27.05.20

Warhol, Banksy a Poppy v Kunsthalle

Foto: masterworksfineart.com

Outdoorový výstavný projekt pod hlavičkou „Podporujeme umenie“, ktorý môžu diváci aktuálne vidieť v uliciach miest Slovenska, prináša diela svetoznámych umelcov – Andyho Warhola, Banksyho a Poppy.

V kurátorskom výbere Martina Cubjaka a Richarda Kittu môžu vidieť diváci na ulici notoricky známe reprodukcie Warhola „Marylin Monroe“, Campbell´s Soup“, ale aj ďalšie diela významného streetartového umelca s utajenou identitou Banksyho, či výnimočnej umelkyne Poppy.

150 citylightov

Diela pochádzajú z expozícií Múzea Moderného Umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. V exteriérovom prostredí sa podarilo umiestniť 150 citylightov v mestách Slovenska. Podľa slov jedného z kurátorov Martina Cubjaka „ide o upozornenie na rôznorodosť umeleckých prístupov, neraz kontroverzných, ale v princípe veľmi podnetných a dôležitých.“

Sochársky objekt Banksyho pod názvom „Strážna veža“. Foto: Bonhams
Sochársky objekt Banksyho pod názvom „Strážna veža“. Foto: Bonhams

V košickej Hale umenia

Pouličné umenie Banksyho je často satirické, nesie politické, ale najmä etické posolstvo, autor kombinuje čierny humor so šablónovou technikou známou ako graffiti. Banksyho identita je anonymná, legendárny streetartista a writer ju neodhalil napriek nominácii na Oscara za najlepší celovečerný dokument venovaný streetartovej scéne.

Diela jednej z najvýznamnejších postáv v súčasnom umení sú podľa kurátora naozaj atypické. Jedným z výnimočných exponátov je sochársky objekt pod názvom „Strážna veža“, ktorý Banksy vytvoril vyrezávaním do olivového dreva. Dielo vytvorené v limitovanej sérii odkazuje priamo na dlhotrvajúci palestínsko-izraelský spor.

Otvorenie netradičnej exhibície v košickej Kunsthalle/Hale umenia je naplánované na 2. júna 2020. Výstava potrvá do konca júna 2020.

reklamná správa

NAJLEPŠIE KVÁSKOVÉ CHLEBÍKY V KOŠICIACH

Domáce kváskové chlebíky s výnimočnými prísadami nájdete len v predajniach potravín KLAS!

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím