31.12.20

Čo najlepšie a čo najhoršie ste zažili v roku 2020 a čo očakávate v novom roku?

foto: Veronika Janušková

Zuzana Slivenská, poslankyňa MZ. Foto: Veronika Janušková
Zuzana Slivenská, poslankyňa MZ. Foto: Veronika Janušková

Zuzana Slivenská, poslankyňa MZ
Získala som skúsenosti vďaka riaditeľskej pozícii v najväčšej krajskej organizácii (Správa ciest KSK - pozn. red.). Úspešne pokračujem v eko projekte SWAP a pred Vianocami som spustila nový - Vianočné prianie, vďaka ktorému dostanú aj deti z detských domovov darčeky, ktoré si prajú. A to presne 215. Vo všetkom, čo sa mi stane, sa snažím nájsť to dobré. Prehodnotila som mnohé vzťahy a zistila, že pár skutočných priateľov úplne stačí. Mrzí ma len to, že kvôli môjmu pozitívnemu testu na Covid-19 som nemohla stráviť Vianoce v kruhu najbližších. Negatívne na celom roku vnímam izoláciu a náš strach. Obavy z toho, čo nás čaká.

Rok 2021 by mohol byť rokom zmien - spoločenských hodnôt, zlepšenia vzájomných vzťahov a úbytku nenávisti. Prajem si, aby sme sa opäť mohli stretávať a užívať si spoločné chvíle. S tvárami beh rúšok. S pusou a objatím.

Martin Paulo, výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť. Foto: Veronika Janušková
Martin Paulo, výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť. Foto: Veronika Janušková

Martin Paulo, výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť 
Ochorenie Covid-19 ovplyvnilo - ako každému z nás - môj osobný a pracovný život. V nemocnici sa trápime s obmedzeniami a s mimoriadnym režimom už od jari. Mrzí ma, že sme sa nemohli v dostatočnej miere venovať všetkým pacientom tak, ako by si to zaslúžili a ako sa im venujeme v normálnom režime. Všetci zdravotníci sú veľmi vyťažení,  trpia tým ich rodiny. Situácia sa momentálne zhoršuje a ich energia sa blíži k hranici limitu. U mňa bol najlepším obdobím roka 2020 jeden týždeň v mesiaci február, ktorý bol jediný ucelený spoločný týždeň voľna s manželkou.  

reklamná správa
 

A čo nás čaká budúci rok? Všetci vkladáme veľké očakávania do vakcinácie. Tak ako nám vakcinácia pomohla v minulosti poraziť pravé kiahne, tuberkulózu či osípky, tak sa teraz všetci spoliehame na to, že nám pomôže poraziť Covid. Okrem toho by sme chceli ekonomicky stabilizovať nemocnicu a zlepšovať podmienky pre našich zamestnancov. 

Danica Caisová, psychologička a sexuologička. Foto: archív KD
Danica Caisová, psychologička a sexuologička. Foto: archív KD

Danica Caisová, psychologička a sexuologička
V zdraví som až do dnešného dňa prežila epidémiu, to je to najlepšie. A najhoršie? Boli aj oveľa ťažšie roky ako bol tento... V roku 2021 by som si priala, aby sa vrátil náš život do "normálu",  aby sme opäť mohli sedieť na Hlavnej ulici na káve, stretávať sa s rodinou a priateľmi. A veľmi by som si priala, aby sme sa v roku 2021 viacej usmievali.

Peter Krcho, primár Novorodeneckého oddelenia UNLP. Foto: Veronika Janušková
Peter Krcho, primár Novorodeneckého oddelenia UNLP. Foto: Veronika Janušková

Peter Krcho, primár Novorodeneckého oddelenia UNLP
Celý svet zaskočila pandémia Covid-19, ktorá za rekordne krátky čas ukázala a obnažila všetky problémy zdravotníctva, predovšetkým počas druhej vlny. Mrzelo ma, že niektorí novorodenci boli zbytočne oddeľovaní (nie v Košiciach) od svojich mamičiek. Pritom už v apríli 2020 sme vedeli, že bezpríznakové, len testom pozitívne mamky vzhľadom na anamnézu by mali dojčiť pri dodržiavaní nosenia rúška a zvýšenej hygiene. Samotné dojčenie vlastnou matkou výraznou mierou chráni novorodenca špecifickými protilátkami aj proti covid infekcii.

V Košiciach sme pripravili medzinárodnú neonatologickú videokonferenciu so svetovými expertmi, čo hodnotím ako pozitívum. Registrovalo sa viac ako 520 účastníkov z 37 krajín. Celé obdobie pandémie ukázalo obrovskú súdržnosť a vôľu diskutovať a šíriť validné, presné informácie, a to nielen pre Covid-19 problematiku.  

Dúfam, že ešte medzi pozitíva budem môcť zaradiť očkovanie proti Covid-19. Je to nesmierne dôležité  pre zdravotníkov, predovšetkým z dôvodu potreby rýchleho návratu diagnostiky a liečby ostatných ochorení. 

Marcel Gibóda, námestník primátora. Foto: Veronika Janušková
Marcel Gibóda, námestník primátora. Foto: Veronika Janušková

Marcel Gibóda, námestník primátora 
Tento rok mne ako aj vašim čitateľom priniesol veľa starostí a úzkosti, no verím aj radosti. To najhoršie, čo som zažil, bol jednoznačne nečakaný strach a neistota, ako sa vysporiadame s týmto pre oko neviditeľným, ale smrtiacim nepriateľom. Strach o milovanú rodinu a blízkych. Najmä vtedy, keď sa jej Covid-19 dotkol na zdraví, a to dlhodobo. To najlepšie, čo som zažil, bolo práve šťastie v rodinnom živote. Keď človek môže milovať a je milovaný. Keď sa má o koho oprieť. Aj preto som si ešte viac ako v minulosti uvedomil dôležitosť lásky, priateľov a rodiny v mojom živote a toto šťastie prajem každému človeku. 

Preto pre rok 2021 želám všetkým ľuďom, a najmä Košičanom, veľa lásky, dobrých priateľov a spokojnú rodinu. No hlavne veľa zdravia. Chráňme seba aj ostatných, aby bol rok 2021 naozaj pekným rokom pre všetkých.

reklamná správa

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím