20.07.18

BMW na električkovej koľaji či kone na Bankove. Aj to sú netradičné košické magnetky

foto: archív es

Košičan Erik Sikora (32), absolvent Akadémie výtvarných umení v Prahe, žije a tvorí vo svojom rodnom meste. Má ho rád a jeho motívy pretavuje aj do svojich umeleckých diel.

Vo VUNU Gallery na Hlavnej 20 práve vystavuje približne dvesto magnetiek, ktoré mu zapožičali aj jeho priatelia. Skryl medzi ne aj pár špecifických, ktoré sám vyrobil. Výstavu Inter magnet si môžete pozrieť ešte tento piatok (20. júla).

Sikora hovorí, že už niekoľko rokov, po návrate z vysokej školy, chodí po všetkých možných košických miestach a miestečkách a snaží sa zistiť, čo je na nich špecifické. „Mám nazbierané obľúbené motívy. Kládol som si otázku, čo by som rád videl na košických magnetkách budúcnosti, aby to nebol stále len Dóm svätej Alžbety. V galérii som tie svoje magnetky ukryl pomedzi zbierky turistických magnetiek z celého sveta, aby si to diváci mohli porovnávať,“ prezrádza umelec.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Najpredávanejší suvenír 

Magnetky sú obľúbeným dovolenkovým artiklom, ktorý si viacerí z nás prinášajú zo zahraničia. Aj Erik oslovil svojich známych, či by mu ich na výstavu nepožičali. „Veľa rodín sa zdráhalo. Uvedomil som si, že to môže byť aj osobná vec,“ vraví. 

Tak ako v domácnostiach, aj v galérii sú magnetky vystavené na chladničkách. Je ich tam šesť, sú zo zberného dvora. Na každej je zbierka jednej rodiny, poukladaná rovnako ako u nich doma. Erik pomedzi ne umiestnil tie svoje. Magnetky ho začali zaujímať, keď tohto roku navštívil Portugalsko. „Zistil som, že tieto malé obrázky sú najpredávanejším druhom suveníru na svete a že magnetkový obraz nejakého miesta môže byť smerodajný.“ 

Sikora si magnetky rád predstavuje ako parazitické živočíchy, ktoré sa snažia šíriť po celom svete ako nejaké imelo. „Páči sa mi, že každý má doma chladničku, ktorá nikdy nikam necestuje a pritom priťahuje magnetky z celého sveta,“ vraví. 

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

Erik Sikora sa magnetkám začal venovať iba tento rok. foto: archív es
Erik Sikora sa magnetkám začal venovať iba tento rok. foto: archív es

BMW, kone, pórobetón

Jeho fantázia je obrovská. Napríklad zobrazil BMW idúce po umelom trávniku medzi električkovými koľajnicami, keďže podľa neho táto udalosť v Košiciach rezonovala. Zaujímavé sú aj kone pasúce sa pri solárnych paneloch na Bankove, nápis na obchodnom dome Dargov „S rohlikom je deň krajší“ či plávajúce „kamene“ z pórobetónu v jazierku Štrkovisko Krásna. Nemohol zabudnúť ani na našu dominantu. Na jednej magnetke je znázornený Cyril a Metod ako digitálna rozrastrovaná tlač na skle v Dóme sv. Alžbety.  

Všetky motívy sú buď reálne odfotografované, alebo vytvorené presne podľa toho, ako to umelec videl a zažil. „Sú to drobnosti, ktoré tiež reprezentujú košickú súčasnosť. Kombináciu poetickosti a bizarnosti, ktorú som v nich našiel, mám veľmi rád,“ hovorí Sikra. Jeho snom je tieto miesta a javy „legendarizovať“ a nájsť im svojich fanúšikov. Lebo napríklad nápis nad eskalátormi v Dargove nenájdete asi nikde na celom svete a v Košiciach ho už zamaľovali.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím