15.09.18

Začína sa multižánrový Spline Festival 2018

foto: Spline Festival

Už túto sobotu (15. 9.) štartuje v Košiciach tretí ročník angažovaného Spline Festivalu, ktorý potrvá do 22. septembra. Jeho cieľom je vytvoriť absentujúcu komunikačnú platformu tém, ktoré proti sebe stavajú menšiny a širokú verejnosť.

Ambíciou aj naďalej zostáva prostredníctvom umeleckých diel a intervencií reagovať na kritické témy a problémy ako rasizmus, homofóbia, utečenecká kríza či xenofóbia. „Nosnou témou tohto ročníka je rómska problematika. Budeme sa tiež venovať sochám vo verejnom priestore, ich ochrane a budúcnosti,“ uvádza dramaturg a kurátor festivalu Tomáš Makara. 

reklamná správa

Ako chutí voda?

Prečo Košičania nemajú rovnakú vodu z vodovodu?

Zistite viac

Film, prednáška aj výstavy

Festival začne v sobotu o 20. hodine v kine Úsmev premietaním filmu Diera v hlave o rómskom holokauste z dielne režiséra Roberta Kirchhoffa.  V pondelok od 19. hodiny bude v košickom Klube prebiehať prednáška pražského kurátora a teoretika umenia Václava Jánoščíka o ekonomickej kríze, ekologickej apokalypse, populizme a xenofóbii.  V rovnakom priestore a v rovnaký deň bude sprístupnená nová výstava, ktorá na rómsku problematiku nazerá optikou súčasného umenia. „Do Košíc sa nám podarilo dotiahnuť výborné dielo Momnument pre štastnú budúcnosť od holadnského vizuálneho umelca Klaasa Burgera, ktoré som spoznal pred tromi rokmi na rezidencii v Poľsku. V rámci výstavy budú môcť diváci vidieť aj niekoľko ďalších diel od slovenských či českých umelcov. Rád by som upozornil na dielo s názvom Neviditeľné Múzeum od významného výtvarníka Ota Hudeca, ktorého práce mohli priaznivci umenia vidieť už aj v prestížnom Centre George Pompidou v Paríži, na ktorom autor spolupracoval s tohtoročnou finalistkou Ceny Oskára Čepana Emíliou Rigovou,“ odporúča šéf festivalu Tomáš Makara.

Na záver párty

V utorok od 18. hodiny bude program pokračovať vo Východoslovenskej galérií diskusiou o vzťahu verejného priestoru a umenia. Moderátorom bude obľúbený košický potulkár Milan Kolcun, diskutovať budú výtvarník Peter Beňo, riaditeľka Východoslovenskej galérie Dorota Kenderová a Ing. Arch. Alexander Lami - generel sôch a objektov v mestskej pamiatkovej rezervácii.

Festivalový záver ukončí koncert a skvelá párty v kine Úsmev.

(JV)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím