altánok je už od obdobia svojho vzniku považovaný za jednu z najkrajších stavieb Mestského parku. 
  • Cez Mlynskú dnes vedie most lásky, ktorý tento prívlastok dostal na Valentína v roku 2013.
  • Jakabov palác patrí medzi najkrajšie a najvýznamnejšie kultúrne pamiatky na území nášho mesta.

 

Foto: Veronika Janušková

Luxová
Zdieľať článok:

Michaela Luxová je absolventkou masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Prácu redaktorky si vyskúšala v internetových aj v printových denníkoch. Svoje kreatívne myslenie v súčasnosti využíva na pozícii redaktorky a veducej magazínu KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím