06.07.17

POD KOŽU - J. Polaček: Predaj akcií KOSIT-u nás dobehne

Foto: Veronika Janušková

Do poslednej predprázdninovej relácie Pod kožu televízie KOŠICE:DNES prijal pozvanie poslanec mestského zastupiteľstva a neúprosný kritik odpadovej spoločnosti KOSIT Jaroslav Polaček. Spovedal ho autor relácie, šéfredaktor Mediálneho domu KOŠICE:DNES Dušan Karolyi.  

Do štúdia dostal pozvanie aj šéf tejto firmy Marián Christenko. Ten však svoju účasť odmietol.

Rozdiely v cene

Jednou z tém televíznej debaty bolo porovnanie cien za odpad v Košiciach a v okolitých obciach a mestách. Košičania napríklad platia viac ako 70 eur za tonu odpadu, obyvatelia Kokšov-Bakše len 10 eur.

„V rámci infozákona sme požiadali 60 samospráv v rámci okresu, aby nám zaslali údaje. Z faktúr, zmlúv a objednávok sme zistili, koľko jednotlivé obce platia za energetické zhodnotenie jednej tony odpadu. Napríklad Prešovu došla ponuka, že bude platiť za odpad menej ako my, aj s odvozom do spaľovne,“ spresnil Polaček a dodal, že sa zaujímali hlavne o obec Poproč, ktorá je najďalej od spaľovne. Popročania platia za jednu tonu odpadu 30,30 eura. „Podľa mňa je to obrovský rozdiel. Prečo my platíme viac ako dvojnásobok?“

Poslanec prezentoval viacero metód porovnávania cien, ktoré navrhoval KOSIT. Podľa jeho názoru spoločnosť "porovnáva neporovnateľné". Argumentoval rôznymi technológiami, ale aj typom ponúkaných služieb.

V poslednej televíznej debate pred letnými prázdninami sa šéfredaktor Mediálneho domu KOŠICE:DNES Dušan Karolyi (vpravo) stretol s poslancom Jaroslavom Polačekom.
V poslednej televíznej debate pred letnými prázdninami sa šéfredaktor Mediálneho domu KOŠICE:DNES Dušan Karolyi (vpravo) stretol s poslancom Jaroslavom Polačekom.

Nevýhodný predaj

Ďalšou témou bol predaj 29 percent akcií mesta v KOSIT-e. Podľa J. Polačeka je nevýhodný pre Košičanov. „KOŠICE:DNES dávnejšie informovali, že českí analytici vyrátali hodnotu týchto akcií na 10 miliónov eur. Znalecký posudok hovoril, že majú hodnotu okolo 3,6 milióna a v skutočnosti sa predali za 4,6 milióna eur. Sú to veľké rozdiely,“ povedal J. Polaček.

Podľa jeho názoru nás predaj akcií za pár rokov dobehne. „Aj my, tak ako teraz Prešov, sa o niekoľko rokov budeme pýtať, čo urobíme s odpadom, ktorého ročne vyprodukujeme viac ako 65 tisíc ton. Spoločnosť KOSIT vlastní obrovský balík a bude sa k nemu správať manažérsky.“ 
Mesto povedalo, že nie je schopné akceptovať navyšovanie základného imania spoločnosti, pretože nemá peniaze a hrozí 11-percentné zvyšovanie ceny za odpad. „Jedno aj druhé je klamstvo, pretože na základe Obchodného zákonníka a stanov KOSIT-u nemôžu meniť základné imanie. Aby tak mohli urobiť, potrebujú dve tretiny práv v tomto podniku. Na to im doteraz chýbalo 0,6 percenta. Teda blokačný podiel bol v rukách mesta.“

Sesternica platí menej

Jaroslav Polaček reagoval aj na otázku moderátora o rodinkárstve. Poukázal na spoluprácu firmy AGB, ktorú vlastní primátorova sesternica, s KOSIT-om. „Primátora som vyzval, aby odstúpil. Chceli sme, aby potvrdil, či niekto z jeho blízkych profituje na odpade. Mohol povedať, že tam existuje starý 15-ročný kontrakt.“ Uviedol tiež, že ak primátor verejne tvrdí, že zafixoval 72 eur za jednu tonu odpadu, ako je možné, že AGB dokáže iným spoločnostiam ponúknuť cenu 51 - 56 eur za tonu. „Čiže jej cena od KOSIT-u bude oveľa nižšia. Mám informácie, že pracovníci KOSIT-u svojich klientov, ktorí s ich cenou nesúhlasia, odporúčajú do jej firmy.“

 

Nevylúčil kandidatúru na primátora
Jaroslav Polaček bol pred rokom 2013, odkedy vstúpil do politiky, spoločníkom v spoločnosti Fura a o odpadové hospodárstvo sa dlhodobo zaujíma. Je poslancom mestského zastupiteľstva i mestskej časti Sever. Aj v budúcnosti chce pracovať ako poslanec, nevylučuje ani kandidatúru na primátora.

 

(JV)
Foto: Veronika Janušková

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva a servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím