02.12.16

Korčuliarsky pavilón: Miesto zimných radovánok

Šimková
Cecília Šimková
vedúca vydania televízie KOŠICE:DNES
Zdieľať:

K obľúbeným zimným radovánkam košických mešťanov patrilo už v 19. storočí korčuľovanie. Čoraz väčšia populárnosť športu a vznik angažovaného Košického korčuliarskeho spolku viedli k postaveniu dnes už vyše storočnej budovy. 

Umiestnenie železničnej stanice medzi Hornád a jeho slepé rameno Mlynský náhon výrazne zasiahlo do formovaia niekdajších mestských lúk. Stali sa obľúbeným miestom na oddych, ale aj na rôzne spoločenské a športové aktivity. V dnešnom Mestskom parku, ktorý sa vtedy volal Széchenyi liget (Szécenyiho park) vznikli prvé mestské kúpele, v roku 1847 aj prvé mestské kúpalisko. Košičania sa však športu venovali aj v zimnom období. 

Korčuliarsky spolok 

Čoraz populárnejším sa stávalo korčuľovanie. V roku 1876 vznikol v meste korčuliarsky spolok. Jeho predsedom bol advokát a mestský poslanec Róbert Rélay. Prvou úlohou spolku bolo vybudovanie novej korčuliarskej plochy. Ideálnym miestom bol mestský park. Približne na mieste za dnešnou Halou umenia (bývala krytá plaváreň) vybudoval v roku 1947 Teodor Csáky prvé mestské kúpalisko. K nemu priliehalo detské ihrisko, na ktorom vznikla prvá ľadová plocha. 

Plány na pavilón 

Už v roku 1904 začali členovia spolku uvažovať o stavbe korčuliarskeho pavilónu a zriadení nového klziska. Podľa zápisu zo zasadnutia spolku z 13.marca 1904 sa jeho členovia uzniesli zriadiť na ploche klziska 9 tenisových dvorcov. O rok neskôr prišli so zámerom na „výstavbu modernej budovy pri klzisku v Széchenyiho parku“, s ktorou mali začať na jar nasledujúceho roka. Členovia rátali s investíciou 40 až 50 tisíc korún. 

V roku 1907 sa korčuliarsky spolok spojil s atletickým klubom. Spolupracovať chceli najmä pri výstavbe novej športovej plochy, na ktorú malo mesto prepustiť pozemky v Mestskom parku. K myšlienke sa pripojil aj Okrášľovací spolok na čele s Lajosom Körtmendym. Mesto sa nakoniec rozhodlo darovať spolku pozemky s podmienkou, že po tridsiatich rokoch prejde pavilón do jeho vlastníctva. 

Stavbu pavilónu zverili známemu a veľmi úspešnému staviteľovi, prešovskému rodákovi Gyula Sándymu. Okrem pavilónu projektoval mnohé stavby nielen v Košiciach, ale aj v Budapešti. Jednou z nich bolo napríklad prvé košické kino Uránia (dostavané v roku 1909), ktoré stálo na mieste pamätníka sovietskym vojakom na dnešnom Námestí osloboditeľov.

Začiatok 20. storočia
Začiatok 20. storočia

Dokončenie 

Korčuliarsky pavilón v secesnom slohu dokončili na jeseň roku 1909. Celková suma za jeho postavenie bola 120 tisíc korún. „V pavilóne sa nachádzali prezliekárne pre pánov aj pre dámy, spoločenská miestnosť a miestnosť na občerstvenie. Okrem toho sa v ňom organizovali rôzne výstavy, koncerty a iné spoločenské podujatia,“ približuje Ján Gašpar, historik a riaditeľ Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach. 

Prvé lásky a „gvinťáky“ 

Pri prevádzke klziska v minulosti sa ľudia častokrát museli spoliehať len na dostatočne chladné počasie. Ak bola zima príliš teplá, klzisko ostalo zatvorené. „Ja si to už síce nepamätám, ale moja mama mi hovorila, že v tom čase, pred vojnou, neboli ešte tak rozšírené telefóny, rozhlas, televízia. Ľudia si však potrebovali odovzdávať informácie. Preto, keď chceli dať vedieť, že je na klzisku ľad, chodili členovia spolku po meste s takým veľkým zvoncom a oznamovali obyvateľom, že voda na klzisku zamrzla a večer sa bude korčuľovať,“  opisuje pán Gustáv Mayer. 

Okrem športového vyžitia bolo korčuľovanie zábavou a pomáhalo nadväzovaniu nových priateľstiev aj spoznávaniu prvých lások. „To bolo tak, keď sme videli dievča na korčuliach trochu neisté, tak sme jej ponúkli, že jej pomôžeme. Držali sme sa za ruky a korčuľovali sa. Potom, samozrejme, keďže sa korčuľovalo večer, sme sa ponúkli, že ich odprevadíme domov,“ spomína s úsmevom pán Mayer. Korčuľovanie však prinášalo aj nepríjemnosti. „Vtedy sme nemali poriadne korčule ako dnes, ale len také tzv. gvinťáky, korčule na kľúčik, čo sa pripevnili na normálne topánky. Neviete si predstaviť, ako nám v tej zime niekedy omrzli nohy,“ približuje Mayer. 

Rok 2011
Rok 2011

Z nádhery ruina 

Po vojne, zhruba v 60. rokoch, mesto pavilón prenajalo telovýchovnej jednote VSŽ. „V 70. rokoch urobili nejaké stavebné úpravy, ktoré stav pavilónu nevylepšili. Podľa toho čo vieme, odstránili niektoré pôvodné dobové prvky a necitlivo ich nahradili novými. Pridali aj nejaké priečky, ktoré tam nemali čo robiť,“ popisuje Ján Gašpar. Pavilónu neprospelo ani vypustenie Mlynského náhonu. Voda udržiavala vlhkosť pôdy, potom však vyschla a pavilón začal opäť sadať, čo na jeho múroch spôsobilo hlboké praskliny. Mesto však nemalo dosť peňazí na údržbu pavilónu. Približne po roku 1990 začína pavilón chátrať. V meste vznikli nové zimné štadióny s umelým chladením, a tak v Mestskom parku fungovali už len tenisové kurty. 

Zachránia ho 

Pred tým, ako sa Košice v roku 2013 stali Európskym hlavným mestom kultúry, investovalo mesto nemalé finančné prostriedky aj do obnovy a rekonštrukcie Mestského parku. Poslednou budovou, ktorá čakala na obnovenie, bol práve korčuliarsky pavilón. Rekonštrukcie sa chopil súkromný investor v rámci obnovy tradície športovo-relaxačného komplexu v parku. Napriek tomu, že ide o veľmi rozsiahlu rekonštrukciu, prihliada sa aj na historický význam a vzhľad národnej kultúrnej pamiatky. Podľa Jána Gašpara, pamiatkári dokonca obili časť omietky, aby zistili ,akú farbu mal pôvodný náter pavilónu. Dlhé roky nepovšimnutý a chátrajúci korčuliarsky pavilón sa tak zrejme konečne dočká obnovy svojej krásy. 

Foto:   www.facebook.com/Kaschau.Kassa.Kosice.fotografie, archív KD

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím