22.05.18

Definitívne! Slováci si na MS v hokeji v roku 2019 zahrajú v Košiciach

ilustračná foto: KD

Slovenská hokejová reprezentácia bude na domácich MS 2019 hrať v základnej skupine v Košiciach. Jej súperi sú Kanada, USA, Fínsko, Nemecko, Dánsko, Francúzsko a Veľká Británia. V prípade postupu do štvrťfinále, sa predstaví už v hlavnom meste bez ohľadu na umiestnenie v skupine.

Oficiálna informácia odznela na utorkovej tlačovej konferencii Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a organizátorov vrcholného podujatia. Svetový šampionát sa bude konať od 10. do 26. mája 2019, pôvodný termín mal byť o týždeň skôr. Takisto nastala zmena oproti kľúču rozdelenia skupín, ktorý sa odvodzuje z rebríčka Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Využila sa možnosť jednej úpravy, organizátori v prospech marketingových a fanúšikovských priorít domácu reprezentáciu vymenili s Nórskom.

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Jedna zmena

Očakáva sa, že Slováci zaplnia halu v Košiciach a Česi s Rakúšanmi v Bratislave, to by mali byť najväčšie fanúšikovské enklávy. „Chceme, aby majstrovstvá boli aj z hľadiska záujmu ľudí úspešné. Očakávame, že príde viac ako 450-tisíc divákov. Preto sme pri tvorbe základných skupín pristúpili k jednej zmene. Vymenili sme Slovensko s Nórskom, aby domáci hrali v Košiciach. Chceme, aby to boli MS viacerých krajín. Do Bratislavy to budú mať blízko Rakúšania, Česi a vďaka letisku aj Rusi, v Košiciach zase naplnia štadión domáci fanúšikovia. Veríme, že Slováci sa predstavia vo štvrťfinále v Bratislave,“ zdôraznil Martin Kohút, šéf SZĽH.    

Organizátori sa rozhodli presunúť národný tím do Košíc aj vďaka skúsenostiam z tohtoročného šampionátu v Dánsku. Tamojší národný výber hral svoje skupinové zápasy v Herningu a nie v hlavnom meste Kodani. Kohút uviedol, že rozhodnutie vzniklo aj na základe ekonomických analýz.„Pracujeme na tom už niekoľko mesiacov, mali sme tieto prepočty pripravené, ale v praxi to ukážu až MS. Toto rozhodnutie však bolo hlavne hodnotové,“ dodal.    

Organizačný výbor majstrovstiev sveta má v súčasnosti 26 ľudí, predsedom OV v Bratislave je Roman Štamberský, v Košiciach Aneta Büdiová. „Počas šampionátu sa rozšíri na približne 150 ľudí a k dispozícii bude aj viac ako 500 dobrovoľníkov v oboch mestách. Televízne prenosy sa budú vysielať do 166 krajín a očakávame, že ich uvidí viac ako 1,3 miliardy divákov,“ pokračoval Kohút.

Úpravy štadióna

Košice čakajú úpravy na štadióne i infraštruktúry. Hľadanie pomocnej sily by mal uľahčiť fakt, že Košice získali titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva 2019. „V procese príprav sme už od novembra minulého roku, intenzívne rokujeme so Steel Arénou, mestom i regiónom. Dostali sme nejaké technologické požiadavky od IIHF na zmenu oproti MS 2011. V lete prebehnú čiastočné úpravy mantinelov, plexiskiel atď. Zvyšok prebehne na budúci rok pred MS. Myslím si, že samotná Steel Aréna je pripravená na takéto podujatie a sme veľmi radi, že v Košiciach privítame Slovensko ako domáce mužstvo,“ povedala šéfka OV Košice Aneta Büdiová.    

Základná fáza MS 2019 (10.-21. mája):
A-skupina (Košice): Kanada, USA, Fínsko, Nemecko, SLOVENSKO, Dánsko, Francúzsko, V. Británia.    
B-skupina (Bratislava): Švédsko, Rusko, Česko, Švajčiarsko, Nórsko, Lotyšsko, Rakúsko, Taliansko.

(TASR, JH)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím