02.02.18

Predstavujeme finalistov ankety KOŠIČAN ROKA 2017

Šancu podporiť vášho favorita, ktorý si podľa vás zaslúži získať titul KOŠIČAN ROKA 2017, máte do 11. februára. Dnes vám prinášame profil novozvoleného župana Rastislava Trnku. V kategórii subjekt predstavujeme Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Informácie o hlasovaní nájdete na www.kosicanroka.sk.

RASTISLAV TRNKA - finalista v kategórii osobnosť

Novozvolený predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) má 33 rokov, vyštudoval odbor ekonómie a manažmentu na Ekonomickej univerzite v Bratislave. V novembrových voľbách župan Rastislav Trnka nečakane porazil primátora Košíc Richarda Rašiho. Súčasťou jeho volebnej kampane boli aktívne osobné stretnutia a rozhovory s ľuďmi v celom kraji. Má jasnú víziu a pripravené konkrétne kroky na rozhýbanie Košického kraja. Poslancom mestskej časti Staré Mesto bol sedem rokov, členom zastupiteľstva KSK štyri roky. V oboch upozorňoval na netransparentnosť a korupčné praktiky. Medzi jeho priority vo funkcii predsedu KSK patrí spustenie protikorupčného auditu na Úrade KSK a pritiahnutie nových investorov do kraja. 

foto: veja
foto: veja

Z postupu bol prekvapený

V priebežných výsledkoch, ktoré sme uverejnili začiatkom tohto roka, sa Rastislav Trnka umiestnil na treťom mieste. Nakoniec sa do finále predseda KSK prebojoval zo štvrtej pozície a ocitol sa tak v pätici finalistov. „Sám som z toho veľmi milo prekvapený. Nečakal som to a ďakujem. Svojich fanúšikov som nijako nevyzýval, aby ma podporili. Práve naopak, sám som podporil pána doktora Petra Krcha. Mám rešpekt a úctu k práci a výsledkom každého jedného nominovaného v tejto ankete, ale pán doktor Krcho so svojím tímom naozaj robí úžasné veci a zachraňujú ľudské životy.“ 

Chce rozhýbať náš kraj

Prípadný zisk titulu by bol pre R. Trnku veľkou poctou, pretože v ankete rozhodujú hlasovaním samotní Košičania. „Určite by som to vnímal ako veľký záväzok voči nim do budúcnosti v rámci mojej ďalšej politickej činnosti,“ dodal.

Za výhru však považuje už len to, že sa ocitol medzi piatimi finalistami. Podľa neho je každý z nich skutočná osobnosť, ktorá si zaslúži pozornosť a uznanie spoluobčanov. 

Nasledujúcich päť rokov by rád splnil všetky záväzky, ktoré dal svojim voličom. „Čaká nás veľa práce a nebude to ľahké, ale mám veľké odhodlanie. V súkromnom živote som ‚mladoženáč‘ a čakajú ma, samozrejme, aj manželské povinnosti. Budem sa tešiť, ak budeme zdraví, šťastní a budeme sa ako rodina rozrastať.“


UVLF V KOŠICIACH - finalista v kategórii subjekt

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach je jedinou inštitúciou svojho druhu v Slovenskej republike v oblasti vysokoškolského vzdelávania vo veterinárnej medicíne a jednou z dvoch inštitúcií poskytujúcich vzdelávanie v oblasti farmácie. V areáli univerzity vo februári 2017 otvorili Univerzitnú veterinárnu nemocnicu. Jej súčasťou je chirurgická ambulancia, ortopédia, oftalmológia, onkológia, stomatologická ambulancia či viacero operačných sál so špičkovým vybavením. Na Slovensku unikátnym je inkubátor pre malé zvieratá či špeciálny laminárny box na prípravu liekov pre onkologických pacientov. 

foto: veja
foto: veja

Unikátne zariadenie

„Je pre nás potešením i zadosťučinením, že ani nie celý rok po svojom otvorení si nemocnica získala medzi Košičanmi dobré meno a našla si početnú klientelu,“ povedala rektorka UVLF Jana Mojžišová. Snahou školy je poskytovať čo najlepšie vzdelanie svojim študentom, vysoko odbornú starostlivosť zvieracím pacientom a ďalej budovať špičkový medicínsky výskum využiteľný nielen pre zdravie zvierat, ale aj ľudí. „Univerzitná veterinárna nemocnica je unikátne zariadenie, ktoré slúži našim študentom aj verejnosti, chovateľom spoločenských zvierat, ktorým sa snažíme pomôcť vyriešiť zdravotné problémy ich miláčikov a pristupujeme k nim s empatiou a porozumením. Žiadne iné mesto na Slovensku nemá takéto zariadenie a nás teší, že to Košičania vedia oceniť,“ dodala Mojžišová.

Jeden svet, jedno zdravie

V budúcnosti plánujú rozšíriť spektrum poskytovaných služieb, predovšetkým moderných zobrazovacích techník pre diagnostiku, zaviesť fyzioterapiu pre zvieratá a rozvíjať špecializácie veterinárnej medicíny, ako je oftalmológia, neurológia či  dermatológia. „ Dôležité je zriadenie centra aplikovaného výskumu, kde v rámci koncepcie Jeden svet – jedno zdravie plánujeme riešiť projekty prepájajúce humánnu a veterinárnu medicínu so zameraním hlavne na regeneračnú medicínu a choroby spoločné pre zvieratá a ľudí,“ vysvetľuje rektorka. Ak by sa škola stala víťazom ankety v kategórii subjekt, bola by to pre nich veľká radosť, ale aj záväzok do budúcnosti. „Cieľom je nepoľaviť v kvalite poskytovaných služieb obyvateľom Košíc a okolia, v mnohých prípadoch aj obyvateľom z celého územia Slovenska,“ dodáva Jana Mojžišová.

 

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím