14.09.17

„Tigri” remizovali s Loky 2:2, čím sa živia majstri po 20 rokoch?

Foto: Veronika Janušková

Už dvadsať rokov uplynulo od jednej z najpamätnejších chvíľ v histórii slovenského ligového futbalu. Boj o titul v sezóne 1996/97 sa zúžil na trnavský Spartak a 1. FC Košice. Hoci všetky karty mali v rukách Trnavčania, nevídane zbabraným záverečným zápasom dovolili vystúpiť na trón „tigrom“ z Košíc.

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Tí sa vo štvrtok podvečer zišli po 20 rokoch a zaspomínali si na slávne chvíle svojej kariéry. Na štadióne v Čermeli predviedli hráči z partie, ktorú viedol tréner Ján Kozák, že futbalovú loptu stále ovládajú veľmi dobre a v exhibičnom zápase s Lokomotívou Košice fanúšikov výborne zabavili. Škoda, že ich bolo tak málo... Zápas sa skončil remízou 2:2, keď Lokomotíva vyrovnala v samom závere duelu, ktorý sledovala necelá tisícka divákov. O góly 1. FC sa postaral Jozef Kožlej, za Lokomotívu dvakrát skóroval Miroslav Golenya.

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Prvé reakcie aktérov

„Počas minúty ticha som si spomenul najmä na Peťa Dzúrika, s ktorým som tri roky býval na spoločnej izbe počas sústredení. Boli sme spolu pomaly častejšie ako s vlastnými manželkami,” poznamenal emotívne Miroslav Sovič. Bývalý skvelý kanonier Róbert Semeník len nechápavo krútil hlavou nad stavom košického futbalu. „Mal som slzy na krajíčku, keď som sa dozvedel, že klub VSS zanikol. A dobré to nie je s futbalom ani v Banskej Bystrici, ked som tiež roky pôsobil.” Zavtipkoval si pri hodnotení remízového výsledku. „S rozhodcami si to ešte vybavíme na pozápasovej slávnostnej recepcii, druhý gól sme dostali z postavenia mimo hry.” Hráči sa striedali ako v hokeji. Ako prvý zišiel dole z ihriska kapitán Ivan Kozák. „Mal som veľa povinností s organizáciou celej akcie, dalo mi to zabrať, to preto,” odvetil so smiechom. „Malo zmysel to zorganizovať a stretnúť sa, my sme boli vtedy skvelá partia, to nie je len fráza, ale fakt. Zažili sme spolu nádherné časy,” dodal Ivan Kozák. Len zo striedačky sledoval duel brankár Ladislav Molnár. „Nie som taký pripravený, aby som mohol zasiahnuť do hry do takého vážneho zápasu. Dobre sa však na to pozeralo, oba tímy ukázali, že aj keď nám roky pribudli, s loptou to stále vieme.” Dva góly 1. FC strelil Jozef Kožlej: „Už keď som dnes vošiel do Košíc, v hlave sa mi vynorilo veľa spomienok na našu krásnu éru, veď sme znova boli v tej istej kabíne. Mal som dnes šancí aj na viac ako dva góly. Keby som dal hetrik, určite by som sa nevyhol tomu, že musím niečo večer poplatiť. Zápas dal zabrať, každý šprint som vydýchaval päť minút,” vtipkoval najlepší strelec slovenskej ligy v prvej majstrovskej sezóne 1. FC Košice a pobral sa k bývalým spoluhráčom, aby rozdával na autogramiáde podpisy, prevažne deťom-mladým futbalistom.

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Minúta ticha za zosnulých

My sme zosumarizovali aj to, akej práci sa bývalí majstri Slovenska momentálne venujú. Väčšina z nich sa dala na trénerstvo. Karol Praženica je kormidelníkom Podbrezovej, Albert Rusnák sedí na lavičke Lokomotívy Košice, Dušan Tóth vedie Banskú Bystricu, kde pôsobí pri mládeži Ľubomír Faktor. Trénerom v Trenčíne je Vladimír Cifranič a Jozef Majoroš obsadil funkciu asistenta vo fortunaligových Michalovciach. Branislav Benko pôsobí ako tréner brankárov v mládežníckej akadémii v Prešove, Martin Lipčák sa venuje gólmanom v Poprade. Miroslav Sovič vedie FK Košice a zároveň je mládežníckym trénerom v akadémii, ktorej šéfom je ďalší bývalý hráč 1. FC, Vladimír Janočko. S futbalovou mlaďou pracuje aj Marián Bochnovič v Nitre. 

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Ladislav Molnár vedie maďarský druholigový Gyirmót, Radoslav Král je trénerom nemeckého klubu Bernhausen. Zsolt Hornyák je asistentom trénera ruského druholigového Vladivostoku. Na úspešného funkcionára sa vypracoval Ivan Kozák, ktorý je prezidentom Únie ligových klubov. Futbalovým sprostredkovateľom FIFA je Jozef Kožlej. Vladislav Zvara sa venuje podnikaniu. Róbert Semeník pracuje ako dozorca vo väznici. Maďar András Telek sa venuje poisťovníctvu v Budapešti. Milan Čvirk zomrel 2. decembra 1997 pri autonehode vo veku 21 rokov. Peter Dzúrik zomrel 9. septembra 2010 vo veku 41 rokov po ťažkej chorobe. Ich dresy, ale aj dresy vtedajšieho prezidenta klubu Alexandra Rezeša a bývalého hráča Mareka Špilára, ktorý hrával za 1. FC v druhej majstrovskej sezóne 1997/1998, mali hráči „tigrov” symbolicky v rukách pri spomienkovej minúte ticha pred začiatkom exhibičného duelu.

Takýto transparent vyvesili košickí futbaloví vlajkonosiči počas zápasu. Uviedli na ňom: Európske mesto športového úpadku, pred 20 rokmi sme oslavovali, dnes sme bez klubu, hanba hrobárom košického futbalu, VSS nezničíte.
Takýto transparent vyvesili košickí futbaloví vlajkonosiči počas zápasu. Uviedli na ňom: Európske mesto športového úpadku, pred 20 rokmi sme oslavovali, dnes sme bez klubu, hanba hrobárom košického futbalu, VSS nezničíte.

Z členov trénerského štábu sú na dôchodku bývalí asistenti Jozef Móder, Ján Bodnár Stanislav Seman. Vtedajší hlavný tréner Ján Kozák je úspešným reprezentačným trénerom Slovenska. Takmer všetci z tohto zoznamu v predstihu potvrdili účasť na exhibičnom zápase, výnimkou boli v Nemecku žijúci Král a Hornyák, ktorý pracuje v ruskom klube ležiacom pri hraniciach s Čínou a Severnou Kóreou. Z pôvodnej partie „tigrov” napokon absentovali vo štvrtok na spomienkovej exhibícii pre trénerské futbalové povinnosti aj Vladimír Cifranič, Albert Rusnák a Marián Bochnovič.

(BL)
Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: futbal

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím