13.07.18

Zlato by dopriali Chorvátom

foto: tasr

Na svetovom šampionáte vo futbale sú finalisti jasní. Francúzi v semifinále zdolali Belgicko 1:0, Chorváti zvíťazili po predĺžení nad Anglickom 2:1. Dianie na MS v Rusku sleduje aj niekdajší československý reprezentant Jozef Móder a bývalý slovenský reprezentant Albert Rusnák starší.

Francúzom na postup cez dovtedy ofenzívne ladené Belgicko stačil jediný gól. Presvedčili vás Francúzi aj herne?
J. Móder: Belgičania ma sklamali, nepostúpili, lebo vybuchli na celej čiare, najväčšie hviezdy im vôbec nezabrali. Francúzi ukázali, že sú fyzicky veľmi silní a je vidieť, že ich hráči tmavej pleti sú už zväčša narodení vo Francúzsku a tam vyrastali. Majú v krvi aj tamojší životný štýl a dokážu sa striktne držať taktiky. Navzájom sa veľmi dobre dopĺňajú. Pogba, Griezmann, Mbappé sú jedinečné osobnosti. 
A. Rusnák: Nepáči sa mi herný prejav Francúzov, preto som si prial, aby postúpilo Belgicko. Ale pravda je taká, že Francúzi pôsobia kompaktne, boli oveľa taktickejší. Semifinále zvládli lepšie, hoci aj Belgičania mali šance, no nepremenili ich.

Dojatý francúzsky futbalista Antoine Griezmann po postupe cez Belgičanov do finále MS. foto: tasr
Dojatý francúzsky futbalista Antoine Griezmann po postupe cez Belgičanov do finále MS. foto: tasr

Anglicko na šampionáte kraľuje pri štandardných situáciách, no Chorváti dokázali zápas s ním otočiť, a to hrali v Rusku tretie predĺženie po sebe...
J. Móder: Chorváti majú jedno z najstarších mužstiev na turnaji. A tie skúsenosti zúročili. S Anglickom mali veľmi nešťastný úvod, čo v prvom polčase ovplyvnilo výkon Modriča, Rakitiča. Modrič v 5. minúte faulovať nemusel, Angličania potom skórovali z priameho kopu. Ale Chorváti sa po prvom polčase dokázali reštartovať a bolo otázkou času, kedy sa presadia aj gólovo. Angličania hrali to, na čo majú. 
A. Rusnák: Ak si uvedomíme, že Anglicko má jeden z najmladších tímov a Chorváti zase najstarších a Chorváti hrali trikrát predĺženie, tak mi to vychádzalo tak, že viac energie mali mať Angličania. Matematicky to nesedelo, ukázalo sa, že futbal nemá logiku, inak by v predĺžení Angličania Chorvátov prevalcovali. Nakoniec vyhrala skúsenosť a aj väčšia túžba a srdiečko. 

reklamná správa

Kombinácie chutí v jednej porcii!

Jedinečné Bento Boxy nájdete iba v Koshi Sushi na Dominikánskom námestí 9.

Zistite viac

Kto podľa vás nájde po prehratom semifinále väčšiu motiváciu a sobotňajšie stretnutie o bronz zakončí výhrou?
J. Móder: Belgičania aj Angličania museli byť po poslednom zápase psychicky na dne. Stále však je o čo hrať, bronz zo šampionátu by bol životným úspechom pre obe reprezentácie. A ako fyzicky zregenerujú do stretnutia o tretie miesto? Tu má Belgicko výhodu, semifinále hralo o jeden deň skôr. Preto Belgičanov favorizujem. Okrem toho, aj hráčov majú kvalitnejších, hoci u nich platilo, že raz zahrali skvelo, potom slabšie. Ale po nevydarenom stretnutí s Francúzskom by sa teraz mali ukázať. 
A. Rusnák: Aj zápas o bronz je atraktívny, a to aj pre hráčov. Zo semifinálovej prehry sa vyspali. Obrovské sklamanie opadlo, Belgičania aj Angličania vedia, že majú aj tak na dosah najväčší úspech v kariére. Bude to dobrý zápas. Verím, že si to užijem, lebo je tam veľa kvality. Angličana Trippiera poznám osobne z anglickej futbalovej akadémie. Tak isto Belgičana Dedrycka Boyata poznám z akadémie Manchestru City, takže nedá sa povedať, že by som vyslovene fandil jednému tímu. 

Jozef Móder v zápase o bronz favorizuje Belgicko. foto: veja
Jozef Móder v zápase o bronz favorizuje Belgicko. foto: veja

Nedeľňajšie finále bude mať pre mnohých fanúšikov nečakané zloženie. Koho vidíte na futbalovom tróne?
J. Móder: Veľmi ťažko tipovať majstra sveta. Chorváti na MS ponúkali veľmi sympatický futbal. A ukázali, že sú silní aj po mentálnej stránke. Budem im teda fandiť a to zlato im želám. Rozhodnú maličkosti. Francúzi v zápasoch veľa chýb nerobili, majú svoju kvalitu, tak uvidíme, čo dovolia svojmu súperovi. 
A. Rusnák: Som zvedavý, ako sa Chorváti po troch predĺženiach dajú fyzicky dokopy. Prial by som zlato našim bratom z Chorvátska, ale zdravý rozum mi vraví, že titul získa Francúzsko. To má kompaktnejšie mužstvo a skvele organizovanú defenzívu. Dokázalo herný prejav prispôsobiť typom svojich hráčov. 

Albertovi Rusnákovi sa nepáči herný štýl Francúzov.foto: veja
Albertovi Rusnákovi sa nepáči herný štýl Francúzov. foto: veja

reklamná správa

Čítajte viac: futbal rozhovory

Tóth
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím