24.08.16

Desať premiér v divadle

Činčárová
Anna Činčárová
vedúca vydania televízie KOŠICE:DNES
Zdieľať:

V sezóne 2016/2017 Štátneho divadla (ŠD) Košice sa diváci môžu tešiť okrem iného na hviezdu nemého fi lmu Charlieho Chaplina, ale aj na rozprávku pre celú rodinu, ktorou pripomenie 110. výročie narodenia „mamy“ Pipi Dlhej Pančuchy.

Najviac premiér, päť, pripravuje činohra. V novej sezóne sa na veľkej scéne historickej budovy predstaví s dvoma veľkými titulmi. Jedným z nich bude fantasy detektívka T. Pratchetta Maškaráda (11. 11. 2016).

„Pratchett je jeden z najpredávanejších autorov v Británii. Hra Maškaráda je veľmi zaujímavá, pretože sa odohráva v zákulisí divadla. Sú tam detektívne črty, paródia, satira aj humor,“ opisuje hru generálny riaditeľ ŠD Peter Himič.

Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na rozprávku Ronja, dcéra zbojníka (7. 4. 2017). „Nie je to štandardná rozprávka, akú poznáme. Hlavná hrdinka nás vtiahne do fantazijného sveta severských rozprávok,“ vysvetľuje Himič.  

Návrat Aleny Ďuránovej

V novej sezóne sa po materskej dovolenke predstaví aj herečka Alena Ďuránová. Zahrá si v najlepšej írskej hre rokov 2008 a 2009, Moje baby, od autorky E. Murphy (25. 11. 2016), ktorá opisuje život troch generácií žien. V rámci opery sa diváci môžu tešiť na tri premiéry. Po prvýkrát sa na Slovensku predstaví opera R. Wagnera Víly (26. 5. 2017). „Wagner bude bonbónikom novej sezóny, pretože sa v Košiciach ani na Slovensku bežne nepremiéruje. Je to preto, že hra je napísaná pre veľký orchester,“ vysvetľuje riaditeľ divadla.  

Chaplin ožije v balete

Do baletu sa po čase vracia domáci choreograf Ondrej Šoth, ktorý pre divákov pripravuje príbeh o hviezde nemého fi lmu, Charliem Chaplinovi (21. 10. 2016). Predstaví ho ako človeka, ktorý aj napriek sláve a bohatstvu zostáva nohami na zemi a s pokorou spomína na detstvo, keď nemal čo jesť a bol veľmi chudobný.

Prvýkrát sa po rekonštrukcii predstaví balet na Malej scéne. Denník Anny Frankovej (17. 3. 2017) bude mať podobu experimentálneho tanečného divadla.  

Balet sa predstaví v Číne Okrem dosiek Štátneho divadla košickí divadelníci vystúpia aj v zahraničí. „Balet by mal ísť hosťovať do Číny s jednou zo svojich najúspešnejších baletných inscenácií Carmen. V jednaní je aj Taliansko,“ hovorí P. Himič. Na prelome septembra a októbra 2017 sa opera predstaví na opernom festivale v Prahe s inscenáciou Alcina.

 

Foto: Iveta Vaculová    

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím