24.03.17

Slávne Gajdove kúpele

zdroj: keturist.sk

Pre prípad, že voda pôjde stále viac hore (myslím cenovo), tak si po ňu začneme chodiť snáď až k prameňu. V Košiciach odporúčam zájsť do parku zvaného Anička, po Gajdovku, ktorá má naviac ten bonus, že je minerálna. Síce je mineralizovaná len slabo, ale predsa. A navyše, je košická a ešte aj zadarmo (aspoň zatiaľ).

Takéto pramene vraj boli v týchto oblastiach už od 14. storočia a v roku 1863 objavili ďalší výdatný na pravom brehu Hornádu, pri ceste do Ťahanoviec, čo je miesto na už spomínanej Aničke. Analyzovali ho a prišli na to, že je silný a mineralizovaný. Pokrstili ho podľa maďarského revolucionára Lajosa Kossutha na Lajos forrás (Ľudovítov prameň).

Kúpeľný park

Ľudovítov prameň odkúpil Fridrich Legáni, ktorý bol kotlárom, ale dotiahol to až na poslanca mestského zastupiteľstva. Keď ho už vlastnil, do hrobu si ho nevzal, ale jeho vdova po ňom tu zriadila kúpele i kúpeľný park s kúpeľnou budovou. Postavili ju podľa plánov Michala Répaszkého, ktorý projektoval napríklad aj hotel Európa. V prosperujúcich kúpeľoch bola aj herňa, čitáreň a tanečná sála. Aby bolo všetko tak, ako má byť, na rehabilitáciu dozeral lekár.

Vajcovka

Neskôr navŕtali aj druhý prameň, pričom pôvodný slúžil už len na pitie. Kúpele takto oblažovali návštevníkov aj po 1. svetovej vojne. Vtedy dostali aj nového majiteľa, ktorým bol kontroverzný český generál menom Radola Gajda. Odvtedy minerálnu vodu volajú gajdovka. Okrem toho minerálku výrečne nazývali podľa jej typickej vône aj „vajcovka“ a podľa chuti „kvašna voda“. Chemické rozbory však potvrdili, že táto voda je skôr siričitá ako „kvašná“. To sírovodík jej dodáva tú známu príchuť vajec a aj bublinky, ktoré časom musia von z tela (a čo je horšie, mnohí si to potom nechajú ujsť).

Na pohľadnici z roku 1913 je kúpeľná budova. Starší Košičania si na ňu ešte určite spomenú. / Foto: keturist.sk
Na pohľadnici z roku 1913 je kúpeľná budova. Starší Košičania si na ňu ešte určite spomenú. / Foto: keturist.sk

Po kolonáde altánok

Socializmus si nenechal ujsť plán postaviť tu kolonádu, súčasnosti však stačí altánok s priemerom sedem metrov. Ten má pod sebou potrubie do hĺbky vyše 30 metrov. Odtiaľ prichádzajú na svet tri deci vody každú sekundu.

Blízko Aničky je však vody omnoho viac. Veľký park sa končí brehom rieky Hornád, a ak pôjdete v smere jeho prúdu, nájdete pri jeho ramene zvanom Mlynský náhon aj lodenicu. Odtiaľ sa v lete môžete člnkovať, a keď vysmädnete, jednoducho sa vrátite na Aničku ku gajdovke. Tri sekundové decilitre by vám mali stačiť.

Milan Kolcun
Foto: keturist.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím