20.04.17

Postrach všetkých pier

Foto: shutterstock

Popraskané kútiky úst vedia človeka potrápiť. Nielenže sú na perách neatraktívne, ale môžu aj poriadne bolieť. Kútik je sprievodným príznakom oslabenej imunity, nerovnováhy organizmu a únavy.

Infekčné kútiky úst sa prejavujú trhlinkami a malými pľuzgiermi. Jar je obdobím, keď ľudia najčastejšie trpia týmto ochorením.

Aké sú príčiny?

Kútiky úst sú často spôsobované bakteriálnou a kvasinkovou infekciou. Môžete ich dostať od ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu alebo trpia častými nádchami a zápalmi prínosových dutín. Príčinou ich vzniku môže byť nerovnováha v črevnej mikroflóre, nedostatok vitamínov skupiny B, železa, zinku, dlhodobé užívanie antibiotík, ale aj zmena počasia. Infekčné kútiky úst, ako sa toto ochorenie v medicíne nazýva, sa často vyskytuje aj v kolektíve malých detí.  Vtedy ide väčšinou o infekciu spôsobenú streptokokom. 

Ak trpíte kútikmi len občas, môžete si na postihnuté miesta aplikovať vysušujúce a dezinfekčné tinktúry, napríklad bórovú vodu. Ak sa táto infekcia objavuje pravidelne, je potrebné pátrať po príčine vzniku, pretože jej výskyt môžu mať na svedomí poruchy tráviaceho traktu alebo cukrovka. Infekčné kútiky úst však môžu byť spôsobené aj častým oblizovaním pier. 

Doplňte vitamíny

Dlhodobým riešením, ako predchádzať kútikom, je celková podpora organizmu. Upravte si stravovacie návyky, konzumujte viac zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov a kvasníc. Nezabudnite na doplnenie vitamínov skupiny B, vitamínu C, zinku a železa. Vyhýbajte sa stresovým situáciám, doprajte si viac oddychu a dodržujte pitný režim.

Zbavte sa kútikov babskými radami

Proti prasklinkám v kútikoch úst môžete bojovať aj babskými radami. Cesnak je univerzálny liek. Pomliaždite ho a aplikujte priamo na postihnuté miesto. Nechajte ho pôsobiť niekoľko minút a zotrite. Túto procedúru je potrebné opakovať trikrát za deň.

Možno nie príliš atraktívna, ale zato účinná metóda, je potrieť popraskané miesto ušným mazom, ktorý má antibakteriálne a protivírusové látky. Je nápomocný aj pri liečení oparov.

Foto: shutterstock

Čítajte viac: zdravie krasa

Luxová
Zdieľať článok:

Michaela Luxová je absolventkou masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Prácu redaktorky si vyskúšala v internetových aj v printových denníkoch. Svoje kreatívne myslenie v súčasnosti využíva na pozícii redaktorky a veducej magazínu KOŠICE:DNES.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím