13.06.17

Potvrdené: futbalový klub FC VSS Košice zanikne!

foto: tasr

Utorok 13. jún 2017 bude smutným dňom košického futbalu. Klub FC VSS nepodal prihlášku do Fortuna ligy a v základnej informácii na svojom facebookovom profile potvrdil aj to, že nepodal prihlášku ani do žiadnej z mládežníckych súťaží a tým pádom potvrdil svoj zánik.  

Hoci si Košičania na športovom poli vďaka celkovému prvenstvu v II. futbalovej lige vybojovali právo účasti v najvyššej súťaži, prezident VSS Blažej Podolák už nebude ďalej ťahať a ešte viac zadlžovať klub, do ktorého sa mu nepodarilo za viac rokov získať žiadneho investora. Nevyšlo to ani v spojitosti so Zenitom Petrohrad, s ktorým košický klub potvrdil rokovania, no podľa slov z vedenia VSS komplikácie nastali po tom, ako v ruskom veľkoklube nastali zmeny vo funkcionárskom zložení.
 
Fakty sú jasné: o polnoci z utorka na stredu uplynul termín pre funkcionárov VSS na podanie prihlášky do Fortuna ligy, ktorej súčasťou malo byť aj dodanie všetkých podkladov na licenčné konanie a zmluvné zaviazanie sa, že do 22. júla splnia kritériá licenčného konania. Košičania nesplnili množstvo ekonomických a infraštruktúrnych podmienok.

Reakcie trénera a hráča VSS

„V utorok popoludní mi prezident klubu Blažej Podolák osobne povedal, že my ako realizačný tím a asi aj hráči si môžu hľadať nové angažmány, pretože klub sa neprihlási do žiadnej súťaže. To bola jediná informácia, ktorú som sa dozvedel. Ostatné veci je zbytočné so mnou rozoberať, keďže ja do nich nevidím, mal som na starosti športovú stránku. Musím sa na to všetko vyspať,“ povedal v utorok podvečer pre KOŠICE:DNES tréner VSS Jozef Majoroš.

„Ťažko sa mi hľadajú slová, je to veľká škoda, všetkých nás to mrzí. Pred dvoma týždňami sme si vybojovali prvenstvo v druhej lige, o to je to teraz bolestivejšie. Od utorkového rána každý zisťoval, čo sa deje a ako sa to skončí, bolo to hektické. Dnešný vrcholový šport je o peniazoch a hez peňazí sa robiť nedá,“ vyjadril sa pre náš denník jeden z najskúsenejších hráčov tímu Jaroslav Kolbas.

Chronická diagnóza – peniaze

Ekonomická nestabilita je chronickou diagnózou košického klubu, či už vystupoval pod názvom MFK alebo VSS Košice. Košický klub dostal na sklonku sezóny 2014/2015 „padáka“ z najvyššej súťaže práve pre nesplnené ekonomické kritériá pri udeľovaní licencie. Roky obohratou pesničkou sú nevyrovnané záväzky voči hráčom, trénerom, členom realizačného tímu či zamestnancom klubu. Tieto spory momentálne rieši buď Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) alebo Komora na riešenie sporov Slovenského futbalového zväzu (SFZ). Ako uvádza denník Šport, až vo výške 144-tisíc eur sa pohybuje orientačná suma, ktorú Košičania dlhujú svojim bývalým hráčom a trénerom, no keďže komora ešte v niektorých prípadoch nerozhodla, tento menoslov bude zrejme ešte dlhší. K tomu si prirátajme aj „sekery” voči Sociálnej poisťovni (16 442,04 eur), daňovému úradu (6 030,42 eur) a Všeobecnej zdravotnej poisťovni (v tomto kontexte zanedbateľná suma 860,75 eur).

Kde by vlastne hrali?

Už len v rovine teórie tak zostáva, kde by Košice vôbec hrávali domáce fortunaligové zápasy. VSS bol v nájme na štadióne v Čermeli, ktorý v súčasnom stave nespĺňa kritériá najvyššej súťaže. Po minulotýždňovej obhliadke členov Komisie pre štadióny a ihriská SFZ bolo zadefinované, že štadión by musel mať expresne rýchlo dobudovaný kamerový systém, turniketový systém i osvetlenie a na vyhrievanú hraciu plochu by mohol klub FC VSS dostať polročnú infraštruktúrnu výnimku. V praxi by to znamenalo ďalšiu extrémne náročnú úlohu pre Košičanov pri licenčnom konaní – predložiť nájomnú zmluvu o tom, že môžu hrať na štadióne, ktorý certifikát na najvyššiu súťaž má.

Košickú miestenku ponúknu Nitre

„Verím, že košický futbal sa posunie nahor. Po rokoch sa to už musí obrátiť správnym smerom,“ povedal pred vyše dvoma týždňami s nádejou v hlase dlhoročný hráč klubu, 37-ročný Peter Šinglár. Radosť košických hráčov po postupe bola obrovská, precitnutie do reality však bude boľavé. Najvyššia futbalová súťaž teda bude bez Košíc a prezídium Únie ligových klubov (ÚLK) – riadiaceho orgánu Fortuna ligy – ponúkne v stredu podľa znenia súťažného poriadku miestenku do najvyššej súťaže druhému tímu tabuľky II. ligy v sezóne 2016/2017, čiže Nitre.

(BL)
foto: tasr

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím