05.08.16

Program v Tabačke na najbližší týždeň

2.9. piatok
Balkan Night / Fanfare Shukar (RO)
20:00 h, Vstup: 4€ / 6€

high1

Koncerty Fanfare Shukar znamenajú viac než dobrú hudbu. Predstavujú energiu, interakciu s publikom, tanec a radosť. Celý tím sa intenzívne pripravuje na každé vystúpenie, dbajúc na každý detail. Vďaka tomu si rokmi získali verných fanúšikov, ktorí pravidelne navštevujú koncerty vždy keď sa objavia v ich okolí. Podporovatelia skupiny často odrážajú duch skupiny samotnej: ľudia, veriaci v hodnoty tradičné, rodinné, rešpektujúce ľudí vôkol seba a prostredie. Či už v klube, na koncerte pod holým nebom, festivale alebo súkromnej párty, skupine sa vždy podarí vyvolať pocity radosti zo života, kvôli čomu sú často opätovne pozývaní.

Repertoár sa skladá z tradičnej hudby moldavskej oblasti, aká sa často objavuje na lokálnych podujatiach, akými sú svadby a pohreby. Okrem toho obsahuje rozličné balkánske prvky: rómsku hudbu, dychovku s gréckym, srbským, arménskym či tureckým nádychom, ako aj klezmer, folk a etnické prvky.

Skupinu tvorí desať členov, ktorých na nahrávkach a niektorých koncertoch dopĺňajú hostia. Súčasné zloženie tvorí 9 dychových nástrojov a tobosar. Svoj repertoár si skupina zakladá na rumunských ľudových piesňach, ktoré interpretuje vo vlastnom, aktuálnom štýle, nestrácajúc však ich pôvodnú esenciu.

Viac


9.8. utorok
Letné kino: Zem, ktorá hľadá svoje nebo
21:00 h, Vstup: 3€ / 2€ (s preukazom FK)
(Slovensko, 2016, 70 min, r. Erik Praus)

high2

Príbeh jednej horehronskej obce cez osudy jej obyvateľov je reflexiou sociálnej a ekonomickej reality súčasného Slovenska a zároveň hľadaním zmyslu bytia či vzťahu k svojej zemi, k svojim koreňom. Udržiavanie tradícii ľudovej kultúry a folklóru nie je iba romantickým zahľadením do dedinskej society. Nástojčivá apelatívnosť sociálnej reality posúva prvky tradičného spôsobu života čoraz bližšie k témam celospoločenským. Prausov film ponuka esej o človeku, ktorý sa vždy znova púšťa do zápasu o vlastný zmysel bytia.

Viac


Cenzúra
Trvanie výstavy: 30.6. - 15. 8. 2016

gallery

Výstava sa zaoberá cenzúrou v oblasti súčasného výtvarného umenia. Na výstave však nie sú vystavené umelecké diela, ale mechanizmy cenzúry. Vybrané príklady umeleckých diel sú prezentované ako dokumentácia.

Viac


10.8. streda
ZevlTrevl #5: Aj cesta je cieľ / Peter Walent Valenčin
19:00 h, Vstup: 2€

kino2

Po skončení školy sa Peter rozhodol že skúsi svoje šťastie mimo Slovenska. Po niekoľkých rokoch strávených v UK spravil zásadný krok a začal cestovať po svete bez akýchkoľvek peňazí. K tomu sa pridalo fotografovanie. Postretával mnoho skvelých ľudí, zažil neskutočné situácie, kedy niekedy išlo aj o život. Po tom všetkom sa ale vrátil domov, do rodného Prešova kde sa začal venovať kultúre a jej rozmachu v tomto meste. Zapájal sa do mnohých projektov, nie len z kultúrneho sveta, ale aj pomáha ľuďom, ktorí to potrebujú. Pracoval na rôznych miestach a postoch, no stále necháva za sebou len pozitívnu náladu a smiech kdekoľvek ide. A príde porozprávať o svojich skúsenostiach, príbehoch ale hlavne o tom ako sa dá užiť sloboda naplno.

Viac


11.8. štvrtok
Izba
21:00 h, Vstup: 3€ / 2€ (s preukazom FK)

'Room' is a journey out of darkness, director says

(Írsko / Kanada, 2015, 118 min, r. Lenny Abrahamson)

Pre päťročného Jacka je izba celým svetom. Je to miesto, kde sa narodil, vyrastá a kde žije v bezpečí so svojou mamou Joy. Spolu si čítajú, učia sa a hrajú. O svete sa Jack dozvedá len z niekoľkých detských kníh a detských televíznych seriálov. Všetko, čo je mimo izby je fiktívne, len izba je skutočná. V noci ho mama ukladá do bezpečia šatníka, v ktorom zaspáva rýchlejšie, než pride starý Nick, ich väzniteľ. Izba je pre Jacka domovom, ale pre jeho mamu väzením, v ktorom ich starý Nick drží už viac než sedem rokov. Vďaka odhodlaniu, vynaliezavosti a vrúcej materskej láske sa Joy podarilo pre Jacka vytvoriť život, v ktorom si neuvedomuje limity ich väzenia...

'Room' is a journey out of darkness, director says

Viac

         

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím