17.05.18

Viete, ktorá funkčná stavba je najstaršia v meste?

foro: archív Jána Gašpara, Veronika Janušková

Myslíte si, že najstaršou budovou v meste, ktorá dodnes plní svoju funkciu, je Levočský dom či Dóm sv. Alžbety? Omyl! Rehoľa dominikánov, ktorá sa podľa najnovších výskumov usadila v Košiciach už začiatkom 13. storočia, už v roku 1236 preukázateľne stavala svoj kostol spolu s kláštorom. Dokazuje to listina dochovaná v archíve dominikánov v Ríme.

Svätostánok dostavali v druhej polovici 13. storočia a najstaršia písomná zmienka o ňom je z roku 1303. Je jednoloďový, dĺžka jeho pôdorysu je 60 metrov, šírka 17 metrov. Vstup do kostola zo západnej strany vedie cez gotický portál, vchod z bočného južného priečelia pochádza z obdobia barokovej prestavby z rokov 1700 – 1741.

Ako každý štvrtok, aj dnes vám ponúkame časom zožltnuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, a porovnáme ich so súčasnosťou. Dlhodobý seriál poskytuje milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie. 

Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara (1953 – 2018), vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, bývalého riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice - pohľady do histórie mesta, z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali. 

foto: archív Jána Gašpara
foto: archív Jána Gašpara

Dominikáni, ako príslušníci tzv. žobravého rádu, sa riadili zásadou osobnej chudoby. Aj tým prejavovali svoju zbožnosť a blízkosť k ľudu. Ich kostoly nemali spočiatku ani veže, aby nevzbudzovali pocit nadradenosti. Osemboká veža tohto chrámu bola pristavená až v priebehu 15. storočia. Jej podoba, zachytená na unikátnej pohľadnici z roku 1900, je z obdobia barokizácie stavby. V čase náboženských nepokojov košickí protestanti kostol v roku 1553 vyrabovali a jeho skazu dokončil veľký požiar mesta 13. apríla 1556. Zdevastovaný kostol a kláštor dominikáni opustili a odišli z mesta. Od roku 1578 Boží dom využívalo vojsko ako sklad potravín. Po ďalšom požiari z roku 1674 ostal úplne opustený až do roku 1698, kedy sa dominikáni opäť vrátili do Košíc a v rokoch 1700 – 1741 ho obnovili v zbarokizovanom štýle.

reklamná správa

Exteriér aj interiér pri tejto prestavbe dostali takmer súčasnú podobu. Hlavný oltár Nanebovzatia Panny Márie je novorománsky a pochádza z roku 1872. Zaslúžil sa oň vtedajší prior dominikánov v Košiciach Benedikt Kudrat. Z obdobia baroka sú hodnotné drevené vyrezávané lavice s kazetovými drevorezbami, bočné oltáre, viaceré obrazy i ďalší mobiliár. Drevorezby predstavujú erby šestnástich významných darcov, ktorí prispeli na rekonštrukciu kostola v rokoch 1700 – 1741. Z nich 11 sa dodnes podarilo identifikovať. Patria mestu Košice, rádu dominikánov, pápežovi Levovi XIII. a šľachtickým rodom Csáky, Berényi, Péchy, Vecsény, Szusztrik, Mednyánszky, Soós, Okolicsányi-Szentiványi.

V roku 1903 v rámci regotizácie a snahy o zvýraznenie stredovekého pôvodu kostola bola nízka špicatá strecha veže nahradená štíhlym vysokým ihlanovým zastrešením. Výškou 68 metrov sa tak stala najvyššou kostolnou vežou v meste - o deväť metrov prevýšila severnú vežu Dómu sv. Alžbety. V roku 1925 inštalovali do veže tri nové zvony - sv. Jozefa, sv. Dominika a sv. Vincenta z Ferrery. Nahradili zvon z roku 1853, ktorý ulial v Pešti András Schaudt a ktorý v roku 1916 rekvirovali pre vojenské potreby. Väčšia rekonštrukcia kostola bola dokončená v roku 1894, ďalšími opravami prešiel v rokoch 1923, 1931, 1942 – 43, 1985 – 88. 

V roku 1933 vybudovali západne od chrámu, v bývalej záhrade dominikánov, krytú tržnicu mäsa. Bolo v nej 70 predajných boxov až do roku 1950. Potom tržnicu prestavali na maloobchodné predajne.

Medzi tržnicou a kostolom v rokoch 1934 – 1935 postavili kultúrnu sálu Veritas. Odtiaľ sa vchádzalo do krypty pod kostolom, kde sa od decembra 1944 do 17. januára 1945 v časoch teroru príslušníkov fašistickej Strany šípových krížov ukrývalo pred istou smrťou viac než 20 príslušníkov odboja. Kostol v roku 1950 odňali cirkvi, z kultúrnej sály Veritas sa stalo nechválne známe kino Dukla, ktoré zrušili v roku 1973. Dominikáni v roku 1990 kostol, kultúrnu sálu i kláštor získali späť.

foto: Veronika Janušková
foto: Veronika Janušková

(SEN)

Dominikánske námestie pomenovali podľa komunistického vodcu

Viac k téme

10.05.18
Dominikánske námestie pomenovali podľa komunistického vodcu
DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím