PR 12.01.18

Košičan roka 2017: Nominácie

Predstavujeme vám ďalších adeptov na zisk titulu KOŠIČAN ROKA 2017. Rozhodnite o tom, ktorá osobnosť a subjekt postúpi do 2. kola ankety. Prednosta Kliniky neonatológie LF UPJŠ a DFN v Košiciach Peter Krcho je známy svojím odborným ľudským prístupom pri starostlivosti o novorodencov v kritickom stave. Technická univerzita v Košiciach bola zas oceňovaná za kvalitu vzdelávania, vedy a výskumu. 


PETER KRCHO
nominácia osobnosť

Prednosta Kliniky neonatológie Lekárskej fakulty UPJŠ a Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach, ktorého výnimočnú pomoc novorodencom ocenil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska osobným stretnutím. P. Krcho bol pri zrode kliniky neonatológie, ktorá dnes spolupracuje s pracoviskami v USA, Veľkej Británii, Česku, Fínsku a Rakúsku. Zaviedol niektoré kľúčové diagnostické a liečebné postupy. Patrí medzi popredných a uznávaných odborníkov vo svojom odbore. Mnohí oceňujú jeho ľudský prístup a osobný kontakt s rodičmi pacientov. Stojí aj za neziskovou organizáciou Novorodenec.sk, ktorá pomáha klinike a celému košickému kraju pri vzdelávaní lekárov, sestier a medikov, ale aj pri dopĺňaní prístrojového vybavenia. 

Čo hovorí P. Krcho na nomináciu? „Veľmi milo ma to prekvapilo. Je to veľká česť, nečakal som to. Snažím sa zastávať tých najmenších človiečikov, mnohí to potrebujú. Možno, alebo práve preto, som bol nominovaný. Aj novorodenci sú radi, že sa na nich myslí.“ 


TECHNICKÁ UNIVERZITA V KOŠICIACH
nominácia subjekt

Už v roku 1657 bola v Košiciach založená Universitas Cassoviensis. Technické vzdelanie bolo na úroveň vysokoškolského povýšené až v roku 1762. O 190 rokov neskôr došlo k zrodu Vysokej školy technickej s tromi fakultami - ťažkého strojárenstva, baníckou a hutníckou. Neskôr pribudli elektrotechnická a stavebná fakulta. Významnou udalosťou bolo premenovanie školy na Technickú univerzitu (TUKE) v roku 1991. V súčasnosti na jej deviatich fakultách študuje viac ako deväťtisíc študentov. 

V mnohých odboroch je TUKE jediným centrom vedy, výskumu a vzdelávania nielen na Slovensku, ale aj v stredoeurópskom priestore. Objavuje sa v rebríčkoch najlepších svetových univerzít. Minulý rok sa medzi slovenskými univerzitami umiestnila v prestížnom rebríčku SIR na prvom mieste. TUKE tak zopakovala úspech z predošlých dvoch rokov. Takisto je držiteľom ocenení v oblasti vedy a techniky. „TUKE trvalo dosahuje vynikajúce výsledky v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a inovácií. Patrí k špičkovým univerzitám. Vždy nás poteší, keď si to niekto všimne a ocení našu prácu,“ povedal kancelár univerzity Adrián Harčár.


Platinovým partnerom ankety KOŠIČAN ROKA 2017 je košická pobočka svetového lídra v oblasti výroby cementu a stavebných materiálov LafargeHolcim. Práve v Košiciach má svetový gigant jedno z ôsmich centier zdieľaných služieb, ktoré poskytuje servis výrobným jednotkám skupiny vo viac ako 20 krajinách sveta. Ide o prvé európske finančné centrum zdieľaných služieb skupiny LafargeHolcim, ktoré poskytuje podporu jednotlivým výrobným entitám v oblastiach ako sú finančné transakcie, účtovníctvo, fakturácia, zákaznícka podpora dodávateľov, správa dát, personálna a mzdová administratíva. LafargeHolcim v Košiciach aktuálne zamestnáva takmer 400 ľudí, z čoho je 85 % Slovákov. V sídle spoločnosti v košickom Aupark Tower na troch poschodiach majú zamestnanci ten najvyšší komfort. Atmosféru znásobuje práca v mladom kolektíve plnom nápadov a inovatívnych prístupov, silný pocit tímovosti a spolupráce. Ešte ako Holcim sa firma podieľala na výstavbe najvyššieho mosta na svete vo francúzskom Millau či revitalizácii košického kultúrneho centra Kulturpark. Dnes firma pracuje na desiatkach medzinárodných projektov.

Kompletný prehľad nominovaných a bližšie informácie na www.kosicanroka.sk

 

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím