10.05.17

Strašiak pre alergikov - peľová sezóna je v plnom prúde

Foto: shutterstock

Hoci sa väčšina ľudí zo slnečných, jarných dní teší, sú aj takí, ktorí by toto obdobie najradšej preskočili. Rozkvitajúce stromy a kvety v posledných týždňoch nepotešili hlavne alergikov. Lekári v ambulanciách v najbližších dňoch očakávajú aj zvýšený počet alergikov na trávnaté porasty.

Najkritickejším časom pre jarných alergikov je obdobie od apríla až do júna. Hoci prvé príznaky mohli pacienti s alergiami na dreviny pociťovať už od marca, do ordinácií môžu najviac chorých priniesť práve dreviny rozkvitajúce v máji. 

Štefan Raffáč, alergiológ
Štefan Raffáč, alergiológ

Od alergií k astme

Záver apríla bol charakteristický pretrvávajúcim kvitnutím stromov. Podľa slov alergiológa Štefana Raffáča sú práve mesiace máj a jún vrcholom peľovej sezóny. Dominujúcim alergénom v tomto období je dub. „V máji očakávame nástup pacientov alergických na kvitnúce trávy a pele tráv. Je to silný alergén, ktorý bude pretrvávať aj do júna,“ uviedol špecialista. 

Na peľovú alergiu pacienta upozorní nejeden príznak. „Je to časté  kýchanie, vodnatý výtok z nosa, upchatý nos, pálenie, rezanie, svrbenie, slzenie očí, kožné prejavy, nepríjemné pocity v ústnej dutine,“ vysvetľuje alergiológ. V najhoršom prípade môže alergia vyústiť v astmu, keď dochádza k sťahom priedušiek.

Pomáha sprcha

Príznaky môžeme zmierniť aj svojpomocne dodržiavaním správneho režimu. Alergici by sa v tomto období mali vyhýbať kvitnúcim stromom či trávam. Po príchode domov by sa mali osprchovať, aby sa zbavili zachytených peľov. Pomôcť si môžu aj liečebnými opatreniami. „Ak viem, že sezóna nastúpi a viem, že mám päť rokov alergiu, je rozumné začať užívať lieky už predtým, než sa začnú alergické prejavy,“ dodáva Š. Raffáč. Pacientom môžu pomôcť aj vakcíny určené na zmiernenie problémov. 

Prejavy sa u pacientov menia každý rok. „Sú roky, keď je pacientov viac a aj prejavy sú intenzívnejšie.“ Tento však hodnotí ako menej dramatický.

V ambulanciách je oproti tomu minulému roku menej pacientov.

Pozor na nosové spreje

Do ambulancie prichádzajú aj ľudia s príznakmi podobnými alergii, ktorí si nie sú istí, či ide o alergickú reakciu alebo nádchu. Príznaky alergickej a infekčnej nádchy sú podobné. Nie každá dlhodobá nádcha však musí byť alergická. Napriek tomu by sa pacienti nemali báť navštíviť lekára. Hrozbou pre pacienta môžu byť bežné nosové spreje, ktoré pri dlhodobom používaní môžu udržiavať chronickú nádchu. „Treba si uvedomiť, že ich podávanie je potrebné obmedziť maximálne na dva týždne,“ vysvetľuje. Pri viactýždňovom používaní klasických nosových sprejov sa môže vytvoriť závislosť. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach ich je potrebné nahradiť špeciálnymi sprejmi.

Prvé príznaky

Počet pacientov trpiacich alergiou z roka na rok narastá. Hoci prvé príznaky sa väčšinou vyskytnú už v mladom veku, vyvinúť sa môžu aj u dospelých. Okrem jarnej alergie ľudia môžu súčasne trpieť aj ďalšími. Za ochorením sa môže ukrývať množstvo faktorov. Veľkú úlohu zohráva genetický podklad, znečistené prostredie, životný štýl, vplyv baktérií v prostredí, v ktorom človek žije. Alergii sa ľudia nevyhnú hlavne vo väčších mestách. „Ten náš život je iný. Niekedy tu bolo viac poľnohospodárstva. Tam, kde dochádza k spriemyselňovaniu, narastá aj počet alergií,“ prezrádza alergiológ. 

 Výrub jedného stromu problém nerieši Nárast alergikov v meste registruje aj Správa mestskej zelene (SMsZ). Podľa jej hovorcu Viliama Štrelingera je v Košiciach množstvo drevín, ktoré majú rôzny stupeň alergénov. V minulosti však nezaznamenávali tak výrazné problémy s alergikmi ako teraz. „Pri novej výsadbe sa preto snažíme vysádzať už menej alergénne dreviny. Z času na čas sa na nás obracajú ľudia so žiadosťou o výrub drevín s výrazným pôsobením na alergikov, neuvedomujú si však, že vyrúbanie jedného stromu ich problém nerieši. Musel by sa riešiť celoplošne,“ vysvetlil Štrelinger.

Výrub jedného stromu problém nerieši

Nárast alergikov v meste registruje aj Správa mestskej zelene (SMsZ). Podľa jej hovorcu Viliama Štrelingera je v Košiciach množstvo drevín, ktoré majú rôzny stupeň alergénov. V minulosti však nezaznamenávali tak výrazné problémy s alergikmi ako teraz. „Pri novej výsadbe sa preto snažíme vysádzať už menej alergénne dreviny. Z času na čas sa na nás obracajú ľudia so žiadosťou o výrub drevín s výrazným pôsobením na alergikov, neuvedomujú si však, že vyrúbanie jedného stromu ich problém nerieši. Musel by sa riešiť celoplošne,“ vysvetlil Štrelinger.

Rizikové obdobia pre ľudí s alergickými reakciami

Podľa doktorky Evy Tkáčovej z Regionálneho úradu zdravotníctva v Košiciach môžeme peľovú sezónu rozdeliť na tri základné obdobia:

1. Jar - prevládajú pele drevín: jelša, lieska, breza, javor, hrab, jaseň, buk a dub.  
2. Leto - najrozšírenejšie sú pele tráv a obilnín. 
3. Koniec leta a jeseň - prevládajú pele bylín a buriny, najmä palina a ambrózia.

Ako tvrdí lekárka, koncentrácia peľových zŕn v ovzduší je tiež ovplyvnená počasím. „Horúce, suché počasie pomáha šíreniu peľu rovnako ako vietor. Naopak, dážď zráža peľové zrná na zem, takže premenlivé počasie a zrážky môžu dočasne znížiť koncentráciu peľov v ovzduší.“

 

Foto: shutterstock

Čítajte viac: choroba

Točiková
Zdieľať článok:

Je absolventkou mediálnych štúdií v Prešove. Popri štúdiu praxovala v Zajtrajších novinách či Korzári. Počas filmového festivalu sa podieľala na prílohe denníka artfilmfest:dnes. Momentálne pôsobí v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím