14.06.17

Prihláškou VSS do Fortuna ligy sa nebudú zaoberať

Foto: Veronika Janušková

V utorok popoludní prezident FC VSS Košice Blažej Podolák potvrdil zánik klubu a aj rozhodnutie nepodať prihlášku do Fortuna ligy, ale ani do žiadnej z mládežníckych súťaží. V utorok tesne pred polnocou však urobil absurdný krok, keď seniorský tím prihlásil do najvyššej súťaže. Smutný príbeh košického klubu tak nabral priam tragikomické rozmery.  

Aj tí najväčší optimisti, ktorí by si priali účasť VSS v najvyššej súťaži, musia definitívne prestať snívať. Potvrdzuje to stanovisko Milana Vojteka, manažéra klubového licenčného systému Slovenského futbalového zväzu (SFZ). 

Z Košíc nedostali ani čiarku

„Nás nezaujíma prihláška Košíc do Fortuna ligy, ktorú podpísal prezident klubu Blažej Podolák. Košice mali do utorkovej polnoci 13. júna odovzdať kompletnú dokumentáciu, ktorú mali na osobitnom zozname a ktorá mala byť predložená k licenčnému konaniu. Išlo o finančné, infraštruktúrne, právne a personálno-administratívne podklady. My sme z Košíc nedostali ani čiarku, tým pádom nemáme ohľadne VSS čo preveriť. Berieme to teda tak, že Košice nesplnili požiadavky skráteného licenčného konania. Začali sme preverovať jedine dokumentácie Nitry a Skalice, ktoré sme obdržali v stanovenom termíne,“ povedal Milan Vojtek pre KOŠICE:DNES v stredu popoludní.

Zánik FC VSS vyvolal búrlivú diskusiu

Viac k téme

14.06.17
Zánik FC VSS vyvolal búrlivú diskusiu

Kolbas o klinci do rakvy

Sklamanie netají ani jeden z najskúsenejších hráčov súčasného tímu VSS Jaroslav Kolbas: „Košický futbal schytal klinec do rakvy, ťažko sa mi hľadajú slová, je to veľká škoda, všetkých nás to mrzí. Celú jarnú časť druhej ligy sme odmakali najmä preto, lebo sme všetci verili, že jedine postupom do najvyššej súťaže sa z dlhodobého hľadiska niečo v košickom futbale zmení. Dúfali sme, že by mohli prísť lepšie časy, tak nám to bolo aj prezentované. Ako hráči sme viac pre lepšiu situáciu v košickom futbale urobiť nemohli, vybojovali sme prvenstvo v druhej lige a získali právo postupu do najvyššej súťaže. O to väčšie je teraz naše sklamanie, že to dopadlo najhoršie ako mohlo.” 

J. Kolbas
J. Kolbas

Legendárny Švajlen tomu nechcel uveriť

„Toto mi ani nehovorte, akurát oslavujem meniny, som úplne bez slov,“ bola prvá reakcia legendárneho brankára VSS Antona Švajlena, keď sme mu v utorok večer v deň jeho sviatku oznámili osud košického klubu. „Bol som veľmi rád, keď sa klub vrátil k historickému názvu VSS, ale čo sa teraz stalo, to azda ani nie je možné. Som šokovaný a veľmi smutný, je to pre mňa veľká rana. Problém je v tom, že v Košiciach prestal byť záujem o futbal, s prázdnou kasou sa takýto šport nedá robiť,“ povedal 79-ročný Švajlen, člen strieborného tímu futbalistov Československa na olympiáde v Tokiu 1964, ktorý v drese VSS odchytal 336 ligových zápasov v rokoch 1959 až 1975.  

A. Švajlen
A. Švajlen

Zaujímavé postrehy Daniela Jendrichovského

Viacero zaujímavých postrehov k téme futbalového úpadku Košíc mal po našom vyzvaní aj Daniel Jendrichovský, dlhoročný generálny manažér Good Angels Košice, basketbalového suveréna slovenských paluboviek a 14-násobného majstra. Aj jeho nepríjemne šokovalo, ako dopadol FC VSS. „Som asi jeden z mála ľudí, ktorý vie pochopiť rozhodnutie pána Podoláka. Dostal sa do situácie, keď jeho srdce stále túžilo klub nejako zachrániť, ale to nestačilo. V prípade futbalistov VSS sa potvrdilo, že štát a mesto Košice nie sú naklonené športu – bez ohľadu na mestskú dotáciu na futbalovú mládež vo VSS. Profesionálny šport sa v súčasných pomeroch na Slovensku robiť nedá. Nezmyselný Zákon o športe od roku 2019 zabije ďalšie kluby, vrátane toho nášho basketbalového. Chcel by som vidieť toho idiota, ktorý aj potom bude bojovať o prežitie v slovenských športových kluboch.“ 

„Hanbím sa, že som Košičan“

Viac k téme

14.06.17
„Hanbím sa, že som Košičan“

Jendrichovský upozornil ešte na jeden fakt. „Nechcem byť v pozícii sudcu, ale treba si všimnúť aj to, že z košického klubu v ostatných rokoch prestúpilo veľa dobrých futbalistov, no zostáva pre mňa otáznikom, že klub sa ani vďaka tomu neuživil. Upozorňujem však, že si neberiem právo hodnotiť, keďže do života VSS detailne nevidím,“ skonštatoval šéf Good Angels Košice, ktorý v súvislosti s basketbalovým životom svojho klubu povedal, že do 23. júna sa rozhodne, či prihlási klub do Európskeho pohára FIBA a či zloží ženský seniorský tím na sezónu 2017/2018 alebo len zachová mládež. „Nepoviem nič nové, ak skonštatujem, že mám sto chutí to zabaliť, drží ma len záujem našej klubovej ikony Zuzany Žirkovej potiahnuť ešte rok a skvelá partia z uplynulej sezóny, ktorej členky sú ochotné hrať za nás aj za menšie peniaze.“

D. Jendrichovský
D. Jendrichovský
Éra Blažeja Podoláka v košickom futbale
Blažej Podolák prešiel s futbalom z Ličartoviec do Košíc v roku 2005, keď vznikol Mestský futbalový klub (MFK) Košice, v ktorom mal polovicu akcií a druhá pripadla mestu. Hneď v prvej sezóne tím postúpil do najvyššej súťaže. V rokoch 2009 a 2014 triumfoval v Slovenskom pohári a zahral si v Európskej lige UEFA. V roku 2014 mesto vystúpilo z akciovky MFK Košice, o rok na to klub nezískal licenciu v najvyššej súťaži a bol preradený do II. ligy. Celý príbeh sa uzavrie, keď klub FC VSS ukončí svoju športovú činnosť. 

 

Úspechy VSS a jeho predchodcov
1946 – premiérový titul majstra Slovenska
1971 – druhé miesto vo federálnej lige
1993 – triumf v Československom pohári
1997 – prvý majstrovský titul v ére samostatného Slovenska a účasť v Lige majstrov
1998 – druhý majstrovský titul v ére samostatného Slovenska
1973, 1980, 2009, 2014 – víťazstvá v Slovenskom pohári

 

foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím