18.12.14

Vianoce a Nový rok strávia filharmonici v Číne, letenky kúpili aj pre violončelá a tubu

Július Klein
Riaditeľ Július Klein.. Foto: tasr.
Štátna filharmónia Košice (ŠfK) od svojho vzniku prezentuje kvalitné interpretačné umenie nielen doma, ale i v zahraničí. Tentoraz vycestuje na koncertné turné do Číny, kde orchester strávi Vianoce i Nový rok. „V minulosti sme na ázijskom kontinente koncertovali v Južnej Kórei a v Hongkongu. Čínskemu poslucháčovi sa predstavíme prvýkrát v našej viac ako 40-ročnej histórii," uviedol pre košice:dnes riaditeľ telesa Július Klein. Vianočné koncerty uzavreli tohtoročnú sezónu na domácom pódiu. Členovia hudobného telesa teraz cizelujú repertoár, ktorým sa predstavia v ôsmich východočínskych mestách. Dve skúšky ich čakajú aj počas nasledujúceho víkendu, potom začnú pomaly baliť nástroje. "Veľké hudobné nástroje ako kontrabasy a tympány zabezpečí organizátor na každom pódiu, ostatné nástroje vezieme so sebou," povedal J. Klein. Pre 54 členov výpravy tak potrebujú 60 leteniek. "Pre päť violončel a tubu sme museli kúpiť osobitne letenky, pretože nástroje budú na sedadlách vedľa hudobníkov." Do Čínskej republiky odlietajú filharmonici v prvý sviatok vianočný z Budapešti. Čaká ich dlhá cesta cez Katar a Dohu do Pekingu, odtiaľ sa presunú do dejiska prvej zastávky turné. Od 27. decembra do 5. januára odohrajú osem celovečerných koncertov. Repertoár je zostavený predovšetkým z diel skladateľov dynastie Straussovcov, ktorých vynikajúcimi nahrávkami orchester významne zarezonoval v zahraničnom povedomí. Chýbať nebudú polky a viedenské valčíky, predovšetkým Na krásnom modrom Dunaji, Kaiser Walz a iné. Okrem populárnych Straussoviek sa orchester bude prezentovať i symfonickým repertoárom pozostávajúcim z hudby 19. storočia. "Neprekonateľná predohra Karneval od Antonína Dvořáka a takmer polhodinová Talianská symfónia Felixa Mendelssohna-Bartholdyho sú diela, ktoré svojou umeleckou náročnosťou a sviežim charakterom nepochybne vzbudia záujem aj u sofistikovaného publika. Bonusom koncertov bude originálna domáca čínska kompozícia Happy Sunrise," hovorí manažérka Štátnej filharmónie Mariana Lechamnová. Ako uviedla, turné pod taktovkou medzinárodne uznávaného šéfdirigenta Zbyňka Müllera je sľubným krokom k šíreniu kultúry regiónu v zahraničí.  

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím