23.08.17

Uvidíme starého Karamazova vo fenomenálnom Kukurovom podaní

foto: Veronika Janušková

Máme sa na čo tešiť. Blížiaci sa Festival divadiel strednej Európy ponúka kopec skvelých umeleckých zážitkov. 

Päťdňová divadelná prehliadka, ktorá sa začína v stredu 6. septembra, sa v Košiciach stáva už tradíciou. Tento rok sa uskutoční už jedenásty ročník. Košičania budú mať možnosť zažiť jedenásť predstavení, okrem iných aj herecké umenie výnimočného slovenského herca Juraja Kukuru. Domáci účastníci spolu s divadlami našich zahraničných susedov privítajú tohto roku aj hercov z Macedónska.

Umelecké zážitky pre každého

Divadelné predstavenia a inscenácie uvidia Košičania na viacerých scénach. Okrem dosák košického Štátneho divadla (ŠD) a festivalového priestoru medzi historickou budovou divadla a spievajúcou fontánou sa herci predstavia aj v átriu Malej scény ŠD, v Bábkovom divadle a v Kasárňach/Kulturparku. Pestrý program pozostávajúci z rôznych žánrov sľubuje umelecké potešenie pre detského i náročnejšieho diváka.

Riaditeľ festivalu František Ténai priblížil, že pred začiatkom divadelnej sezóny sa už tradične snažia divákom ponúknuť širokú škálu predstavení a prilákať nielen stálych fanúšikov scénického umenia, ale aj nových divákov. „Každé divadelné predstavenie je jedinečným umeleckým zážitkom. Návšteva divadla je vynikajúcou alternatívou pre príjemné strávenie večera,“ hovorí Ténai.

ni ten, kto už zažil výnimočný výkon Juraja Kukuru (na snímke) v Dostojevského Bratoch Karamazovcoch, určite návštevou divadla nepohrdne. foto: Veronika Janušková
Ani ten, kto už zažil výnimočný výkon Juraja Kukuru (na snímke) v Dostojevského Bratoch Karamazovcoch, určite návštevou divadla nepohrdne. foto: Veronika Janušková

Hviezdne obsadenie

Dramatizáciu románu Fiodora M. Dostojevského Bratia Karamazovci predstaví pražský Činoherní klub už v druhý deň festivalu. V inscenácii vyrážajúcej dych režírovanej Martinom Čičvákom sa v úlohe Karamazova predstaví žijúca legenda Juraj Kukura. Z ďalších produkcií spomeňme tragikomédiu Národného divadla moravskoslezského z Ostravy, či hru v podaní študentov Akadémie umení v Banskej Bystrici. Netradičné spracovanie Shakespeara ponúka Túlavé divadlo z Trnavy a o operný komorný zážitok sa postará divadlo Maladype z Budapešti. Posledný deň festivalu bude patriť vzácnym zahraničným hosťom, hercom divadla Peripetija z macedónskeho Skopje s hrou Ingmara Bergmana. 

Celý program kultúrneho podujatia si môžu záujemcovia pozrieť na webovej stránke www.kosicefest.eu.

Patrik Struk

Čítajte viac: divadlo festivaly

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím