21.06.19

Bohaté leto Musicy Iuvenalis a dirigenta Igora Dohoviča

foto: archív Šengenského poludníka

Letné mesiace sú pre košický sláčikový orchester Musica Iuvenalis a jeho umeleckého vedúceho a dirigenta Igora Dohoviča nabité programom. Čaká ich 11. ročník Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník, oslavy vo Francúzsku a Igora Dohoviča aj jedna výzva. 

Festival Šengenský poludník vstupuje do svojej druhej dekády. Aký bude v tomto roku?

Ako povedal Igor Dohovič, naši poslucháči, diváci, ale aj ďalší záujemcovia sa môžu opäť tešiť na fantastické búranie hraníc mladými muzikantmi a spevákmi. Na festival pricestuje 5 zahraničných súborov z Poľska a Ukrajiny a dva domáce z Košíc a znova sa stretne viac ako 170 mladých hudobníkov.

„Celkovo sme pripravili vyše 15 koncertov po celom východnom Slovensku a v Košiciach. Festival opäť vyvrcholí niečím výnimočným – medzinárodný spojený orchester a zbor pripraví slávnosť – Duchovné zastavenia - podporenú nádhernou hudbou Karla Jenkinsa a jeho Stabat Mater. Koncert sa uskutoční 4. júla o 19:30 hod. v Kostole Premonštrátov v Košiciach,“ vysvetlil.

Galakoncerty Šengenského poludníka počas jedenástich rokov priniesli do Kostola Premonštrátov najkrajšie vokálno-inštrumentálne diela svetovej hudobnej literatúry. Foto:
Galakoncerty Šengenského poludníka počas jedenástich rokov priniesli do Kostola Premonštrátov najkrajšie vokálno-inštrumentálne diela svetovej hudobnej literatúry. Foto: archív Šengenského poludníka

Iuvenalisti nebudú oddychovať ani po festivale

Veríme, že festival prebehne úspešne. Orchester ani v lete neprestáva pracovať a na konci júla vycestuje na dva týždne na feestival Eurochestries do Francúzska. Rovnomenná federácia, s ktorou máme za sebou enormné množstvo spolupráce na rôznych úrovniach a podujatiach, oslavuje 30. výročie vzniku. Sme radi, že budeme súčasťou osláv jubilea vo francúzskom meste Jonzac a okolí. 

Igor Dohovič na galakoncerte minuloročného Šengenského poludníka. Foto:
Igor Dohovič na galakoncerte minuloročného Šengenského poludníka. Foto: archív Šengenského poludníka

Zaujímavé plány 

Dohovič verí, že neurazí šťastenu, ak prezradí, že sa prihlásil na konkurz na miesto riaditeľa Štátnej filharmónie v Košiciach. Oslovila ho výzva ministerstva kultúry. „Verím, že by som v tejto pozícii dokázal zúročiť 22-ročné umelecké a organizačné skúsenosti získané nielen tu v Košiciach, ale aj v bližšom či vzdialenejšom zahraničí. Konkurz je na konci júna, uvidíme ako to dopadne,“ dodal. 

ŠENGENSKÝ POLUDNÍK V KOŠICIACH A OKOLÍ:
1. 7. 2019 o 20:45 - SVIEČKOVÝ KONCERT -  Verejná knižnica J.Bocatia, nádvorie Barkóczyho paláca, Hlavná 48
Súbor bicích nástrojov (Legnica, Poľsko), Klasik Band (Košice)
2.7.2019 o 18:00 – Kultúrny dom Skároš
Súbor bicích nástrojov (Legnica, Poľsko)
3. 7. 2019 o 20.30 - Kostol Premonštrátov. Hlavná ulica, Košice
Akademický zbor Politechnickej univerzity (Wroclaw, Poľsko)
Národný komorný orchester „Polifonija“ Politechnickej univerzity (Ľvov, Ukrajina)
4. 7. 2019  o 18:00 – Sála kultúrneho domu,  Košice-Poľov, 
Orchester ľudových nástrojov Štátneho hudobného učilišťa (Užhorod, Ukrajina)
4.7. o 19:30 - ZÁVEREČNÝ GALAKONCERT FESTIVALU - Kostol Premonštrátov, Hlavná ul. 
Karl Jenkins: STABAT MATER (2008)

Medzinárodný orchester a zbor ŠENGENSKÝ POLUDNÍK, sólistky: Iryna Semenjuk a Tamila Mamedova, dirigent: Roman Kreslenko.

(DOH)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím