29.10.18

Nový košický stodukát je venovaný storočnici ČSR a Milanovi Rastislavovi Štefánikovi

zdroj: TASR

V rámci lokálneho platidla košický dukát pribudol v pondelok do obehu strieborný stodukát. Symbolicky pripomína 100. výročie vzniku Československej republiky.

V projekte alternatívneho platidla, ktorý v roku 2015 spustilo združenie Košický dukát na výmenu tovarov a služieb, ide už o šiestu mincu rôznej nominálnej hodnoty.

Autorom návrhu stodukátu je medailér Branislav Rónai. Na averze mince je mapa Československa v pôvodných hraniciach so symbolom republiky a košickým dómom, na reverze portrét Milana Rastislava Štefánika spolu s jeho sochou, ktorá v minulosti stála v centre Košíc. Na hrane mince je Štefánikovo motto: „Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“ Nápis na hrane je unikátom v medailérskej tvorbe na Slovensku.

reklamná správa
 

Stodukát v čistom striebre

Vyrazených bolo 200 číslovaných kusov mincí v proof verzii. „Košický stodukát v čistom striebre vydávame pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky. Na averznej strane je zobrazené Československo v podobe, ako vzniklo v roku 1918, a na reverznej strane je generál Milan Rastislav Štefánik. Okrem toho, že bol zakladateľom Československej republiky, v  minulosti sa na námestí v Košiciach nachádzala jeho socha, ktorá sa, bohužiaľ, stratila. My sme si dovolili aspoň takouto formou si ho uctiť,“ povedal Vladimír Gürtler, predseda združenia Košický dukát na výmenu tovarov a služieb. Stodukáty vyrazili v Mincovni Kremnica, každý má hmotnosť 31,1 gramu a priemer 40 milimetrov.

Strieborný košický 100 dukát, ktorý je vydaný na počesť stého výročia vzniku Československej republiky. Foto: TASR
Strieborný košický 100 dukát, ktorý je vydaný na počesť stého výročia vzniku Československej republiky.   Foto: TASR

Košické dukáty už vyšli v nominálnych hodnotách jeden, dva, päť, desať, 50 a 100. Alternatívna mena s kurzom 1:1 voči euru pri platbách má podporiť rozvoj lokálnej ekonomiky. Počet prevádzok a poskytovateľov služieb, ktoré s ňou fungujú, je podľa Gürtlera naďalej zhruba 30 až 35. Mince poskytuje združenie svojim členom, možné je ich získať aj cez internet alebo Mestské informačné centrum v Košiciach.

reklamná správa
 

(TASR, ROČ)

Čítajte viac: zaujimavost kosice

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím