Ako hodnotia politici výsledok referenda?
Včera (21.1.) sa na Slovensku konalo referendum, ktoré vzniklo na základe rozhodnutia prezidentky práve kvôli petícii občanov. V referende sa rozhodovalo o otázke súhlasu s predčasným skončením volebného obdobia Národnej rady Slovnskej republiky.

K včerajšiemu volebnému dňu sa postupne vyjadrovali aj politici. Niektorí sa rozhodli vyjdriť nesúhlas prostredníctvom sociálnych sietí, kde prezentovali, že sa referenda nezúčastnia. “Som zásadne proti tomu, aby referendum bolo nástrojom nekorektného politického zápasu a bolo zneužívané na osobné záujmy úzkej skupiny ľudí,” vysvetlil Eduard Heger.
Referendum sa po sčítaní všetkých hlasov stalo neplatným. Účasť predstavovala 27,25%, a teda 1 193 198 osôb, no nestačilo to na úspech referenda. “Pre nás v Hlase je vôľa viac ako 1,2 milióna ľudí záväzná a my budeme v utorok a všetky nasledujúce dni robiť všetko preto, aby sme ústavu zmenili a aby boli na Slovensku čo najskôr vypísané predčasné parlamentné voľby,” reagoval na výsledky referenda Peter Pellegrini, ktorý zárovaň doplnil, že prezidentka referendum “odignorovala”.
Robert Fico zvolal tlačovú besedu predstaviteľov strany SMER-SD na tému výsledkov referenda hneď dnes (22. 1.) ráno. “Všetkým, ktorí prišli, pripomínam, že toto bude stačiť na zmenu vlády,” uviedol Robert Fico.
K výsledkom sa stihla vyjadriť už aj Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky, ktorá podotkla, že výsledky referenda rešpektuje a apeluje na poslancov, aby čo najskôr prijali v parlamente zmenu ústavy.
Igor Matovič na svojom facebookovom profile zverejnil niekoľko statusov týkajúcich sa referenda. “Dňom volieb Fico s Pelerínou pochopili, že 25% pre blázna Matoviča znamená, že už ich nikto nebude kryť pred nezávislým vyšetrovaním ich zločinov… že skončila doba, keď po voľbách sa akosi zabudne na predvolebné sľuby,” uviedol v statuse po zverejnení výsledkov.
Veronika Remišová nazvala referendum “ponižujúcim debaklom pre R. Fica a P. Pellegriniho. Zdôraznila tiež, že od začiatku bolo jasné, že referendum bude “zbytočnou kampaňou Fica a Pellegriniho”. “Prípadné predčasné voľby sú šancou hlavne pre spolok populistov a zlodejov. Slovensko však potrebuje niečo úplne iné. Pokoj, rozvahu a rozumné riešenia problémov ľudí,” vyjarila svoj názor Remišová.
(VT)
Odporúčané články

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti ide do parlamentných volieb s novou skratkou „OĽaNO a priatelia“. Súčasťou oficiálneho názvu hnutia sa stanú platformy Obyčajní ľudia, Nezávislí kandidáti, NOVA, Slobodní a zodpovední, Pačivale Roma, Magyar Szívek. Oznámil to dnes (26. 5.) líder OĽaNO Igor Matovič na tlačovej konferencii.

Ako pre Slovensko ani pre Ukrajinu neexistujú lepšie bezpečnostné záruky, než je členstvo v Severoatlantickej aliancii (NATO) a je v našom záujme, aby ich Ukrajina jedného dňa dostala. Povedal to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský na dvojdňovom neformálnom ministerskom stretnutí NATO v nórskom Osle, ktoré sa skončilo dnes (1. 6.).

Na čele slovenskej vlády stál necelé dva roky. Za toto obdobie stihol Eduard Heger spoločne s kolegami pripraviť množstvo prospešných reforiem pre krajinu. Tie však zatienili hádky a nezhody medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom, ktoré napokon viedli k odchodu SaS z vlády. Nasledovalo fungovanie s menšinovou podporou v parlamente a definitívny koniec po tom, čo sa prevalila korupciou zaváňajúca kauza exministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. O turbulentných mesiacoch, trpkom konci, ale aj víziách do budúcna sa bývalý premiér rozhovoril exkluzívne pre KOŠICE:DNES.