31.10.16

Upracte si svoju domácnosť rýchlo a efektívne

Katerji
Zdieľať:

Chcete si dať svoj byt alebo dom do poriadku tak, aby ste tým nestratili pol dňa? Základom je mať vopred jasne nastavený plán a toho sa pridržiavať! Poradíme vám, ako na to a budete mať upratané skôr, ako sa nazdáte. Pripravení? Tri – dva – jeden, začíname!

Spálňa

Preč s chaosom
Vyzlečte si špinavé posteľné prádlo, poodkladajte nepotrebné veci z nočného stolíka, oblečenie povaľujúce sa hore-dole upracte do skrine alebo do koša so špinavou bielizňou. 

Usteľte posteľ
Vankúše a paplóny navlečte do čistého, voňavého šatu. Posteľnú plachtu upravte a poriadne zastrčte pod matrace, aby sa pekne vyrovnala.

Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Zbohom prach
Do rúk vezmite suchú handru z mikrovlákien a začnite nábytok zbavovať prachu v jednej časti miestnosti. Postupne pokračujte v smere hodinových ručičiek. Prach stierajte iba po povrchu a presúvajte ho priamo na podlahu. Na zrkadlá, obrazy na stenách či menšie škáry na nočnom stolíku (lampy, sviečky...) použite prachovku.

Čistá podlaha
Na záver si nechajte prácu s vysávačom alebo mopom. Začnite od najvzdialenejšieho rohu izby a pokračujte smerom k dverám.

Kúpelňa

Príprava
Na úvod naneste čistiaci prášok na základné plochy ako umývadlo, vaňa a poličky a nechajte niekoľko minút pôsobiť. 

Nablýskané zrkadlá
So špeciálnym prípravkom na čistenie sklenených plôch a zrkadiel začnite v pravom hornom horu a pokračujte krúživými pohybmi smerom dole.

Umývadlo
Následne sa vráťte k umývadlu. Handrou s vrúbkovitým povrchom alebo kefou vydrhnite nečistoty a prepláchnite. Postupujte horizontálne. Na záver si nechajte vonkajšiu časť umývadla a odkladací pult. 

Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Podlaha 
Mopom umyte podlahu rovnakým spôsobom ako v spálni - od protiľahlého kúta smerom von.

Kuchyňa

Bez zbytočností
S upratovaním kuchyne začnite až keď máte umytý a odložený všetok riad. Z kuchynskej linky odpracte nepotrebné veci do poličiek alebo na miesto, kam patria.

Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Hrubá špina
Ak máte na pulte či linke zaschnuté nečistoty, pomôže vám žinka s vrúbkovaným povrchom a ozaj silný čistiaci prostriedok. Nechajte prášok niekoľko minút pôsobiť. Pozornosť venujte aj sporáku. Univerzálny sprej postačí na záverečné pretretie povrchu. Omrvinky a nečistoty hádžte na zem. Vlhkou handrou pretrite aj veľké spotrebiče (mikrovlnka, chladnička, umývačka).

Podlaha na záver
Dlážku vytrite klasickým spôsobom mopom, prípadne ju môžete na záver presušiť suchou handrou.

Obývačka

Preč s chaosom
Na začiatok odložte na svoje miesto rôzne diaľkové ovládače a poukladajte na jednu kopu časopisy a všetky zbytočnosti, aby sa vám ďalej lepšie pracovalo. 

Prach
Pokračujte zbavovaním sa prachu z nábytku. Opäť začnite v jednom kúte izby a pokračujte v smere hodinových ručičiek. Žalúzie prejdite prachovkou. 

Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Nablýskané sklo
Sklenené plochy (konferenčný stolík, vázu...) vyčistite špeciálnym prostriedkom širokými krúživými pohybmi.

Prešla približne hodina a vy máte upratanú domácnosť!

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím