15.01.19

Pravé orechové predstaví historické príbehy Šace

foto: www.kosice.estranky.sk

Milovníkom regionálnych dejín a príbehov napísaných na základe skutočných historických udalostí je určená nová kniha „Šaca rozpráva...“. Košickú mestskú časť prezentuje prostredníctvom desiatich poviedok z rôznych dejinných období.

Autormi sú spisovatelia z Literárnej spoločnosti Pravé orechové – Slavomír Szabó, Zuzana Kratyinová, Silvia Bolčová a Juraj Korpa. Poviedky vykresľujú osudy ľudí, ktorí síce nikdy netvorili dejiny, ale dôsledky všetkých historických zmien sa ich bezprostredne dotýkali. Verejná prezentácia publikácie sa uskutoční vo štvrtok (17. 1.) o 17.00 h od. v Spoločenskom dome na Mládežníckej ulici v Šaci. 

„Poviedky dejovo siahajú od roku 1925, keď ešte obec Buzinka bola samostatná, no dnes tvorí súčasť našej mestskej časti. Najmladší z príbehov je z 50. rokov minulého storočia, keď začala výstavba fabriky HUKO - predchodcu súčasného U. S. Steelu. Práve týchto 30 rokov úplne zmenilo charakter Šace z kedysi poľnohospodárskej dediny na súčasť mesta,“ povedal starosta Šace Daniel Petrík.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

O čom sú poviedky? 

Poviedky podľa neho zábavnou aj vážnou formou popri deji zachytávajú aj rôzne špecifické kultúrne zvyky, život v niekdajšej židovskej komunite, náboženské spory medzi katolíkmi a kalvínmi, obyčaje spojené s nadbiehaním mládencov dievčatám, miestne povery, ale aj príbehy z vojny či veľké zmeny spojené s nasťahovaním nového obyvateľstva z rôznych kútov Slovenska po vojne. „Verím, že sme týmto zachránili nielen určitú časť našej histórie, ale zároveň vzniklo literárne dielo, ktoré dokáže zaujať čitateľov bez ohľadu na to, či už v Šaci niekedy boli alebo nie,“ uviedol ďalej Petrík.

Autori knihy navštevovali najstarších obyvateľov Šace celý rok a detaily zachytených príbehov konzultovali s historikmi, aby poviedky na pozadí deja čo najdokonalejšie zachytili aj atmosféru vychádzajúcu z veľkých celospočenských zmien.

„Beletria dokáže na konkrétnych príkladoch poukázať na spôsob myslenia, hierarchiu hodnôt či odraz dejinotvorných zlomov vo vnútornom svete ľudí. A dobrý príbeh dokáže čitateľa zaujať bez ohľadu na to, či sa odohral v Šaci alebo v Chicagu. Nie je to teda kniha určená len obyvateľom Šace, je tiež úzko napojená na históriu Košíc. Isto ju ocenia aj tí, ktorí sa ešte len narodia a dozvedia sa o skutočnostiach, ktoré by inak upadli do zabudnutia,“ skonštatoval predseda Literárnej spoločnosti Pravé orechové Slavomír Szabó.

Šaca ako samostatná historická obec existovala už od roku 1275. V súčasnosti v tejto mestskej časti Košíc žije viac ako 5 700 obyvateľov. Literárna spoločnosť Pravé orechové je občianske združenie spisovateľov z Košíc, pôsobí od roku 2001. Autori tvoria beletriu na základe pamäti ľudu a archívnych materiálov, doposiaľ im vyšlo viac ako 40 kníh v šiestich jazykoch. Najnovšia vyšla vo vydavateľstve Vienala.

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

(TASR, JH)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím