09.02.17

Predstavujeme finalistov ankety KOŠIČAN ROKA 2016

Do finále ankety KOŠIČAN ROKA 2016 postúpilo 10 osobností a 10 subjektov zo všetkých piatich kategórií (Komunálne dianie, Biznis, Kultúra, Šport, Veda, výskum a vzdelávanie). Od pondelka do piatka vám predstavíme všetkých 20 finalistov. Dnes prinášame profily ďalších štyroch. Komu dáte v druhom kole svoj hlas? Informácie k hlasovaniu nájdete na www.kosicednes.sk.

Eduard Veselíny

Eduard Veselíny žije v Košiciach so svojou manželkou a dcérou. Študoval na Gymnáziu Šrobárova, neskôr na Lekárskej Fakulte UPJŠ. Jeho práca gastroenteorológa je podľa neho zaujímavá tým, že je na hranici medzi internistami a chirurgami. Vzorom E. Veselínyho je priekopník gastroenterológie na východnom Slovensku.

„Do ankety Košičan roka bol Eduard Veselíny nominovaný za zavedenie novej endoskopickej metódy vyšetrenia žlčových a pankreatických ciest. Metóda umožňuje lepšiu diagnostiku polypov a nádorov. V tejto práci by chcel pokračovať aj ďalej, aplikovať metódu do klinickej praxe a výsledky publikovať na Slovensku i v zahraničí. „Nomináciu a postup v ankete si vážim, potešilo ma to a úprimne musím povedať, že mi zabezpečila viac pacientov, než môžem stihnúť.“ Pre špičkového lekára je dôležité aj udržiavať sa vo forme. Preto chodí pravidelne plávať a cvičiť do posilňovne. V lete najradšej oddychuje v prírode. No najdôležitejšia je pre neho rodina, manželka a takmer dvojročná dcérka, ktorej sa snaží venovať čo najviac času. 

No Name

Skupina No Name hrá a spieva už od roku 1996. Tvoria ju štyria bratia Timkovci- Igor, Dušan, Ivan, Roman a „nerodinní“ Viliam Gutray a Zoli Sallai. Čoraz viac sa im darí nielen doma, ale aj v Čechách. Od roku 2008, keď sa na Českom slávikovi prvýkrát objavila kategória Slávici bez hraníc, si každý rok 1. miesto odniesli títo Košičania.

Najnovší album S láskou, ktorí si sami produkovali, im priniesol doteraz najvyšší autorský honorár. V novembri 2016 za album získali aj cenu SOZA v kategórii zvukový nosič. V súčasnosti sa kapela začala pripravovať na letné festivaly a pracujú na novom autorskom materiáli. Splnili si vraj všetky sny, práca ich však stále baví. „Neustále bilancujeme. Tvoríme organizmus, ktorý na to, aby žil, musí byť v neustálom pohybe,“ hovorí Igor Timko. Úspechy žnú najmä v Čechách, na rodné mesto však nikdy nezabudli a každý koncert končia slovami: Lúči sa s vami kapela NO NAME z Košíc. „Verte, že sme minimálne v Čechách synonymom pre Košice. Koniec koncov, stále žijeme, pracujeme, skúšame v Košiciach, cítime sa Košičanmi a sme radi, že sa s nami ráta,“ hodnotí postup v ankete Košičan roka Igor Timko. 

Košice Represent (KERE)

KERE je originálna, lokálpatriotická streetwearová značka oblečenia. Na trhu pôsobí od roku 2009. Hlavnou myšlienkou KERE je jedinečnými návrhmi zvyšovať povedomie o Košiciach doma aj vo svete. Ich modely sú charakteristické tým, že je na nich vždy niečo, čo sa neodmysliteľne spája s Košicami. Či už erb, ktorý sa stal jedným z hlavných motívov značky KERE, alebo Dóm svätej Alžbety.

Momentálne pripravujú nové „nadupané“ kolekcie na tento rok, ale aj ďalšie výhody pre verných zákazníkov. Cieľom na celý rok je naďalej napĺňať víziu značky: „Chceme byť popredným výrobcom prémiového oblečenia a doplnkov na Slovensku a značkou kvalitnej lokálnej produkcie,“ hovorí šéf výroby KERE Matej Belica. Medzi hodnoty, na ktorých si značka zakladá, je práve lokálna výroba. Snažia sa vyrábať kvalitné produkty v Košickom regióne, a tak podporovať slovenskú ekonomiku. „Vzhľadom na to, že sme súperili s konkurenciou veľkých medzinárodných korporácií, je pre nás postup do finále ankety veľkým úspechom. Teší nás, že sú Košičania patrične hrdí na svoje mesto,“ dodal M. Belica.

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s.

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) bol zriadený v roku 2003. V marci 2016 sa začala na Ondavskej ulici výstavba novej prístavby so štyrmi nadzemnými podlažiami, ktorú ústav realizoval z vlastných zdrojov. Cieľom nového pavilónu je vytvoriť samostatné oddelenie, ktoré bude poskytovať možnosť implantácie podporných systémov srdca, prípadne aj transplantácie.

Z dôvodu nárastu kardiovaskulárnych ochorení bude výstavba znamenať zvýšenie ambulantných a lôžkových kapacít najmä pre pacientov s angiologickými ochoreniami a srdcovým zlyhaním. Nový pavilón by mal znamenať prácu pre približne 90 zamestnancov. Otvorenie je naplánované na január 2018. Okrem toho je VÚSCH výučbovou základňou Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Spolupracuje so vzdelávacími inštitúciami, ktoré poskytujú stredoškolské, vysokoškolské a ďalšie vzdelanie zdravotníckych pracovníkov. Na základe dohody vykonáva odborné školenia (resp. stáže) lekárov v rámci špecializačných príprav a kontinuálneho medicínskeho vzdelávania. VÚSCH dlhodobo vykazuje vynikajúce odborné a ekonomické výsledky v celoslovenskom meradle.

Bližšie informácie na www.kosicanroka.sk. 

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím