12.09.16

Európske divadlo v Košiciach

DNES
Zdieľať:

10. ročník Festivalu divadiel strednej Európy priniesol jedenásť predstavení. So svojimi hrami sa predviedli divadlá zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Chorvátska.

Prvý deň festivalu ponúkol slávnostný koncert DIVADLOKOSICE.SK, ktorý symbolicky ukončil rekonštrukciu historickej budovy divadla. Predstavenia sa okrem Štátneho divadla a Malej scény odohrali aj pri fontáne na Hlavnej či vo dvore administratívnej budovy divadla. „Diváci tak mohli opäť nazrieť aj do netradičných priestorov, v ktorých sa rodia divadelné inscenácie Štátneho divadla Košice,“ dodáva riaditeľ festivalu František Ténai.

 

ivona_7veja

ivona_4veja

ivona_2veja

ivona_3veja
 

Pouličné divadlá mali úspech

V piatok odohralo svoje Etudy, etudy, etudy medzi divadlom a fontánou Divadlo Facka z Brna, ktoré malo u ľudí veľký úspech. Do svojho komického vystúpenia herci zapájali aj divákov. Po ňom nasledovala dráma poľského dramatika Witolda Gombrowicza - Ivona, princezná burgundská, ktoré v netradičnom spracovaní odohralo divadlo z maďarského Vácu. „Pre košického diváka bude určite zaujímavé porovnať túto inscenáciu s tou, ktorú Štátne divadlo Košice hralo pred niekoľkými rokmi,“ uviedol riaditeľ festivalu.  

Divadlo v spojení s tancom

Sobota patrila poľským divadlám a Pražskému komornému baletu. Predstavenie 3 České Kvartetá bolo unikátnym spojením troch českých skladateľov, troch česko-slovenských choreografov a husľového kvarteta Zemlinsky. Prvým z nich bolo Slovanské kvarteto v choreografii Mária Radačovského.  

Etudy_7VEJA

Etudy_9VEJA
 

Festival zavŕšili Ukrajinci

Oživením jubilejného ročníka boli hostia z Chorvátska a Ukrajiny. Divadlá z týchto krajín sa na festivale predstavili po prvýkrát. Práve ukrajinské Divé divadlo z Kyjeva zavŕšilo festivalový program provokujúcim predstavením pre dospelých VIJ 2.0. autorky Natalije Vorožbyt. „Ide o voľné spracovanie známej Gogoľovej povesti Vij a žne úspechy nielen na Ukrajine, ale aj na zahraničných pódiách,“ dopĺňa zaujímavosti z festivalového programu Ténai.  

Súvisiaci článok:  V Košiciach prebieha divadelný maratón  

Monika Kacejová
Foto: Veronika Janušková    

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím