07.10.19

TIPY pre Košičanov: TOP udalosti na tento týždeň

ilustračná foto: Iveta Vaculová

V metropole východu sa je na čo pozerať! Pozrite si prehľad naj podujatí, ktoré nás čakajú tento týždeň a vyberte si tú svoju.

 

Foto: zdroj Kasárne/Kulturpark
Foto: zdroj Kasárne/Kulturpark

Polievkový festival 2019
sobota 12. 10., 14.00 hod., Kasárne/Kulturpark  

Spoznaj rôznorodosť a pestrosť nášho mesta vďaka polievkam. Polievkový festival pokračuje vo svojej tradícií a ani tento rok nebude  streetfoodovým festivalom. Prečo? Pretože jeho základnou myšlienkou je spoznať národy, kultúry, komunity, menšiny, ktoré sa chcú prezentovať pred celými Košicami a zaujať svojou výnimočnosťou, aktivitami, záujmami a hlavne polievkou.

Ako bude festival prebiehať?

Polievkáči, teda súťažné tímy, sú rôznorodé skupiny a komunity zo záujmových, národnostných a iných minorít. Tie o priazeň návštevníkov zabojujú v súťaži o Najlepšiu polievku festivalu a jedna z nich získa Zlatú medailu a stane sa celkovým víťazom festivalu. Tímy varia polievky doma, to znamená, že navaria okolo 40 litrov polievky.

Foto: zdroj Cerehis
Foto: zdroj Cerehis

Mágia, čary a zaklínadlá starovekých Egypťanov
streda 9. 10., 17.30 hod., Pribinova 1

 
Mágia bola nedeliteľnou súčasťou každodenného života starovekých Egypťanov. Od tehotenstva a narodenia dieťaťa cez každodenné radosti a starosti až po smrť a znovuzrodenie obyčajného človeka i všemocného faraóna, všetko bolo ovládané pomocou mágie, čarov a kúziel. Rituály v chrámoch či hrobkách tak boli často plné zaklínadiel a kňazi vystupovali v úlohe čarodejníkov. Ako zneli a ako sa používali staroegyptské zaklínadlá a máme nejaké dôkazy o kliatbach? Prednášajúcou bude Veronika Dubcová. Je absolventkou klasickej archeológie Trnavskej univerzity, egyptológie na Viedenskej univerzite a doktorát získala na Inštitúte klasickej archeológie Viedenskej univerzity.
 
Lingua Ignota (US) + Krajné Čierno/Vrakuňa
štvrtok 10. 10., 19.00 hod., Ortodoxná synagóga, Zvonárska 7

Pod menom Lingua Ignota sa skrýva Kristin Hayter, ktorú netreba v experimentálnych kruhoch vôbec predstavovať. Počas svojho krátkeho pôsobenia priniesla do sveta hudby niečo nové, čo ste predtým nemali možnosť počuť. O support sa v rámci tohto vystúpenia postará Krajné Čierno z Prešova a pivničný bratislavský ambient Vrakuňa.

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac

Ukradnutý štát, film s diskusiou
piatok 11. 10., 18.00 hod., Kino Úsmev

 
Snímka od výraznej filmárky Zuzany Piussi s názvom Ukradnutý štát je dramatické rozprávanie o novom type spoločenského zriadenia. Tradičné štátne štruktúry v ňom nahrádza mafia s oligarchiou. Vo filme vykresľuje, ako to urobiť, aby sa verejnosť o ničom nedozvedela. V Kine Úsmev sa budete môcť stretnúť s autorkou a jej hosťami a diskutovať s nimi o stave našej krajiny. Po projekcii filmu bude nasledovať debata s bezpečnostným analytikom Radovanom Bránikom.

Foto: zdroj Steelpark
Foto: zdroj Steelpark

Vedecký brloh – Bublinová show
sobota 12. 10., 14.00 hod., Steelpark

Počas Polievkového festivalu sa budete môcť vo vedeckom brlohu zahrať s MegaBubbles. Čakať vás teda budú obrovské bubliny naplnené suchým ľadom. Na tejto akcii budete môcť zistiť, ako sa žije v bubline, pretože sa do nej budete môcť zatvoriť. Samozrejme, ak to počasie umožní. Organizátori tiež pripravili bublinové predstavenie, kde vám predvedú niekoľko trikov, ktoré si budete môcť aj sami vyskúšať. Zažijete veľa zábavy, no veľa sa tiež dozviete, veď ide predsa o vedecký brloh.

Foto: zdroj Kasárne/Kulturpark
Foto: zdroj Kasárne/Kulturpark

Jesenný SWAP Košice
sobota 12. 10., 13.00 hod., Kasárne/Kulturpark

Populárny projekt výmeny oblečenia otvorí svoje brány už v októbri v Košiciach. Jesenný SWAP v nových priestoroch Kasární/Kulturparku prináša nielen príležitosť ekologickej obnovy šatníka o takmer nové štýlové kúsky oblečenia, do tretice prichádza s novinkou. Kúsky, ktoré neskončia v skrini niektorého z účastníkov SWAPu dostanú tiež ďalšiu šancu. Teraz pomôžete nielen planéte, ale aj tým ktorí si kúpu oblečenia nemôžu vôbec dovoliť. NevySWAPované kúsky oblečenia poputujú na charitatívne účely.

Foto: zdroj ŠD
Foto: zdroj ŠD

Bez šepkára Špeciál
nedeľa 13. 10., 17. 00 a 19. 30 hod., Malá scéna Štátneho divadla

Hosťami, populárnej  talkshow Milana Kolcuna Bez šepkára ŠPECIÁL, budú významní absolventi nášho gymnázia: Eva Čellárová, profesorka genetiky, prvá absolventka Šmeralky, Jana Kállayová Šomošiová, operná, operetná a muzikálová speváčka, Peter Országh, bývalý hokejový rozhodca, Roman Soták, dekan Prírodovedeckej faulkty UPJŠ. Hudobným  hosťom bude Tibor Engler. Sprievodný program- basketbalová šou Martina Leca.

Foto: archív KD
Foto: archív KD

Moon Run Košice 2019
nedeľa 13. 10., 19.00 hod., KVP

Príďte si užiť beh pri splne mesiaca a zabehajte si v nedeľu večer s čelovkou na hlave. So štartom na Jahodnej a cieľom pri Zlatej Podkove na Sídlisku KVP si preveríte svoje limity. Bežcov na štart odvezú autobusy z konečnej pri kolibe Zlatá podkova nad sídliskom KVP v Košiciach. Nezabudnite sa „vyzdobiť“ reflexnými prvkami. Pre každého, kto dobehne do cieľa je pripravená pamätná medaila.

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím