21.05.20

Film si pozriete, ale bez popcornu

ilustračná foto: Veronika Janušková

Od stredy (20. 5.) sa otvorili aj kiná a divadlá, ale s počtom do 100 ľudí. Košické kultúrne stánky sa však nikam neponáhľajú. 

Prevádzky divadelných, hudobných, filmových či iných umeleckých predstavení musia dodržiavať viaceré usmernenia. Napríklad dvojmetrové odstupy sediacich divákov.

Výnimku majú partneri alebo rodina, ktorej môžu byť predané na požiadanie dve miesta vedľa seba. Vo foyeroch budú zrušené miesta na sedenie a návštevníci po zakúpení vstupeniek musia zaujať svoje miesto v sále.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Bez popcornu a nápojov

Jedno z obmedzení, ktoré robí kinám škrt cez rozpočet, je zákaz predaja a konzumácie pokrmov alebo nápojov. „Vždy sme sa snažili docieliť, aby každý divák si zároveň zakúpil popcorn alebo nejakú sódu,“ uviedla manažérka kina Ster Cinema v OC Galéria Iveta Szabová. Kedy otvoria, zatiaľ nevedia, predpokladajú, že pôjde o dátum na prelome mesiacov máj a jún.

Kino disponuje štyrmi sálami, v ktorých je 559 sedadiel.

V OC Optima už panuje čulý ruch, no jednou z mála stále zatvorených prevádzok je kino Cinemax. Presný termín otvorenia košickej pobočky sieti kín manažér povedať nevie. Na internetovej stránke sú však medzi pripravovanými premietaniami uvedené premiéry filmov na 28. mája. 

„Všetky svetové premiéry sú závislé od celého svetového kino priemyslu a tie lokálne od nášho trhu. To znamená, že filmy, ktoré čakajú na svoju 
premiéru sa do kín dostanú až keď bude tento priemysel fungovať aktívnejšie na celom svete a kiná nebudú zatvorené," uviedol vedúci prevádzkový manažér Cinemax Košice Ondrej Naď. 

Zákaz predaja občerstvenia je pre nich mimoriadnou komplikáciou v prípade otvorenia kín. „Nerozumieme tomuto obmedzeniu, keďže došlo aj k otváraniu reštaurácií. Naše kiná sú pripravené za rovnakých podmienok, akými sú viazané reštaurácie, podávať vo svojich prevádzkach jedlo a nápoje. Pri ekonomickej náročnosti prevádzkovania mnohých kín je výpadok príjmu z predaja občerstvenia kritický," dodáva Naď. 

Problémy s rozbehnutím techniky

Kino Úsmev otvorí už dnes. Pri kapacite 300 divákov a dvojmetrových odstupoch sa po novom dostane do kinosály približne 30 ľudí.

„Ak to bude aj s využitím dvoch sedadiel vedľa seba, tak aj 50 divákov. Keďže foyer je zároveň barom, diváci budú mať vyhradený špeciálny vstup do kina,“ uviedol riaditeľ Kina Úsmev Lukáš Berberich. Do kinosál sa tak diváci dostanú cez bočný vstup, ku ktorému vedú schody.  

Momentálne v kine riešia aj problémy s premietacou technikou, ktorá kvôli dlhému nepoužívaniu nespolupracuje. „Viem, že s tým majú problém aj iné kiná,“ dodáva Berberich. Menšiu kinosálu Impulz sa im kvôli dodržiavaniu odstupov otvoriť neoplatí. 

Nerentabilné

Opony divadiel sa síce môžu roztvoriť, no viaceré z nich pokračujú v divadelných prázdninách, vrátane Štátneho divadla Košice (ŠDK). To si však pre svojich fanúšikov pripravilo malé jednorazové „divadelné“ podujatia, ktoré sa budú diať v exteriéri historickej budovy.  

Obmedzenie počtu do 100 návštevníkov je pre riaditeľa Igora Dohoviča potešujúcou správou, no tento počet by nebol rentabilný pre odohratie jedného predstavenia. Z rovnakého dôvodu sa nebude konať ani talkshow Bez šepkára, čo potvrdil jej moderátor Milan Kolcun. 

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím