PR 12.02.20

Košičan roka 2019: Nominácie

Sú odlišní, bojujú za niečo iné, spája ich však jedno - osud nášho mesta a jeho obyvateľov im nie je ľahostajný. O ocenenie Košičan roka 2019 sa uchádza desať osobností a desať subjektov. Predstavujeme vám ďalších nominantov: Dáša Čížková, špičková odborníčka v oblasti regeneračnej medicíny a neurovied, a Občianske fórum/Verejnosť proti násiliu ako kolektívna nominácia pre hlavných aktérov Novembra ´89 v Košiciach.

DÁŠA ČÍŽKOVÁ

nominácia osobnosť

Špičková odborníčka Dáša Čížková bola ocenená titulom Osobnosť vedy a techniky za celoživotné zásluhy v oblasti regeneračnej medicíny a v oblasti neurovied. Okrem iného sa podieľala na zavedení nového PhD. študijného programu Neurovedy na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach. V roku 2015 jej bola za zásluhy v lekárskych vedách udelená čestná plaketa Slovenskej akadémie vied Jána Jessenia. V roku 2006 získala 1. cenu za najlepšiu publikáciu v Ocenení slovenskej histochemickej a cytochemickej spoločnosti. V roku 2001 bola docentka Čížková ocenená Slovenskou neurochemickou spoločnosťou za najlepšiu publikáciu z oblasti neurochirurgie.

Niekoľko rokov pôsobila na významných zahraničných univerzitách a vo vedeckých laboratóriách v Holandsku, USA a Francúzsku. Prispela k zavedeniu modelových systémov CNS, na ktorých testovala liečebné postupy s využitím farmakoterapie, bunkovej terapie či biomateriálov. V súčasnosti testuje terapeutické účinky bunkovej terapie pri neurodegeneratívnych ochoreniach na Ústave anatómie  UVLF v Košiciach.

Čo hovorí na svoju nomináciu? „Nominácia ma prekvapila, ale aj potešila. Beriem to ako novú skúsenosť.“


OBČIANSKE FÓRUM / VEREJNOSŤ PROTI NÁSILIU  

nominácia subjekt

Celý november minulého roku sme si pripomínali 30. výročie Nežnej revolúcie, keď mnoho ľudí podporilo požiadavky Občianskeho fóra (OF) a Verejnosti proti násiliu (VPN) a došlo k pádu komunistického režimu. Tak ako v iných mestách, i v Košiciach sa prvými zvestovateľmi a šíriteľmi informácií stali umelci, výtvarníci a herci.

„Som nesmierne rád, že som bol v roku 1989 aktívny občan, ktorý sa s obrovským elánom zapojil do košického revolučného diania a procesu zmeny komunistického režimu na demokratický. Do konca roka 1989  to bolo vo voľnom čase a od januára 1990 na plný úväzok v Občianskom fóre/Verejnosti proti násiliu. Spolu s priateľmi a celým tímom Koordinačného výboru OF/VPN som sa podieľal na neľahkom procese spoločenskej zmeny, zavŕšenom parlamentnými a komunálnymi voľbami v roku 1990. Celých 30 rokov stojím pevne na strane slobody, demokracie, spravodlivosti a boja o právny štát. Košický November 1989 je  súčasťou pamäti národa, regiónu, ako aj nášho mesta Košice. Je veľmi dôležité si myšlienky a odkaz Novembra pripomínať stále, lebo demokracia je krehká. Rôzni populisti a extrémisti majú osvedčený recept, ako ju rozbiť,“ vyjadril sa Peter Neuwirth, zakladateľ Občianskeho fóra.

Nominácia Košičan roka 2019: Občianske fórum / Verejnosť proti násiliu

Viac k téme

Nominácia Košičan roka 2019: Občianske fórum / Verejnosť proti násiliu
 

Anketu KOŠIČAN ROKA 2019 sa rozhodla podporiť aj sieť ázijských reštaurácií Taumi. Jej prevádzku nájdete v Košiciach na Hlavnej ulici 68, ale tiež v Trebišove, v Humennom a Michalovciach. Kuchári Taumi, ktorí prešli tvrdým výberom, pochádzajú priamo z Vietnamu. To je zárukou nielen autenticity, ale aj vysokej úrovne ponúkaných jedál. Tieto reštaurácie kladú veľký dôraz na kvalitu a čerstvosť surovín, čo sa odráža aj na chuti pokrmov. Taumi znamená v preklade ja a ty, čo vyjadruje filozofiu spájania dvoch kultúr. Poukazuje na to, že sfarbenie pleti, odlišná kultúra či cudzí jazyk nie sú bariérou priateľstva. A ako sa vraví, láska ide cez žalúdok.

Kompletný prehľad nominovaných a bližšie informácie na 
www.kosicanroka.sk

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím