PR 05.09.17

Predĺžte si leto na terase

foto: sunvol.eu

Žalúzie, rolety, markízy alebo pergoly sú dnes už nevyhnutnou súčasťou bytov, domov či podnikov. Dnešná tieniaca technika ponúka nielen pestrý výber farieb, vzorov a typov, ale aj množstvo noviniek, medzi ktoré patrí napríklad ovládanie smartfónom.

Dovolenka na záhrade

Chcete si užívať slnečné lúče babieho leta priamo vo vašej záhrade? Zatienenie pomocou pergoly vám predĺži posedenie a relax na terase aj o niekoľko mesiacov. Ochráni vás nielen pred tropickým slnkom, ale aj pred všetkými vplyvmi počasia. Umožní vám tak terasu využívať prakticky počas každého ročného obdobia. Či už si zvolíte látkovú alebo lamelovú pergolu, váš exteriér sa premení na estetický, moderný a funkčný doplnok, kde sa budete cítiť po celý rok ako na dovolenke.

Pozor na kvalitu!

Hovorí sa, že nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci. Platí to aj pre tieniacu techniku. Keď sa po pár mesiacoch lacnejší produkt začne kaziť alebo meniť farbu, uvažujeme o jeho výmene. To nás však opäť stojí ďalšie peniaze a množstvo úsilia a času. Navyše náš nesprávny výber poznačí rámy okien nie veľmi estetickými stopami v podobe dierok po demontáži. Tie sa už zakrývajú pomerne ťažko.

„Masovo predávané materiály, ktoré stoja pár eur, sú väčšinou vyrábané z množstva plastových komponentov. Tkaniny roliet majú často nízku stálosť farieb, dôsledkom čoho svetlejšie odtiene po krátkom čase zožltnú a tie sýtejšie vyblednú. Pri markízach je to opäť hlavne o textíliách, kvalite nástreku i pevnosti ramien a kovových častí. Ak staviate dom a plánujete zatienenie do exteriéru, myslite na to už v projektovej dokumentácii,“ radí Peter Veselovský, konateľ košickej firmy Sunvol, ktorá sa špecializuje na tieniacu techniku.

 Peter Veselovský, konateľ košickej firmy Sunvol. foto: archív PV
Peter Veselovský, konateľ košickej firmy Sunvol. foto: archív PV

Roleta a žalúzia v jednom

Novinkou spomedzi exteriérovej tieniacej techniky je látková roleta ZIPSCREEN, ktorá má po stranách našitý zips. Vedená je v lište pomocou vodiacich nôh. Textília vie mať rôznu hustotu a tým aj priehľadnosť. Skvelé je to, že v stiahnutom stave vidíte cez látku von, no naopak zvonku vás nevidia. Takisto slúži ako sieťka proti hmyzu, má vysokú odolnosť voči vetru a dokáže zastaviť prudký dážď.

Zipová roleta namontovaná pred okno v uzavretom stave. foto: sunvol.eu
Zipová roleta namontovaná na vonkajšej strane okna v uzavretom stave. foto: sunvol.eu
foto: sunvol.eu
foto: sunvol.eu

Z interiérových produktov vás môže zaujať DUETTEPLISSÉ, látkové tienenie s pozoruhodným obojsmerným spôsobom ovládania. Roletku si dokážete stiahnuť aj z vrchnej časti okna a tým vpustiť do interiéru dostatok svetla.

Ovládanie Duette. foto: sunvol.eu
Ovládanie Duette. foto: sunvol.eu
Detailnejší pohľad na roletku Duette, ktorá z bočnej strany pripomína včelí plast. foto: sunvol.eu
Detailnejší pohľad na roletku Duette, ktorá z bočnej strany pripomína včelí plast. foto: sunvol.eu
Ovládanie Plissé. foto: sunvol.eu
Ovládanie Plissé. foto: sunvol.eu

Podľa P. Veselovského Rolls-Royceom dnešnej tieniacej techniky je SILHOUETTE - interiérový výrobok s nádherným dizajnom, akoby roleta a žalúzia v jednom.

Silhouette. foto: sunvol.eu
Silhouette. foto: sunvol.eu
Krásny detail pri pohľade z bočnej strany. Látkové lamely vyzerajú, ako keby sa vznášali. foto: sunvol.eu
Detail pri pohľade z bočnej strany. Látkové lamely vyzerajú, ako keby sa vznášali. foto: sunvol.eu

Žalúzie môžete aj prať

Túto otázku si určite neraz položili tí, ktorých odrádza prach na klasických horizontálnych interiérových žalúziách. Ten je možné odstrániť len veľmi prácnym čistením každej jednej lamely.

„Zákazníkom už ponúkame látkové žalúzie, ktoré je možné prať. Samozrejme, nie v práčke. Opláchnete ich pod tečúcou vodou alebo vyčistíte vo vani. Množstvo zákazníkov, ktorým pomaly dosluhujú všetkým veľmi dobre známe retiazkové žalúzie, siaha práve po týchto riešeniach. No klasické ,retiazky‘ sú stále veľmi obľúbené a často používané,“ tvrdí konateľ Sunvolu, ktorý spolupracuje s talianskou značkou s viac ako 60-ročnou históriou.

Správny výber šetrí peniaze

Exteriérová tieniaca technika vám ušetrí peniaze. Či už ide o vonkajšiu žalúziu alebo roletu ZIPSCREEN, v letnom období dokážu veľmi výrazne znížiť náklady na klimatizáciu - až o 30 percent! „Po pár dňoch od inštalácie zatienenia kancelárskych priestorov pomocou exteriérových žalúzií v letnom období sme od zamestnancov dostali veľmi pozitívnu spätnú väzbu. Klimatizácia v ich kancelárii bežala denne o 4 hodiny kratšie,“ hovorí o nedávnej skúsenosti P. Veselovský.

Exteriérové rolety Vivera s boxom skrytým pod omietkou ovládané motoricky na diaľkové ovládanie.
Exteriérové rolety Vivera s boxom skrytým pod omietkou ovládané motoricky na diaľkové ovládanie.
Exteriérové žalúzie ZETTA 90 ovládané motoricky na diaľkový ovládač v momentálne veľmi populárnej antracitovej farbe.
Exteriérové žalúzie ZETTA 90 ovládané motoricky na diaľkový ovládač v momentálne veľmi populárnej antracitovej farbe.

Z hľadiska tepelných ziskov a zabránenia prestupu tepla/chladu cez okná v zimnom období, je vonkajšia roleta rozhodne najúčinnejšia. Hliníkové lamely plnené polyuretánovou penou v zavretom stave výborne izolujú. V uzavretej polohe úplne zatemnia miestnosť a ich odhlučňovacia schopnosť dosahuje takmer hodnoty dvojskla, čo môže byť výhodou hlavne pre rodiny s menšími deťmi.

Tatiana Šujetová
foto: sunvol.eu, archív PV 

Čítajte viac: byvanie leto

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím