31.12.20

Čo najlepšie a čo najhoršie ste zažili v roku 2020 a čo očakávate v novom roku?

foto: Veronika Janušková

ANKETA: Čo najlepšie a čo najhoršie ste zažili v roku 2020 a čo očakávate v novom roku?

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
 

Ľubomír Lehotský, riaditeľ Detskej historickej železnice. Foto: Veronika Janušková
Ľubomír Lehotský, riaditeľ Detskej historickej železnice. Foto: Veronika Janušková

Ľubomír Lehotský, riaditeľ Detskej historickej železnice
Myslím, že najväčšou hrôzou bola neistota a strach z nepoznaného, či dokonca o zdravie a životy ľudí. Obavy akoby zatienili môj život a životy blízkych. U niekoho viac, u niekoho menej. Na druhej strane som prežíval veľmi pekné pocity, keď som videl, ako sa dokážu ľudia mnohokrát spojiť v solidarite a pomoci pre druhých. Medzi tie pozitívne veci patrí aj postupné sa vyrovnávanie s náročnou situáciou, s ktorou sa budeme musieť naučiť žiť. A aký by mal byť rok 2021? Úplne by mi stačilo, ak by bol normálny, bez pandémie a bez nekompetentných rozhodnutí nielen ľudí, ktorí spravujú štát či rôzne úrady a samosprávy. Najviac by ma potešilo, aby ľudia zostali ľuďmi a nestrácali cit pre blížnych aj vo vypätých a náročných situáciách, ktoré nesporne prinesie aj nasledujúci rok.

Foto: Veronika Janušková
Stanislav Kmeť, rektor Technickej univerzity. Foto: Veronika Janušková

Stanislav Kmeť, rektor Technickej univerzity
Znepokojuje ma, že klimatické zmeny postupujú rýchlejšie ako náš boj proti nim. Geopolitické rozdiely sa prehlbujú, čo sťažuje riešenie konfliktov. Rekordné počty ľudí sú na ceste hľadania bezpečia. Nerovnosti sa dramaticky zvyšujú. Ľudia začínajú spochybňovať svet, v ktorom hŕstka ľudí vlastní rovnaké bohatstvo ako polovica celého ľudstva. A k tomu všetkému ešte prebiehajúca globálna pandémia ochorenia Covid-19. Kombinácia týchto faktov pôsobí negatívne na psychiku človeka. Na druhej strane ma veľmi potešilo a som hrdý na to, že sa TUKE pridala k mnohým, ktorí chceli pomôcť, a jej výskumné sily sa sústredili na vývoj zariadení a materiálov, ktoré sú v tejto neľahkej dobe potrebné. A ten budúci rok by už mohol byť čo najmenej „covidový“.

Jana Mojžišová, rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie. Foto: Veronika Janušková
Jana Mojžišová, rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie. Foto: Veronika Janušková

Jana Mojžišová, rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie
Naučila som sa prežívať naplno obyčajné okamihy. Zistila som, koľkí ľudia dokážu fungovať v krízovom režime a na koho sa môžem  spoľahnúť, či sa to týkalo rodiny, priateľov alebo kolegov. Mnohí ma prekvapili, lebo zlyhali, iní preto, lebo som nečakala, že to zvládnu. Najhoršia bola strata priameho kontaktu so študentmi. Veľmi mi chýba živé vyučovanie a stretnutia s rodinou, ktorá žije za hranicami. 

Verím, že rok 2020 sa nezopakuje, koronakríza na nás nezanechá nepriaznivé stopy a študenti sa vrátia. Veľmi si želám, aby sme sa mohli stretávať s tými, na ktorých nám záleží.

Peter Gombita, kňaz, riaditeľ Oáza - nádej pre nový život. Foto: Veronika Janušková
Peter Gombita, kňaz, riaditeľ Oáza - nádej pre nový život. Foto: Veronika Janušková

Peter Gombita, kňaz, riaditeľ Oáza - nádej pre nový život
Rok 2020 nám obmedzil možnosť stretávať sa aj zúčastňovať sa súťaží. Obral nás o spoločenský a kultúrny život - mnohých spoločenských a kultúrnych podujatí a aktivít sme sa museli zriecť. Zistili sme, v akom zhone žijeme a že sa dá žiť aj inak. Každý z nás si musíme život prispôsobiť – či už sa rozhodneme pre behy, stretnutia alebo prechádzky v lese. Môžeme naplniť náš život modlitbami tak, aby sme psychicky netrpeli. Zistili sme, že môžeme žiť krajšie a pokojnejšie, aby sme žili bez stresu, v nádeji, v modlitbách. Žiť tak, aby náš život bol prínosom pre každého a aby sme zo života mali radosť.

Ladislav Lörinc, starosta  MČ Sídlisko KVP. Foto: Veronika Janušková
Ladislav Lörinc, starosta  MČ Sídlisko KVP. Foto: Veronika Janušková

Ladislav Lörinc, starosta  MČ Sídlisko KVP
Najhorším zážitkom tohto roku bolo ochorenie Covid-19, ktoré malo u mňa seriózny priebeh s pretrvávajúcimi následkami. V rámci toho aj strach o mojich najbližších, ktorí momentálne zvádzajú svoj boj s touto chorobou v povinnej karanténe. Najlepším zážitkom pre mňa je fungovanie komunity občanov na KVP a ich neskutočná podpora. Radosť pracovať, keď vás ľudia podporia a pomôžu. Som z toho milo prekvapený a veľmi vďačný. 

Pandémia zmenila náš doterajší spôsob života, ale každá kríza je zároveň aj príležitosť. Verím, že každý vieme byť viac ľudský, viac offline, viac nápomocný, viac v porozumení a akceptovaní niečoho iného/nového, viac s rodinou a ľuďmi v prítomnom čase a plnom vnímaní. Prajem si, aby nás výdobytky dnešnej doby, veda, technológia a náboženské či politické presvedčenie viac spájali než rozdeľovali. Taký by mohol byť rok 2021 a ja sám začnem od seba.

reklamná správa

Pokračovanie článku je na ďalšej strane. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím